Gerçekten devler var mıydı ?

"Allah (cc) Adem peygamberi (as) yarattı. Boyunun uzunluğu 60 ziraydı."
Hz.Adem 40 metreymiş bu da demektir ki bence insanoğlu zamanla kısalmıştır (adaptasyon). Bence eskiden insanların çok uzun olmasının nedini ise daha çok fiziksel güç gerektirmesidir, ayrıca dünyaya meteor çarptı tamam ancak dinazorların hepsi yokolmuş olamaz yeraltı mağralarında yaşıyan dinazorlar bile var, ayrıca eskiden timsahlar (200.000 yıl önce bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış) yaklaşık 10-15 metre civarındaymış bana dev insanlar mantıklı geliyor.

Çok güzelmiş, sevindim şimdi bak dinozorların soyunun tükenmediğini öğrenince. Tam olarak hangi yeraltı mağaralarında bu tükenmemiş dinozorlar?

Dinazorların nesli tükenmiş :D , ancak bana göre volkanik dağların yeraltında ki mağra ve kraterlerde yaşayan bir dinazor türü vardı onlar kalmıştır diyorum, ayrıca bir gök taşı en fazla ne kadar geniş bir alana çarpabilir, iki yarım çarptıysa başka tabi :D .

Lisedeki fizik dersinin ilk konularında bunun cevabı var aslında. Bir cismi büyüttüğünüzde hacim m^3 olarak artmasına karşın kesit alan ( yatay genişlik diyebiliriz ) m^2 olarak artar. Dayanıklılık; hacim / kesit alan olarak hesaplanır ve bu durumda 1.5 katlık bir büyüme bile ciddi manada dayanıksızlığa yol açar.

Genel olarak cisimler küçüldükçe bahsettiğim kuraldan dolayı dayanıklılık artar. Örneğin bir karınca normalde ağırlığıının 10 katını kaldırabilirken, insan kadar büyütüldüğü varsayıldığında kendini bile kaldıramayacağı ortaya çıkar. Bu durumda devler ve King Kong imkansız oluyor.

Doğruyu/gerçeği arayan sorulara "bana göre"lerle yaklaşmak pek sağlıklı değil. Ben de bilimsel araştırmalar yapan bir insan değilim, onun dışında böyle konuları okuyup, öğrenmeye çalışıyorum. Yeraltında hayatını sürdüren dinozorlar olduğu fikri ile geliyorsan fikrini de desteklemen lazım. :) Bir yemek masası boyundaki göktaşı Dünya yüzeyine çarptığında yarattığı tahribat ve şok etkisi tahmin ettiğinden çok çok daha fazla. Yok oluşu tetikleyen şey sadece çarpışma da değildir. Yeteri büyüklükte bir göktaşı çarptığında iklimi, ekosistemi ve hatta yörüngeyi değiştirebilir. Bunların hepsi birbiri ile bağlantılı olan şeylerdir zaten, zincirin bir parçasındaki değişiklik diğerlerini de etkiler ve Dünya'yı yaşanılmaz bir yer haline getirebilir.

15-20 metre boyundaki timsahlar konusunda haklısın. Kutuplardaki mağaralarda donmuş halde ama hala canlı tarih öncesi hayvanlar olabilir. Megalodon bunlara bir örnek baya uzun bir köpek balığı.

Doğruyu/gerçeği arayan sorulara "bana göre"lerle yaklaşmak pek sağlıklı değil. Ben de bilimsel araştırmalar yapan bir insan değilim, onun dışında böyle konuları okuyup, öğrenmeye çalışıyorum. Yeraltında hayatını sürdüren dinozorlar olduğu fikri ile geliyorsan fikrini de desteklemen lazım. :) Bir yemek masası boyundaki göktaşı Dünya yüzeyine çarptığında yarattığı tahribat ve şok etkisi tahmin ettiğinden çok çok daha fazla. Yok oluşu tetikleyen şey sadece çarpışma da değildir. Yeteri büyüklükte bir göktaşı çarptığında iklimi, ekosistemi ve hatta yörüngeyi değiştirebilir. Bunların hepsi birbiri ile bağlantılı olan şeylerdir zaten, zincirin bir parçasındaki değişiklik diğerlerini de etkiler ve Dünya'yı yaşanılmaz bir yer haline getirebilir.

:D yinede bu 15-20 metre timsahları, mamutları, nesli tükenen birçok hayvann o dönemde yaşamış olduğunu değiştirmiyor. Şu video'yu izlersen smilodon ve ayı köpeklerine bir dikkatli bak istersen.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İstersen birde şuna bak.
Megalodon - Vikipedi

135 milyon yıl önce ise, çok sayıda dinozor türünün nesli tükenmişti. Wikipedi böyle diyor.
Titanboa 60 milyon yıl önce yaşamış 20 metrelik bir yılan türüdür, Spinosaurus 112 milyon yıl önce yaşamış dünyanın en büyük yırtıcı türüdür. Megalodon'da 28 milyon yıl önce yaşamış, paraceratherium 37 milyon yıl önce yaşamış 8 metrelik bir canlıdır, gök balinaların nesli 50 milyon yıl önce tükendi 30 metreydiler. Sizce insanoğlu bu yaratıklarla nasıl başa çıkabilir ?

Son düzenleme:
"Allah (cc) Adem peygamberi (as) yarattı. Boyunun uzunluğu 60 ziraydı."
Hz.Adem 40 metreymiş bu da demektir ki bence insanoğlu zamanla kısalmıştır (adaptasyon). Bence eskiden insanların çok uzun olmasının nedini ise daha çok fiziksel güç gerektirmesidir, ayrıca dünyaya meteor çarptı tamam ancak dinazorların hepsi yokolmuş olamaz yeraltı mağralarında yaşıyan dinazorlar bile var, ayrıca eskiden timsahlar (200.000 yıl önce bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış) yaklaşık 10-15 metre civarındaymış bana dev insanlar mantıklı geliyor.
Yer altinda yaşayan dinozorlari geçtim ilk insanlarin 40m oldugu hakkinda bilimsel kanit var mi? 40 metreden 1,5-2 metreye dustugumuzu mu söylüyorsunuz?

Mavi Balina 30 metre boya ulaşıyor. Soyu tükenmemiş en büyük canlılardan birisi. Burada bir canlının o boya ulaşamayacağını değil, insan yapısında bir canlının o boya ulaşamayacağını söylüyoruz. Ayrıca, doğada hayatta kalmayı etkileyen tek unsur büyüklük değildir. Bitki ve hayvanların (insanlar da hayvan alemine dahildir) avlanma ve savunma mekanizmalarını araştırırsan büyüklüğün pek de önemli olmadığını görürsün.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı