Gereksiz NVIDIA düşmanlığı

SatoruGojo

Centipat
Makaleler
3
Daha fazla  
Selam, bugün aşırı saçma ve gereksiz bulduğum, başımada bizzat gelmiş birisi olarak şu ekran kartı tercih meselesine değinmek istiyorum.
Önce kendi tecrübemi anlatarak başlayacağım.

Bundan yaklaşık 3 ay önce RX590 ekran kartımı satıp 8000TL altı RTX3060 önerisi istemiştim. Forumda adamlar gelmiş diyor ki "kardeşim AMD al daha iyi"
Hadi AMD bazı donanım olarak NVIDIA'dan daha iyi olsa bile ben AMD kart istesem gidip "AMD kart önerin" diye konu açardım zaten. Sırf AMD kart almamak istediğimi söyledim ve forum bir anda Twitter'a döndü. Bir kullanıcı AMD almak istemiyorsa vardır bir bildiği yani. Şunu da sevmiyorum ekran kartı aşağılama olayı var. Mesela bana demişlerdiki "RTX 3060 ile DLSS ve RT açamazsın". Denedim ve Ray Tracing'te kullandım, DLSS'te kullandım ve tam performans çalıştılar (Ryzen 3 3300X kullanıyorum). FSR 2.0 DLSS'ten daha iyi diyenlere kendi görüşleri müdahala edemem ama hem FSR, hem DLSS kullanmış birisi olarak söylüyorum. DLSS hem yazılım, hem donanım odaklı olduğundan FSR 2.0'ın önüne geçiyor. Yani benim gözümde DLSS > FSR. Forumda ise AMD kartta DLSS yok diyorum, FSR var diyorlar. FSR 2.0 zaten her kartta var o ayrı mesele. Ben FSR 2.0'ı beğenmiyorum. O konuda zoruma giden şey NVIDIA kart istememe rağmen sanki AMD tarafından fonlanmışçasına "AMD al, AMD daha iyi" diyenler oldu. Adam diyor ki "kardeşim canım yanıyor insanlar NVIDIA'ya verince." yahu kişisel tercih diye bir şey var. Ha bu arada ülkemizde AMD kartların daha çok sevilme sebebi NVIDIA'dan iyi olduğu için değil, ekonomik olarak en uygun durduğu için. Yani kendimizi kandırmayalım biz AMD'yi ucuz diye seviyoruz (işlemcileri gerçekten güçlü işlemcilere laf atmam, sorun ekran kartları). Paran yoksa AMD, paran varsa NVIDIA geyiği var elbette. Ancak buna rağmen AMD al diye baskı yapanları harbiden anlamıyorum.

Bunlar şahsi görüşlerim. Forumdaki NVIDIA'ya olan gereksiz nefrete anlam veremiyorum özetle.

Selam, bugün aşırı saçma ve gereksiz bulduğum, başımada bizzat gelmiş birisi olarak şu ekran kartı tercih meselesine değinmek istiyorum.
Önce kendi tecrübemi anlatarak başlayacağım.

Bundan yaklaşık 3 ay önce RX590 ekran kartımı satıp 8000TL altı RTX3060 önerisi istemiştim. Forumda adamlar gelmiş diyor ki "kardeşim AMD al daha iyi"
Hadi AMD bazı donanım olarak NVIDIA'dan daha iyi olsa bile ben AMD kart istesem gidip "AMD kart önerin" diye konu açardım zaten. Sırf AMD kart almamak istediğimi söyledim ve forum bir anda Twitter'a döndü. Bir kullanıcı AMD almak istemiyorsa vardır bir bildiği yani. Şunu da sevmiyorum ekran kartı aşağılama olayı var. Mesela bana demişlerdiki "RTX 3060 ile DLSS ve RT açamazsın". Denedim ve Ray Tracing'te kullandım, DLSS'te kullandım ve tam performans çalıştılar (Ryzen 3 3300X kullanıyorum). FSR 2.0 DLSS'ten daha iyi diyenlere kendi görüşleri müdahala edemem ama hem FSR, hem DLSS kullanmış birisi olarak söylüyorum. DLSS hem yazılım, hem donanım odaklı olduğundan FSR 2.0'ın önüne geçiyor. Yani benim gözümde DLSS > FSR. Forumda ise AMD kartta DLSS yok diyorum, FSR var diyorlar. FSR 2.0 zaten her kartta var o ayrı mesele. Ben FSR 2.0'ı beğenmiyorum. O konuda zoruma giden şey NVIDIA kart istememe rağmen sanki AMD tarafından fonlanmışçasına "AMD al, AMD daha iyi" diyenler oldu. Adam diyor ki "kardeşim canım yanıyor insanlar NVIDIA'ya verince." yahu kişisel tercih diye bir şey var. Ha bu arada ülkemizde AMD kartların daha çok sevilme sebebi NVIDIA'dan iyi olduğu için değil, ekonomik olarak en uygun durduğu için. Yani kendimizi kandırmayalım biz AMD'yi ucuz diye seviyoruz (işlemcileri gerçekten güçlü işlemcilere laf atmam, sorun ekran kartları). Paran yoksa AMD, paran varsa NVIDIA geyiği var elbette. Ancak buna rağmen AMD al diye baskı yapanları harbiden anlamıyorum.

Bunlar şahsi görüşlerim. Forumdaki NVIDIA'ya olan gereksiz nefrete anlam veremiyorum özetle.

Aslında iki ekran kartı da iyi ama AMD yazılımlarına gerektiği kadar önem vermiyor. Bu forum NVIDIA ekran kartı alacağım dedim diye yemediğim laf kalmadı.

Forumdaki NVIDIA'ya olan gereksiz nefrete anlam veremiyorum özetle.

Aynı şey AMD için de var. Zamanında Intel için bile vardı ilk nesil Ryzen serisi işlemciler çıktığında. Bunlara takılmayın artık. İnsanların olduğu yerde nefret bitmez. Size konu ile alakalı yeterince teknik bilgi sunmadan nefret kusan insanları da engelleyin. Çok güzel bir buton koyulmuş oraya. Ben kullanıyorum.

Aslında iki ekran kartı da iyi ama AMD yazılımlarına gerektiği kadar önem vermiyor. Bu forum NVIDIA ekran kartı alacağım dedim diye yemediğim laf kalmadı.

Aynen bende de öyle.
Yalnız AMD'nin tek sıkıntısı driver ve yazılım, eğer yazılıma önem artarsa AMD F/P kralı olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her zaman "underdog" denebilecek ürünlerin propagandasını yapmak isteyen insanlar vardı ve olmaya devam edecekler maalesef. Ama bu AMD övücü arkadaşlar AMD ekran kartından dolayı sıkıntı yaşayıp başlık açan arkadaşların başlıkları altında pek görülmez sadece sistem veya parça önerisi isteyen arkadaşların başlıkları altında görülürler ve asla enerji tüketimi, DLSS, Raytracing gibi özeliklerden veya yeni çıkan oyunlara 1. günde yapılan yazılım upgradelerinden bahsetmezler sadece dümdüz FPS testlerine bakarlar ve %5'i aşmayan FPS farklarından dolayı AMD muadillerini överler.

Yıllarca AMD FX işlemciler yerden yere vuruldu, hatta üstünde sucuk bile pişirilen işlemcileri yine savunan insanlar vardı şu an ise AMD işlemciler gerçekten atılım yaptı ve çoğu sistemin vazgeçilemez parçası oldu. Yani rasyonel kullanıcı gerçekten rekabet edebilen ürünler çıktığı zaman İntelden AMD'ye geçiş yaptı ama AMD fanboyu arkadaşlar bunları görmüyor ve insanların sadece cahil oldukları için, Nvidia fanboyu oldukları için Nvidia kartlar aldığını zannediyor ve AMD'ye toz kondurmuyorlar.

Yıllarca 980ti ekran kartı kullanan kuzenim şu an üst katta oturuyor ve bana söylemeden RX 6700XT almış. O da redditte ve diğer forumlarda aylarca AMD ekran kartı shilledi ve şu an illallah etmiş vaziyette kendimi gas-lightlamışım resmen keşke 3060ti alsaydım diyor.

Tabi bunda bizim milletimizin kendi tercihlerini hatasız görme hastalığı da var. Kimse ben şunu aldım ama hata yaptım şu daha iyiydi diyemiyor herkes kendi aldığı ürünlerin en iyisi olduğu algısına kapılıyor. Samsung telefon alan bana kardişim Çançinçon markanın çiçokseok 2434534 modeli hem daha ucuz hem daha iyi onu niye almadın diyen arkadaşlarım telefon değiştirmek zorunda kalmışken benim S10E telefonum hala krallar gibi yoluna devam ediyor.

Edit:Son zamanlarda da şeyi bahane etmeye başladı AMD fanboycu arkadaşlar neymiş 8 gb ram yetersiz olacağı için AMD daha iyiymiş VRAM fazlaymış. Gören sanacak ki 6700XT kartıyla 4k 60 fps oyun oynayabileceklerde VRAM gerekecek...

Geri
Yukarı