Gereksiz NVIDIA düşmanlığı

Heh, tam da bu işte. Geçen birini gördüm, aslında çok da yeni bir konu değil ama birkaç ay geçmiş. NVIDIA kart almak isteyen birisi var, 3060 almayı düşünüyor. Hangi markayı tercih etsem diye sormuş (Zotac, ASUS, MSI vs.) bir çocuk gelmiş alma NVIDIA falan, NVIDIA'yı sanki rezalet bir markaymış gibi aşırı şekilde gömmüş. Demiş işte NVIDIA'ya protesto falan filan. Sonra 1-2 tane rozetli bir kişiyi etiketlemiş öyle değil mi hocalarım falan demiş. Dediğiniz gibi buradaki popüler bazı kişiler ne derse diğerleri de papağan gibi onu taklit ediyor.
Forumun en büyük sorunu.

RTX3060'ı nasıl aşağıladılar görmeliydiniz. Yok onunla DLSS açamazsın, yok RT açamazsın falan. RT çatır çatır çalıştı, DLSS'te aynı şekilde çok iyi FPS arttırdı.

Ha evet işlemci yetersiz ise DLSS tam çalışmaz. Çözümü ise DLDSR açmak. Böylece DLSS tam potansiyel çalışır.
Hangi oyunda açtıysanız çatır çatır çalışmış hocam. 3060 Rt için biçilmiş kaftan bir kart değil. Cyberpunk Hogwarts gibi oyunlarda bağırıyor kart. Ayrıca konu içeriğine dönmem gerekirse insanlar Amd al diyorlar çünkü o fiyat skalasında daha iyi kartlar var. 3060 12 gb fiyatına Rx 6650 mesela. Bir zamanlar 3060 fiyatına Rx 6700 vardı 3060 ti gücünde kart. Yani millet (en azından çoğunluk) firmaya aşkından değil paranızı en verimli şekilde kullanın diye öneriyorlar. Laptop vs masaüstü olayı da aynı şekilde. Bazı insanlar aileden alışmışlar ihtiyaçları olmadığı halde laptop önerisi istiyorlar amaçları sadece oyun olmasına ve pek seyahat etmemelerine rağmen. Her insan ne istediğini tam bilemeyebiliyor yani insanlar da bu yüzden şöyle böyle yapabilirsiniz diyorlar. İllaha laptop istiyorsa laptop öneriyorlar zaten. Üstelik bazı konularda Nvidia nefreti çok hak eden bir firma. Kullanıcıyla resmen dalga geçiyorlar. Saçma sapan açıklamalar tanıtımlar yetmiyor 3050 gibi 4060 gibi rezil kartlarla da bu saçmalığı taçlandırıyorlar.

Hangi oyunda açtıysanız çatır çatır çalışmış hocam. 3060 Rt için biçilmiş kaftan bir kart değil. Cyberpunk Hogwarts gibi oyunlarda bağırıyor kart. Ayrıca konu içeriğine dönmem gerekirse insanlar Amd al diyorlar çünkü o fiyat skalasında daha iyi kartlar var. 3060 12 gb fiyatına Rx 6650 mesela. Bir zamanlar 3060 fiyatına Rx 6700 vardı 3060 ti gücünde kart. Yani millet (en azından çoğunluk) firmaya aşkından değil paranızı en verimli şekilde kullanın diye öneriyorlar. Laptop vs masaüstü olayı da aynı şekilde. Bazı insanlar aileden alışmışlar ihtiyaçları olmadığı halde laptop önerisi istiyorlar amaçları sadece oyun olmasına ve pek seyahat etmemelerine rağmen. Her insan ne istediğini tam bilemeyebiliyor yani insanlar da bu yüzden şöyle böyle yapabilirsiniz diyorlar. İllaha laptop istiyorsa laptop öneriyorlar zaten. Üstelik bazı konularda Nvidia nefreti çok hak eden bir firma. Kullanıcıyla resmen dalga geçiyorlar. Saçma sapan açıklamalar tanıtımlar yetmiyor 3050 gibi 4060 gibi rezil kartlarla da bu saçmalığı taçlandırıyorlar.
Crysis Remastered 2-3, Bright Memory Infinite, Dying Light 2'te RTX'i çatır çatır denedim ben.

Popüler kültür. O an bir-iki bilindik eleman ne gömdüyse herkesin dilinde aynı şey, kimse kendi fikrini söylemiyor.
Tam zamanı hatırlamıyorum fakat aylar oldu üzerinden epey vakit geçti tabi.
O vakitte yeni optimizasyon özürlü 2023 oyunları çıkış yapmaya başlamıştı onun yanı sıra Cyberpunk 2077, DL2 vs. konuşuluyordu.

8 GB VRAM ilk kez o zaman dillenmişti forumda, bende o zamanlar AMD ve Nvidia kartlarda VRAM muhabbetini hem kendim test etmiştim hem de YouTube üzerinden yabancı kaynakları araştırmıştım. Gözlemlerime göre AMD kartlar için 8 GB VRAM bir yerden sonra sıkıntı idi.
Aynı şekilde bazı oyunlarda Nvidia kartlar 8 GB VRAM dolayısıyla yüksek çözünürlüklerde sıkıntı yaşıyordu, fakat insanların atladığı bir konu da Nvidia ve AMD kartlar arasındaki VRAM kullanım farkı.

Optimizasyon bu konuda epey önemli, 2023 yılında iki tarafında örneğini gördük.
RE4 remake iyi bir optimizasyona sahip şekilde çıkmıştı ve 3080 gibi bir kart 4K Max ayarlarda 60 FPS verebilmekteydi ama VRAM kullanımı zaman zaman 10 GB geçebiliyordu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O vakitlerde yüksek fiyatlardan satılan 3060 Tİ G6X, 3070 ve 3070 Tİ ı epey gömmüş ve tavsiye etmemiştim.

8 GB VRAM muhabbeti daha çok optimizasyon özürlüsü 2023 oyunlarında döndü, foruma yayılmasının nedeni @kino hocamın Hogwarts Legacy konusu denebilir.
Bu konudan sonra herkesin dilinde 8 GB VRAM döndü dolaştı ve haliyle saf gücüne orantısız düşük VRAM miktarına sahip kartlar üreten Nvidia ya karşı bir yargı, düşmanlık veya ne derseniz oluştu.
Foruma giren çıkan herkes aynı şeyi söyleyip durdu, nerden baksanız akıma dönüştü.

Son düzenleme:
Bu oyunlarda açılmayacak bir şey yok. Native olarak CP2077 Hogwarts veyahut benzeri bir oyun açarsanız anlarsınız.

Deneyim görmem gerek onlarda var. Ben RTX'in olayını görmek için seçtim çünkü ışın izlemenin olayını kısaca görmek içindi. Merakımı gider miş oldum.

Pek iyi performans vermiyor. RTX için en azından 3070 falan lazım ama onlar da VRAM'den patlar. Muhtemelen 4070/3080 aşağısı ile pek keyifli olmaz.

Onları almak için zaten zengin ötesi olmak gerek ayrı tabii. Ama F/P NVIDIA olarak benim gözümde Gainward RTX3060 şu an. RTX olmasa bile Ultra ayarda son derece beni mutlu ediyor, hiç üzmüyor. Yakında blog yazarım 3060 ile geçen 60 gün diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı