Gezi Parkı olayları anılarınız

Polis çiçek toplamıyordu insanları coplayıp dayak atmaya başladılar, bu taş atılmasını mazur görmez tabiki fakat o dönemde nefret dilini çok kullandı akp maalesef olayları körükledi ve düşman bir kitle yarattı.

Sen bir fabrikada çalışıyorsun diyelim grev yaptınız haklarınızı alamadığınız için, polis geldi sert müdahale ile grubu dağıtmaya başladı arbede çıktı. 2. gün bir terör örgütü ya da lgbt gibi örgütler geldi yanınızda bayrak açtı ama sen hala haklarını alamadın eylemi bırakıp gider misin ?
Polis yetkileri içinde olan her şeyi yapar dostum. Yapılan eylem ortalığı yakıp yıkmaya dönüştü. Dünya genelinde nedense hep eylem yapanlar haklı, hepsi sütten çıkmış ak kaşık ya. Amerika'da George Floyd olayları oldu, polis haksız çıktı, Fransa'da Sarı Yelekliler adında bir grup çıktı, ortalığın anasını ağlattı, polis haksız çıktı. Türkiye'de Gezi Parkı olayı adı altında milyarlarca dolar ülke zarara sokuldu, belediye otobüsleri yakılıp, içleri param parça edilip yol ortasına çekildi ama ne yazık ki yine polisler haksız çıktı. İşine gelirse.

Pek bir anım yok. Önce Gezi parkı, sonra Kobani olayları oldu yanlış hatırlamıyorsam. Başlangıçta normal bir protesto gibi gözüküyordu gezi parkı. Fakat sizlerin de dediğiniz gibi terör örgütü mensupları da karışınca iş çığırından çıktı. Sokaklar karıştı, araçları yağmalama, taşlı sopalı, fişekli saldırılar oldu. Çöp konteynerlerini ve araçları barikat niyetine kullanıp kamu mallarına da zarar verdiler. Hemen 1 yıl sonra da Kobani olaylarında terör yandaşlarının Diyarbakır'da dükkanlara ve insanlara saldırması. Sonuç olarak da Gezi Olaylarında o zaman 19 yaşında olan Ali İsmail Korkmaz ve Kobani olaylarında 16 yaşında lise öğrencisi olan Yasin Börü ve 3 arkadaşı gibi bir çok masum insan öldürüldü veya yaralandı. Zaten o zamanlar Doğu Anadolu'da terör olayları devam ediyor, sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş ve üstelik sokaklara hendekler kazılıp mayınlar yerleştirilmesi gibi olaylar yaşandı.

Kısacası 2013-2016 yılları arası son 10 yıldaki en fazla karışıklıkların yaşandığı dönemdi. Doğu'da ve Güneydoğu'da terörün kaynadığı, bir çok eylemin gerçekleştirildiği, oradaki insanların korkuyla evlerinde saklandıkları ve rahatça sokağa çıkamadığı bir zamandı. Güvenlik güçleri ise yetkileri içinde ne varsa onu yaptılar.

O zamana göre şimdi böyle terör olayları yok ancak ne olduğu belirsiz bazı göçmenler yüzünden çok da rahat çıkamıyoruz. Terör potansiyelleri de var. Onları da halledersek kafamız biraz daha rahatlar.

Tek kelimeyle özetlersek Gezi Parkı olayları başta normal bir eylemdi ancak teröristlerin karışmasıyla istenmeyen ve ülkeye zarar veren bir olaya dönüştü. Sonrasında 2-2.5 sene daha aralıklı olarak devam etti ve en sonunda ihtilale kalkıştılar. Ancak yine vatanı için gözünü kırpmadan ölmeye hazır olan güvenlik güçleri mensupları ve halk ile hainler arasında 8-9 saat boyunca mücadele etti ve engellediler. Son 4-5 senedir içimizde bu gibi büyük olaylar yaşanmıyor güvenlik güçlerimiz ve halkımız sayesinde.

Bu sorunu hallettik gibi ne olduğu belirsiz göçmenler hariç. Geriye ekonomi ve eğitim gibi birkaç sorun kaldı. Bunları da düzeltmek hiç kolay olmayacak. Özellikle de eğitim. Çünkü yaklaşık 60 seneden fazla bir süredir Amerikan eğitim sistemiyle paralel gidiyor eğitim sistemimiz ve gerçekten de vasat bir sistem.

Zaten sen barışçıl bir şekilde grev yapıyorsun diye polis gelip biber gazlı müdahale etmez. Videoları izlersen polise en başta taşlı saldırı yapılıyor. Polis de karşı müdahalede bulunuyor. Yani polisin eli elma toplamıyor. En başından bir terör olaydı zaten. 100 dolara, ucuza gitmiş halkımız.

Sen Türkiye'de mi yaşıyorsun cidden ? Köylülerin eylemlerinde bile jandarma zor kullanarak dağıtıyor hak arayan terörist oluyor bu ülkede.

O zamanlar lise 4'ü bitirmiştim. Samsun'a üniversiteden mezun olan abimin mezuniyet törenine iltihak etmek için şehirlerarası yolcu otobüsüne binmiştim. Yolcu otobüsünün önündeki ekrandaki kanallarda gördüm ilk bu protestoları. Olaydan habersizim ve kurduğum şu cümleyi çok net hatırlıyorum: Ne yapıyo bu sığırlar :D

Yakında yenilerini yaşarız zaten bu gidişle.

Her olayın iyi ve kötü yanı vardır.

Arkadaşımla beraber kaçamak yapmıştık gezi olayından sonra. Taksim de ortam sakinleşmiş hayat yavaş yavaş normale dönüyordu. Gece kulübün'den çıkınca saat 4 gibi biber gazı yemiştim çevik kuvvetten. Sonra polis yaklaş dedi zaten kafamız güzel sonra da geç dedi. Gözümün yaşardınamı kulaklarımın çınladınamı yansam. Kötü bir andı.

Yeni konular

Geri
Yukarı