Ghosting olan monitör iade edilmeli mi?

Şu an evde değilim, eve gidince deneyip paylaşacağım.
Hayır, ayarlarını değiştirmedim. Bir tek eko modu açıktı onu kapattım.
Daha önce fabrika çıkışlı Overdrive açık olarak satılan bir monitör görmedim, aldığınız monitörün daha önce kullanılmış olma şansı var.

Video ve resme baktım ghosting yok. Bariz bir biçimde 2 tane alt alta resim hizalı ve carpıklık yok, uzak halde kalırsa ghosting olur. Bariz birbirinin dibindiler resmen. Çok iyi hatta şu an değerler...
Ghosting örneği:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Oyunda rahatsız ediyor mu? Veya karanlık sahnelerde. Rahatsız etmiyorsa iadeye gerek yok. Ayrıca iade almayabilirler çünkü bu bir kusur değil, panelin vadettiği bu.
Ghostingi kendi gözünle oyunlarda test etmen lazım. Paylaştığın site testi ile değil. Orada bütün monitörlerde ghosting var gibi gösterir. 1 ms monitörün ghosting yapması pek mümkün değil. Olsa olsa oyundan kaynaklı bir durum söz konusudur.
Bu bilgi yanlış hocam. 1ms monitör gayet de ghosting yapar çünkü gerçek, GtG 1ms değiller. O sitede ghosting miktarını gayet doğru olarak gösteriyor. Tabii asıl önemli olan oyunda rahatsız edip etmemesi.
@derlemeler Ghosting, hatta black smearing denilen sorun var monitörde. Özellikle arkada bıraktığı siyah izden anlayabilirsin.

Daha önce fabrika çıkışlı Overdrive açık olarak satılan bir monitör görmedim, aldığınız monitörün daha önce kullanılmış olma şansı var.

Var üstad. Asus monitör aldım ben yüzde 20 açık halde geliyor Default. Monitör sıfır magazada jeletini sıfır parmak izsiz kontrol ederek aldım.

Bu bilgi yanlış hocam. 1ms monitör gayet de ghosting yapar çünkü gerçek, GtG 1ms değiller. O sitede ghosting miktarını gayet doğru olarak gösteriyor. Tabii asıl önemli olan oyunda rahatsız edip etmemesi.
Yapar ama genellikle oyundan kaynaklı olur. Kimi oyunu düzgün ayarlayamıyorlar. TAA, FXAA, SMAA gibi sıkıntılardan gölge bırakıyor. 1MS'lerin çoğu yazılım ile 1MS oluyor. Fakat en fazla 5MS'e kadar tepkime süresi yükselir. Yani tam 1MS değildir ama 5MS'ten fazla da değildir. 5MS'den sonrası göze çok batar. Hatta bana 5MS bile sıkıntı oluyordu.

Oyun kaynaklı olmadığı sürece hissedilmesi biraz zor olur. Ya da monitör ayarları ile ilgili sıkıntısı vardır (Overdrive vs.). Monitörün özelliklerine baktığım da iyi gibi duruyor. Gaming model bir ürün. Aşırı fazla hissedildiğini sanmıyorum açıkçası.

Dediğim gibi oyun bazında denemek lazım. O test sitesi her şekilde ghostingi meydana çıkarır. Aslında mevcut oyun deneyimi öyle değildir. Algılamak zor olur. Modeli tam iyi bilmediğim için yüzeysel yorumum bu şekilde oluyor. Belki sorunlu modeldir, bilemiyorum onu.

Video ve resme baktım ghosting yok. Bariz bir biçimde 2 tane alt alta resim hizalı ve carpıklık yok, uzak halde kalırsa ghosting olur. Bariz birbirinin dibindiler resmen. Çok iyi hatta şu an değerler...
Ghosting örneği:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Alt alta hizalı olması monitörün Hertz'i ile alakalı bir durum. Ghosting arkasında bırakmış olduğu iz.
Zaman ayarlı bıraktığınız videonun ghostingle alakası olduğunu düşünmüyorum, UFO hızını 2880 yapıp ağır çekimde çeksem benim monitörüm de aynı şekilde çıkacak muhtemelen.

Yapar ama genellikle oyundan kaynaklı olur. Kimi oyunu düzgün ayarlayamıyorlar. TAA, FXAA, SMAA gibi sıkıntılardan gölge bırakıyor. 1MS'lerin çoğu yazılım ile 1ms oluyor. Fakat en fazla 5MS'e kadar tepkime süresi yükselir. Yani tam 1ms değildir ama 5MS'ten fazla da değildir. 5MS'den sonrası göze çok batar. Hatta bana 5ms bile sıkıntı oluyordu.

Oyun kaynaklı olmadığı sürece hissedilmesi biraz zor olur. Ya da monitör ayarları ile ilgili sıkıntısı vardır (OverDrive vs.). Monitörün özelliklerine baktığım da iyi gibi duruyor. Gaming model bir ürün. Aşırı fazla hissedildiğini sanmıyorum açıkçası.

Dediğim gibi oyun bazında denemek lazım. O test sitesi her şekilde ghostingi meydana çıkarır. Aslında mevcut oyun deneyimi öyle değildir. Algılamak zor olur. Modeli tam iyi bilmediğim için yüzeysel yorumum bu şekilde oluyor. Belki sorunlu modeldir, bilemiyorum onu.
Aslında söyle açıklayayım o sitedeki olayı. Mesela benim monitörde de konudakine yakın bir ghosting çıkıyor testte. Oyunlarda hiç belli olmuyor genellikle. Ama karanlık sahnelerde görebiliyorum ghostingi. Buna da ghostingden ziyade Black smearing deniyor.

Aslında söyle açıklayayım o sitedeki olayı. Mesela benim monitörde de konudakine yakın bir ghosting çıkıyor testte. Oyunlarda hiç belli olmuyor genellikle. Ama karanlık sahnelerde görebiliyorum ghostingi. Buna da ghostingden ziyade Black smearing deniyor.
Panellerin kendine has saçma davranışları olabiliyor :) Benim de overdrive türü bir ayarım var. Kapatınca ghosting yapıyor.

Test her şekilde ghosting olduğunu gösterir demek istemiştim aslında. O testte çıkmama imkanı yok. Ama 1MS'ten çok daha yüksek değerler çıkmayacağı için oyunlarda biraz tespiti zor olur. Dediğim gibi oyunların hatalı yapılışları da buna sebep olabilen bir faktör. Grafik ayarları ile ilgili problemler olabiliyor. Hatırladığım kadarıyla AC: Valhalla'da bayağı oluyordu mesela.

Sizin karanlıkta her oyunda mı ghosting oluyor? Belki oyun kaynaklıdır. Değilse dediğiniz black smearing olayları devreye giriyordur tabii ki. Bu işin içine girince inanılmaz teknik detaylar var. Genellikle monitör alacak olduğum da Rtings sitesinden incelemelere kesinlikle göz atıyorum. Orada bayağı detaylı belirtiyorlar.

Son düzenleme:
Her panelin kendine göre eksigi var Va panallerde Flicker problemi, İps panallerde ips glow, TN panallerde renk sorunu vb uzar gider. Şuandaki mevcut teknoloji ile yapacak bir şey yok. İps panallerin yüzde 80 yakınında ışık sızdırması var kaçamayız. Va Curved panallerin coğundada sıkıntı oluyor. Yeni umudum şu QLedler fakat dehşet pahalılar. Ghosting muhabbetide oyunlarda bir denesin arkadaş bir rahatsızlık vermiyorsa bence kullansın derim. Mağlum piyasa uçtu yine, dolar durmuyor...

Yeni konular

Geri
Yukarı