Çözüldü Gigabyte B450M S2H XMP Frekans Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mesut Öztürk

Kilopat
Elimde Corsair 2x8 GB DDR4 3200 MHz RAM mevcut. Anakartım başlıkta belirttiğim gibi Gigabyte B450M S2H modeli. İşlemci ise Ryzen 5 2600X.

BIOS'tan XMP profilini açtığımda RAM'ler 3200 MHz frekansta çalışıyor. Bu ayarda iken Windows'ta mavi ekran hatalari alıyorum. XMP profilini kapattigimda 2133 MHz frekansta çalışırken hata almıyorum.
Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Anakart 3400 MHz ve üzeri destekliyordu. RAM modelini anakartin RAM destek listesinde bulamadim. Sorun bundan mi kaynaklanıyor yoksa işlemci 2933 MHz üzeri desteklemediği için mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunumu çözdüm sorun PSU'dan kaynaklıymış elimde bulunan başka bir model 450 Watt PSU'yu taktım sisteme XMP açık halde yaklaşık 10 dakika Benchmark testi yaptım ve herhangi bir çökme olmadı.

Mavi Ekran alan kişiler (SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, CRITICAL_PROCESS_DIED, siyah ekran) PSU değiştirmeyi deneyebilirler.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Bütçenize göre önerebilirim ancak. Benim aldığım PSU'yu önerebilirdim fakat benim aldığım zamanda 700 TL civarıydı şu anda 900 1000 TL civarı. Size tavsiyem 12 Volt'ta en kötü 50 55 amper veren bir PSU almanız.

Kutusunda böyle gösteriyor. Bir arkadaşla konustum aynı PSU var 2080 kullanıyorum sıkıntı yaşamadım dedi bana ancak PSU konusunda pek bilgim yok dediğim gibi siz de bakabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-01-02 at 20.22.04.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-02 at 20.22.04.jpeg
    176,6 KB · Görüntüleme: 23
Kutusunda böyle gösteriyor. Bir arkadaşla konustum aynı PSU var 2080 kullanıyorum sıkıntı yaşamadım dedi bana ancak PSU konusunda pek bilgim yok dediğim gibi siz de bakabilir misiniz?

PSU'yu iade edebiliyorsanız edin 750 Watt bir güç kaynağı bakın bence. Kesin olarak bir şey söyleyemiyorum ekran kartının 200 Watt çektiği yazıyor önerilen güç kaynağı ise 650 Watt garanti olsun diye önerilenin üstünde almak daha iyi olur. Benim sistemim içinde 600 650 Watt öneriliyordu arada kayıplar olacağını bildiğim için 750 Watt bir model aldım.
Ayrıca PSU'nun Verimliliği de önemli 80+ Gold ve üzeri sertifikalı bir modele bakmanız iyi olur.

Geri
Yukarı