Çözüldü Gigabyte B450M S2H XMP Frekans Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mesut Öztürk

Kilopat
Elimde Corsair 2x8 GB DDR4 3200 MHz RAM mevcut. Anakartım başlıkta belirttiğim gibi Gigabyte B450M S2H modeli. İşlemci ise Ryzen 5 2600X.

BIOS'tan XMP profilini açtığımda RAM'ler 3200 MHz frekansta çalışıyor. Bu ayarda iken Windows'ta mavi ekran hatalari alıyorum. XMP profilini kapattigimda 2133 MHz frekansta çalışırken hata almıyorum.
Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Anakart 3400 MHz ve üzeri destekliyordu. RAM modelini anakartin RAM destek listesinde bulamadim. Sorun bundan mi kaynaklanıyor yoksa işlemci 2933 MHz üzeri desteklemediği için mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunumu çözdüm sorun PSU'dan kaynaklıymış elimde bulunan başka bir model 450 Watt PSU'yu taktım sisteme XMP açık halde yaklaşık 10 dakika Benchmark testi yaptım ve herhangi bir çökme olmadı.

Mavi Ekran alan kişiler (SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, CRITICAL_PROCESS_DIED, siyah ekran) PSU değiştirmeyi deneyebilirler.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
l
Furmark ve prime 95 ile test ettim fakat xmp kapalıyken de mavi ekran aldım. Sorunun kaynağını bir türlü bulamadım. Anakart islemci ve ram ler ve ssd yeni ekran kartı ve psu eski sorunun kaynağı bunlar olabilirmi

Güç kaynağı olarak ne kullanıyorsunuz kaç watt ?
Sanırım benim sorunum xmp ile alakalı değil. İşlemciyi turbo olmadan temel frekansında çalıştırdığımda daha az güç çekiyor. Uzun süre test yaptım çökme olmadı. Fakat yanında gpu testi yapılınca sistem direk kitleniyor ve mavi ekran veriyor.

Elimde 450 watt bruss marka bir güç kaynağı var üzerinde yazan gücü verebildiginden emin değilim.
En kısa sürede yeni bir güç kaynağı alıp deneyeceğim.

Corsair VS550 PSU kullanıyorum ben. Tavsiyem bios sürümünü downgrade edip bir daha denemeniz.

L

Corsair VS550 PSU kullanıyorum ben. Tavsiyem BIOS sürümünü downgrade edip bir daha denemeniz.

Dediğiniz gibi anakart üreticisinin sitesinden yayınlanan son BIOS sürümünü F50 olarak güncelledim. XMP açmadan FurMark ve Prime95 ile testler yaptım fakat bu sefer testlerde mavi ekran almadım yerine siyah ekran ve takılma sesi aldım. Siyah ekran reset atana kadar gitmedi.

Sanırım bu soruna güç kaynağı sebep oluyor. FSP 700 Watt bir güç kaynağı alıp değiştirmeyi düşünüyorum.

Dediğiniz gibi anakart üreticisinin sitesinden yayınlanan son BIOS sürümünü F50 olarak güncelledim. XMP açmadan FurMark ve Prime95 ile testler yaptım fakat bu sefer testlerde mavi ekran almadım yerine siyah ekran ve takılma sesi aldım. Siyah ekran reset atana kadar gitmedi.

Sanırım bu soruna güç kaynağı sebep oluyor. FSP 700 Watt bir güç kaynağı alıp değiştirmeyi düşünüyorum.
Hocam RAM konusunda biraz bilgisizim mazur görün ama bir RAM O.C ile ne kadar Watt çekebilir, bilemiyorum. PSU değiştirsenizde birşey değişmeyebilir. İmkanınız varsa başka bir PSU ile deneminizi tavsiye ederim. Kesin birşey söylemek sor dediğiniz gibi sorun PSU'da olabilir.

Sorunumu çözdüm sorun PSU'dan kaynaklıymış elimde bulunan başka bir model 450 Watt PSU'yu taktım sisteme XMP açık halde yaklaşık 10 dakika Benchmark testi yaptım ve herhangi bir çökme olmadı.

Mavi Ekran alan kişiler (SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, CRITICAL_PROCESS_DIED, siyah ekran) PSU değiştirmeyi deneyebilirler.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Çözüm
Elimde Corsair 2x8 GB DDR4 3200 MHz RAM mevcut. Anakartım başlıkta belirttiğim gibi Gigabyte B450M S2H modeli. İşlemci ise Ryzen 5 2600X.

BIOS'tan XMP profilini açtığımda RAM'ler 3200 MHz frekansta çalışıyor. Bu ayarda iken Windows'ta mavi ekran hatalari alıyorum. XMP profilini kapattigimda 2133 MHz frekansta çalışırken hata almıyorum.
Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Anakart 3400 MHz ve üzeri destekliyordu. RAM modelini anakartin RAM destek listesinde bulamadim. Sorun bundan mi kaynaklanıyor yoksa işlemci 2933 MHz üzeri desteklemediği için mi?
Dostum aynı sorunu yaşıyorum bana yardımcı olurmusun lütfen.
Sistem şöyle;
Ryzen 5 3600X.
Zotac 3060 Ti Twin Edge.
Gigabyte B459M S2H v2.
G.Skill 2x8 3600MHz CL18 RAM.
Gigabyte 240GB SSD.
1TB WD Blue HDD.
Sharkoon 650W 80+ PSU.

Dostum aynı sorunu yaşıyorum bana yardımcı olur musun lütfen.
Sistem şöyle;
Ryzen 5 3600X.
Zotac 3060 Ti Twin Edge.
Gigabyte B459M S2H v2.
G.Skill 2x8 3600MHz CL18 RAM.
Gigabyte 240GB SSD.
1TB WD Blue HDD.
Sharkoon 650W 80+ PSU.

Ben sorunumu PSU değiştirerek ve BIOS Update yaparak çözmüştüm. PSU olarak High Power 750 Watt 80+ Gold bir PSU seçmiştim. Sizde BIOS Update yapmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca stress testinde bilgisayar kapanıyor mu aynı hataları mı alıyorsunuz?

Ben sorunumu PSU değiştirerek ve BIOS Update yaparak çözmüştüm. PSU olarak High Power 750 Watt 80+ Gold bir PSU seçmiştim. Sizde BIOS Update yapmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca stress testinde bilgisayar kapanıyor mu aynı hataları mı alıyorsunuz?

Sistemi daha yeni topladım ancak oyunlarda girdikten sonra 10 dk sonra falan donup kalıyor reset atmak zorunda kalıyorum, driverlar güncel hepsini yeni kurdum. Her oyunda aynısı oluyor oyun ile alakalı bir problem değil ancak ne yapacağımı şaşırdım. Ben de BIOS'tan işlemci MHz'ini düşürünce daha uzun süre iade etti şu an 3200'de deniyorum bir sıkıntı yok gibi. Peki size sorum sebebi neymiş yani psularımız neden böyle yapıyormuş yetmiyor ya da kronik sorunlu falanmıymış?

Sizdeki PSU modeline baktım 12 Volt kanalından 42 Amper verebiliyor, Yaklaşık 500 Watt civarı güç verebiliyor sizdeki sorunun kaynağı bu olabilir. Sizin sisteminiz için 650 Watt yeterli gelir ama güç kaynağınız bu gücü üretebiliyor mu ben sanmıyorum. Ben High Power 750W PSU Almıştım 12 Volt kanalından 62 Amper verebiliyordu oda yaklaşık 744 Watt ediyor. Şu anda sorunsuz kullanıyorum Sapphire RX 5700XT Nitro+ ve Ryzen 5 2600X ile birlikte.

Daha önce markasız 450 Watt bir güç kaynağı kullanıyordum. Ekran kartımda eski bir modeldi ama ginede yükte iken kapanıyordu ya da mavi ekran veriyordu. Yenisine geçtiğimde sorun kalmadı.

Benim önerim varsa bir tanıdığınızdan veya elinizde olan başka bir PSU ile denemek en azından sorunun kaynağı PSU damı yoksa başka bir donanımda mı onu görürsünüz

Sizdeki PSU modeline baktım 12 Volt kanalından 42 amper verebiliyor, yaklaşık 500 Watt civarı güç verebiliyor sizdeki sorunun kaynağı bu olabilir. Sizin sisteminiz için 650 Watt yeterli gelir ama güç kaynağınız bu gücü üretebiliyor mu ben sanmıyorum. Ben High Power 750W PSU almıştım 12 Volt kanalından 62 amper verebiliyordu oda yaklaşık 744 Watt ediyor. Şu anda sorunsuz kullanıyorum Sapphire RX 5700XT Nitro+ ve Ryzen 5 2600X ile birlikte.

Daha önce markasız 450 Watt bir güç kaynağı kullanıyordum. Ekran kartımda eski bir modeldi ama ginede yükte iken kapanıyordu ya da mavi ekran veriyordu. Yenisine geçtiğimde sorun kalmadı.

Benim önerim varsa bir tanıdığınızdan veya elinizde olan başka bir PSU ile denemek en azından sorunun kaynağı PSU damı yoksa başka bir donanımda mı onu görürsünüz.

Stres testlerinde PSU sadece crash veriyordu haklı olduğunuzu düşünüyorum. Bana PSU önerebilir misiniz acaba sistem özelliklerim yukarıda var.

Bütçenize göre önerebilirim ancak. Benim aldığım PSU'yu önerebilirdim fakat benim aldığım zamanda 700 TL civarıydı şu anda 900 1000 TL civarı. Size Tavsiyem 12 Voltta en kötü 50 55 Amper veren bir PSU almanız.

Geri
Yukarı