Gigabyte Windforce RTX 2060 O.C Rev 2.0 İnceleme

Selamlar, yaklaşık 2 ay önce almış olduğum ekran kartımı, bilgilendirme amaçlı incelemek istedim. Oyun testlerini vesaire yapmayacağım, sıcaklık ve +'lar , -'ler'ini konuşacağım.

Öncelikle kartın tasarımı ile başlayayım. Kartı sökmeye gerek duymadım açıkçası, direkt internet üzerinden de bulunabilir.

gigabyte-rtx-2060-d6-6g-gv-n2060d6-6gd-192-bit-gddr6-6-gb-z.jpg

Kartın tasarımı bu şekilde, gayet sıradan bir tasarım, ne renk kalabalığı var ne de çok tek düze. Ben tasarımını gayet beğeniyorum, RGB manyakları bu durumdan hoşnut olmazlar, herhangi bir aydınlatması yok kartın.

Sıcaklık:

Gelelim sıcaklıklara. Kartın en çok yakınılan, en iyi teknik donanım bilgisi insana bile havlu attıran tarafına. Arkadaşlar kart anormal ısınıyor. ITX 2060'lar bile 78 derece çalışırken bu kart'ın AA oyunlarda 80'nin altına indiğini görmedim. Fan düzenim de öyle çok kötü değil.

unnamed (1).jpg

Kasam Sharkoon RBG Flow. Hava akışı konusunda pek iyi sayılmaz, bunu biliyorum. Ancak kasanın önünü komple açmama rağmen, yan kapağı açık tutmama rağmen sıcaklıklarda öyle aman aman oynamalar yok.

unnamed.jpg

Şimdi kasadaki fanları sayalım.
3x Xigmatek CY120+CYB1 120mm fan
1x Evercool Egzoz fanı
1x Sharkoon'un kendi kasalarına koyduğu standart 120mm'lik fan. Bu kasanın üstünde gördüğünüz fan oluyor kendisi. Havayı dışarı tahliye etmesi için kasanın üstünde değerlendirdim.

Peki sıcaklıklar nelerdir ? Hemen bu vaziyetteki kasanın, ekran kartı üzerindeki etkisini paylaşayım.

Ek fanlar olmadan bu kart kaç görüyor derseniz;

Öncesi; SS alamamıştım öncesinde fakat, 20 Temmuzda konu açmıştım, oradan çektiğim FurMark testini paylaşıyorum.
Bu test 20 dakikalık test ve temmuz ayında yapıldı. Tek ön ızgaradaki 120mm fan ve Evercool Egzoz fanı vardı.
617FBBF9-6442-4414-B0A1-1F9E2FF6C8F3.jpeg

Sonrası; Oyundan hemen sonra teste başladığım için minimum sıcaklık yüksek gözüküyor. Kart rölantideyken 43-48 derece arası.
asdasd-min.PNG

Peki Gigabyte RTX 2060 alınır mı ? Çok ucuza bulmadıkça alınmamalı. Kartın ısınma sorunu gerçekten normal değil. 60 dereceden 75'e yükseliş o kadar hızlı ki, 1 dakika içinde o sıcaklığa ulaşıyor desem yalan olmaz. Herhangi bir "thermal throttling" yaşamadım. Yani ısınmadan dolaylı olarak FPS düşmesi görmedim, hep stabil çalıştı. Ancak bu sıcaklıklar uzun vadede sorun çıkarıyor. Bunlardan biri, sürtermiş gibi ses çıkartan fanlar.

Peki çözüm nedir ?

2 durum var;

1-Fan takviyesi yapıp, gerçekten hava akışı çok iyi bir kasa seçmek.
2-Maaliyetsiz tek yol olan, Undervolt yapmak.

Undervolt yapmak gerçekten boş bir zihin ve sabır istiyor. Stabil çalışmadığı zaman oluyor, oyunlarda çökmeler oluyor, kaplama hataları vesaire. En iyi ayarı bulmak için biraz uğraşmanız gerekiyor.

Kendi UV ayarlarım;

Ekran Alıntısı.PNG

Sabit 900mV'da çalışıyor. Oyunların %30'unda çökme sorunu yaşadım, bunların başında gelen oyun CoD;Warzone. Hiç bir çözümü yok maalesef.

Artıları:
+Piyasadaki RTX 2060'lar ile karşılaştırıldığında üstün performans sergiliyor.
+Overclock potansiyeli olan bir kart.
+Malzeme kalitesi iyi denilebilir.

Eksileri:
-Sıcaklık anormal derecede yüksek
-Benim için eksi değil ama seveni varsa herhangi ışıklandırması yok üzerinde.
-Berbat bir research ekibi varmış, binbir sorun üzerine 2.revizyon kartı çıkartıp yine aynı hataları yapmışlar, hiç bir sorun giderilmemiş, nispeten azaltılmış sadece.
-Fiyat konusuna girmiyorum, kartın ederi bu değil.

Sistem özelliklerimi de paylaşayım:
8x2 Patriot Viper 3200mhz RAM.
MSI B450M-A PRO Anakart.
Ryzen 5 3600.
500 GB M2 SSD.
Sharkoon RGB Flow leş kasa.

Selam, yaklaşık 2 ay önce almış olduğum ekran kartımı, bilgilendirme amaçlı incelemek istedim. Oyun testlerini vesaire yapmayacağım, sıcaklık ve +'lar, -'ler'ini konuşacağım.

Öncelikle kartın tasarımı ile başlayayım. Kartı sökmeye gerek duymadım açıkçası, direkt internet üzerinden de bulunabilir.

Eki Görüntüle 1259522
Kartın tasarımı bu şekilde, gayet sıradan bir tasarım, ne renk kalabalığı var ne de çok tek düze. Ben tasarımını gayet beğeniyorum, RGB manyakları bu durumdan hoşnut olmazlar, herhangi bir aydınlatması yok kartın.

sıcaklık:

Gelelim sıcaklıklara. Kartın en çok yakınılan, en iyi teknik donanım bilgisi insana bile havlu attıran tarafına. Arkadaşlar kart anormal ısınıyor. ITX 2060'lar bile 78 derece çalışırken bu Kart'ın AA oyunlarda 80'nin altına indiğini görmedim. Fan düzenim de öyle çok kötü değil.

Eki Görüntüle 1259526

Kasam Sharkoon rbg Flow. Hava akışı konusunda pek iyi sayılmaz, bunu biliyorum. Ancak kasanın önünü komple açmama rağmen, yan kapağı açık tutmama rağmen sıcaklıklarda öyle aman aman oynamalar yok.

Eki Görüntüle 1259531

Şimdi kasadaki fanları sayalım.
3X Xigmatek CY120+cyb1 120mm fan.
1X evercool egzoz fanı.
1X Sharkoon'un kendi kasalarına koyduğu standart 120Mm'lik fan. Bu kasanın üstünde gördüğünüz fan oluyor kendisi. Havayı dışarı tahliye etmesi için kasanın üstünde değerlendirdim.

Peki sıcaklıklar nelerdir? Hemen bu vaziyetteki kasanın, ekran kartı üzerindeki etkisini paylaşayım.

Ek fanlar olmadan bu kart kaç görüyor derseniz;

öncesi; SS alamamıştım öncesinde fakat, 20 Temmuz'da konu açmıştım, oradan çektiğim FurMark testini paylaşıyorum.
Bu test 20 dakikalık test ve temmuz ayında yapıldı. Tek ön ızgaradaki 120mm fan ve evercool egzoz fanı vardı.
Eki Görüntüle 1259540

sonrası; oyundan hemen sonra teste başladığım için minimum sıcaklık yüksek gözüküyor. Kart rölantideyken 43-48 derece arası.
Eki Görüntüle 1259548

Peki Gigabyte RTX 2060 alınır mı? Çok ucuza bulmadıkça alınmamalı. Kartın ısınma sorunu gerçekten normal değil. 60 dereceden 75'e yükseliş o kadar hızlı ki, 1 dakika içinde o sıcaklığa ulaşıyor desem yalan olmaz. Herhangi bir "thermal throttling" yaşamadım. Yani ısınmadan dolaylı olarak FPS düşmesi görmedim, hep stabil çalıştı. Ancak bu sıcaklıklar uzun vadede sorun çıkarıyor. Bunlardan biri, sürtermiş gibi ses çıkartan fanlar.

peki çözüm nedir?

2 durum var;

1-fan takviyesi yapıp, gerçekten hava akışı çok iyi bir kasa seçmek.
2-maaliyetsiz tek yol olan, undervolt yapmak.

Undervolt yapmak gerçekten boş bir zihin ve sabır istiyor. Stabil çalışmadığı zaman oluyor, oyunlarda çökmeler oluyor, kaplama hataları vesaire. En iyi ayarı bulmak için biraz uğraşmanız gerekiyor.

kendi UV ayarlarım;

Eki Görüntüle 1259567

Sabit 900Mv'da çalışıyor. Oyunların %30'unda çökme sorunu yaşadım, bunların başında gelen oyun CoD; Warzone. Hiçbir çözümü yok maalesef.

Artıları:
+Piyasadaki RTX 2060'lar ile karşılaştırıldığında üstün performans sergiliyor.
+Overclock potansiyeli olan bir kart.
+Malzeme kalitesi iyi denilebilir.

Eksileri:
-Sıcaklık anormal derecede yüksek.
-Benim için eksi değil ama seveni varsa herhangi ışıklandırması yok üzerinde.
-Berbat bir research ekibi varmış, binbir sorun üzerine 2.revizyon kartı çıkartıp yine aynı hataları yapmışlar, hiçbir sorun giderilmemiş, nispeten azaltılmış sadece.
-Fiyat konusuna girmiyorum, kartın ederi bu değil.

Sistem özelliklerimi de paylaşayım:
8x2 Patriot Viper 3200MHz RAM.
MSI B450M-A Pro anakart.
Ryzen 5 3600.
500 GB M.2 SSD.
Sharkoon RGB Flow leş kasa.

Selam dün aynı kartlı bir sistem aldım. Bugün testleri yapınca araştırınca kronik sorunlu olduğunu öğrendim. Ekran kartının sıcaklığını nasıl 78e düşürdünüz benimkisi 82 sabit arada 83 oluyor 1080p 8X stress testinde. Kasam ekstra olarak üst tarafında 1 adet daha egzoz olarak fan bulunuyor. Sıcaklığı düşürmek için neler yapabilirim? Undervolt yapmak için tecrübem yok ve risk almak istemiyorum. İlginiz için teşekkürler.

Frisby FC-9315G

Geri
Yukarı