GNU/Linux Ekran Kartını Çok Az mı Kullanıyor?

AMD ekran kartlarının overclock özelliklerini açmak için amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff boot parametresi lazım.

Dizüstü sistemleri bilmiyorum ama masaüstü sistemimde RX 580'de işe yarıyor.
Ekran Görüntüsü 2021-06-05 09-31-08.png

Kullandığım Boot parametreleri bu şekilde:
amdgpu.dpm=1 amdgpu.dc=1 amdgpu.ppfeaturemask=0xfffd7fff amdgpu.deep_color=1

BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-5.12.9-xanmod1 root=UUID=1b11bc64-c466-4f4c-a517-7fe31634c488 ro amdgpu.dpm=1 quiet splash vt.handoff

amdgpu.dpm=1 değişkeni eklenmiş görünüyor, yine çıktılara göre eklediğin diğer değişken dosyasında da sorun görünmüyor. Sistemini yeniden başlattıysan, cat /proc/cmdline komutu ile yeniden kontrol et bakalım.

amdgpu.dpm=1 değişkeni eklenmiş görünüyor, yine çıktılara göre eklediğin diğer değişken dosyasında da sorun görünmüyor. Sistemini yeniden başlattıysan, cat /proc/cmdline komutu ile yeniden kontrol et bakalım.
BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-5.12.9-xanmod1 root=UUID=1b11bc64-c466-4f4c-a517-7fe31634c488 ro amdgpu.dpm=1 amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff quiet splash vt.handoff=1

BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-5.12.9-xanmod1 root=UUID=1b11bc64-c466-4f4c-a517-7fe31634c488 ro amdgpu.dpm=1 amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff quiet splash vt.handoff=1

Değişkenler eklenmiş görünüyor, artık overclock ve dinamik güç yönetimi özelliklerini kullanabilmen gerekir. Bu ayarları Radeon-profile yada Corectrl arayüzlerinden yapabilirsin. Overclock için dikkatli ol, tüm sorumluluk senin.

Değişkenler eklenmiş görünüyor, artık overclock ve dinamik güç yönetimi özelliklerini kullanabilmen gerekir. Bu ayarları Radeon-profile yada Corectrl arayüzlerinden yapabilirsin. Overclock için dikkatli ol, tüm sorumluluk senin.
Peki Corectrl'den nasıl O.C. yapabilirim? Bulamadım da ayarlarını.
CPU Governor'u "Performance" yaptım. O.C. değil ama Tweaks'a benziyor.

GPU performans kipini değiştirmeyi dene, custom ya da advanced gibi bir seçenek olabilir bunu yapabilmen için. Bence overclock ile uğraşma, GPU'yu performans kipinde çalıştırmak yeterli olacaktır, biraz FPS için risk almaya değmez.

GPU performans kipini değiştirmeyi dene, custom ya da advanced gibi bir seçenek olabilir bunu yapabilmen için. Bence overclock ile uğraşma, GPU'yu performans kipinde çalıştırmak yeterli olacaktır, biraz FPS için risk almaya değmez.
Ben Standart ayarlarına çekmek için O.C. yapmayı planlıyorum.
GPU'mun standartı; 1350 Mhz ve 1250 Voltaj. Hani Reddit yazısına göre GNU/Linux az voltaj kullanıyormuş ya ondan.
Ama sizin dediğinizi yapayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı