Neden GNU/Linux kullanıyorsunuz?

WinAPI candır, Linux tarafında işler nasıl dönüyor temel şeyler dışında kafam basmıyor henüz ama bir doküman araştırması yapmak lazım.
GTK, yani Gimp Tool Kit. Çünkü bu araç takımı ilk olarak GIMP'de kullanıldı. Bence Win32 API'den çok daha modern gözüküyor. Ayrıca QT'de var. İşin iyi yanı hem GTK'yi, hem de QT'yi *NIX dışında kullanabiliyorsunuz.

POSIX destekleseymiş, ben ne yapayım. Bir tarafta bu, diğer tarafta Windows.
AutoIt yüzünden en ufak işte bile sürekli WinAPI'lerle aşk yaşayan benim gözümden yaş geliyor şu anda.

Kendimi kırılmış hissediyorum, kurtarın beni Linux'cuların arasından eyy forum.
GTK, yani Gimp Tool Kit. Çünkü bu araç takımı ilk olarak GIMP'de kullanıldı. Bence Win32 API'den çok daha modern gözüküyor. Ayrıca QT'de var.
Valla oturup en ufak arayüz için bile XML yazmakla uğraşamam hocam, eziyet.

AutoIt yüzünden en ufak işte bile sürekli WinAPI'lerle aşk yaşayan benim gözümden yaş geliyor şu anda.

Kendimi kırılmış hissediyorum, kurtarın beni Linux'cuların arasından eyy forum.

Valla oturup en ufak arayüz için bile XML yazmakla uğraşamam hocam, eziyet.
Yoo, kim diyor? Adam direk eklemiş widget'ları.
Bu program da kolayca XML oluşturmayı sağlıyor.

Ben eski kafalı bir insanım, tool falan yaramaz. Hem bahanemiz vardı niye bozuyorsun ula !1!1!!

Hocam, bahaneler teker teker tükeniyor. Sonrakine yine bir çözüm bulunacak gibi. :D
Gelmişken söylemem lazım, kullanmamın ana sebepleri:

1-) Teknoloji dünyasını keşfetmeyi öğrenmek,
2-) Çekirdeğin özelleştirilebilirliği,
3-) Distro Maintainer olmam.

WinAPI candır, Linux tarafında işler nasıl dönüyor temel şeyler dışında kafam basmıyor henüz ama bir doküman araştırması yapmak lazım.
Hocam UNIX sistem programlamada Windows'ta olduğu gibi işletim sistemi sizin fonksiyonunuzu çağırmıyor, siz işletim sistemi fonksiyonunu çağırıyorsunuz. Yani mesela Win32'de __stdcall çağrı dönüşümü kullanılıyor ama unistd'de C dilinin varsayılan çağrı dönüşümü olan __cdecl kullanılıyor daha teknik açıklayacak olursak.

Onun dışında Win32'de olduğu gibi handle'lar, struct'lar falan bol bol var. Handle dediğimiz olay da "file descriptor" olarak geçiyor. Her şey dosya olduğu için cihazların handle'ları falan da file descriptor mantığıyla yapılıyor UNIX sistemlerde.

Kaba taslak böyle açıklayabilirim sanırım hocam. :D

Geri
Yukarı