Neden GNU/Linux tercih edilmeli?

Yazilim muhendisi OS agnostik calisabilmeli. Proje Windows gerektiriyorsa onu kullanirsin.
Bana gore Linux'un avantaji kontrolun tamamen sende olmasi ve neye ihtiyacin varsa ona gore konfigure edebilmen.
Ozellikle Linux tabanli sistemlerde calisacak bir proje gelistiriyorsan ki server dunyasinin kocaman bir kismini kapsiyor bu, Linux sistem daha avantajli cunku native olarak goruyorsun sonuclari.
Docker feature-complete calisiyor.
Is goren IDE'lerin tamami native olarak calisiyor.
Sacma sapan update'ler ile bolunmuyorsun.
Regedit sacmaligiyla ugrasmiyorsun.

Yine de basta dedigim sey ana fikir, Windows ile de catir catir yazilim gelistirirsin. Bilgisayardan anlamaya baslayinca Linux'un customize edilebilir olmasi hosuna gidiyor ve tam olarak istedigin gibi bir sistem olusturabiliyorsun. Sahsen ben Linux ile troubleshooting yapmaktan biktigim icin MacOS'i daha kullanisli buluyorum ama o da zorlarsan Linux sayilir. :)

Not: Yanlis insani alintilamisim, kusura bakmayin.
Ben yanlış insan mıyım yahu! :)
Sorun değil usta, estağfurullah.
Katkınızı beğendik zaten.

@izmirkartali, yani herkesin düşüncesi farklı ama günlük kullanımda pek memnun kalmadım. Bazı programlarını çalıştırmıyor. Ayrıca LibreOffice bence beş para etmez açar açmaz çöktü. O günden beridir Microsoft Office 2003 kullanıyorum.

Son düzenleme:
Bir süredir technopata erişemiyordum. O yüzden yazdıklarınızı takip edemedim. Şimdi hepsini okudum hepinize teşekkür ederim. Oyun konusunda da beni oyunlardan uzak tutabilir bunun da bana faydası olur diye düşünmeye başladım. Son olarak başlangıç olarak hangi sistemi tavsiye edersiniz, birkaç kişiden özellikle ubuntu tavsiyesi almıştım ve bir adobe premiere pro etmese de kullanabileceğim en kaliteli video editor programı ne olur acaba?

Kendim biraz baktım Kdenlive diye bir program buldum kullanan, öneren var mı?

Son düzenleme:
Zırt pırt bozulan bir dağıtım değilse Windows kadar gündelik kullanım sağlayabilir, bugünlerde gündelik kullanım dediğimiz şey %90 tarayıcıdan ibaret ve yaygın bütün tarayıcılar iki platformada destek sunuyor. Yazılım için Linux şart durumu WSL ile büyük oranda ortadan kalktı, bütün geliştirici ortamım WSL içerisinde bulunuyor ve Linuxun eksikliğini hissettirmiyor, Docker dahil takır takır çalışıyor her şey. Şahsen Linux tercih etme sebebim sadece tercih etmek yoksa ikisi de işimi görüyor.

Bir süredir technopata erişemiyordum. O yüzden yazdıklarınızı takip edemedim. Şimdi hepsini okudum hepinize teşekkür ederim. Oyun konusunda da beni oyunlardan uzak tutabilir bunun da bana faydası olur diye düşünmeye başladım. Son olarak başlangıç olarak hangi sistemi tavsiye edersiniz, birkaç kişiden özellikle ubuntu tavsiyesi almıştım ve bir adobe premiere pro etmese de kullanabileceğim en kaliteli video editor programı ne olur acaba?

Kendim biraz baktım Kdenlive diye bir program buldum kullanan, öneren var mı?
Kdenlive'ı çok basit buldum, Adobe Premiere Pro etmese de kullanabileceğin kaliteli bir video editör DaVinci Resolve olabilir, üç işletim sistemine desteği var ve ücretsiz sürümünde bolca özelliği var. Açık kaynaklı değil tabii.

Son düzenleme:
WSL kuramadıysan. Ya da bilgisayar eskiyse, ha bir de MacBook'un yok ise.
Liste uzar gider. Ama kullanmayan da kullanmıyor işte...

Geri
Yukarı