Neden GNU/Linux tercih edilmeli?

carrollsh0

Hectopat
Bu sene üniversiteye başlayacağım, birden fazla kişi Ubuntu kullanmamı tavsiye etti, birkaç konuya baktım bununla ilgili ama kimse açık somut şeyler söylememiş. Zevk meselesi, performans farkı gibi üstü kapalı şeyler. Özellikle bir yazılımcı neden Linux tercih etmeli somut örnekleriyle açıklayabilecek birileri var mıdır? Ücretsiz olup olmaması gibi değil de kullanırken sağladığı avantajlar neler?

GNU/Linux demek daha doğru olur. Ubuntu ile sınırlamayalım. Ve Ubuntu da pek doğru bir dağıtım tercihi olmaz. Onun sebepleri başka bir konuda tartışılır.

Açık kaynak ve sizin de tüm kodları görüp değiştirebileceğiniz yapısı, kodlamalarda sizi özgür bırakması yani herhangi bir denetime tabi tutmaması, performans, güvenilirlik gibi size sağlayacağı avantajlar var.
Derslerinizin içeriğinde de zorunlu olarak göreceksinizdir herhalde.
Kullandıkça ve hakkında bilgi deneyim sahibi oldukça farkları göreceksiniz.

Yazılım geliştirici için bence:
  • Güncellemeler tamamen kullanıcının kararı.
  • Güncelleme yaparken sistemi yormuyor.
  • Güncellemeden sonra çok nadir yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde güncel şekilde işinize devam edebiliyorsunuz.
  • Güncellemeden sonra bekletmiyor.
  • Açılma - kapanma hızı. Açılma hızını boş ver de kapanma hızı çok iyi. 3 saniyede kapanıyor bende.
  • Terminal.
  • Çoğu yazılımla ilgili paketin yüklü gelmesi veya rahatça yüklenebilmesi.
  • Windows'taki saçma sapan hatalar yok. Bir hata oluşursa nedenini bulup çözebiliyorsunuz.
Bence bunlar yeterli sebepler.

Yazılım geliştirici için bence:
  • Güncellemeler tamamen kullanıcının kararı.
  • Güncelleme yaparken sistemi yormuyor.
  • Güncellemeden sonra çok nadir yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde güncel şekilde işinize devam edebiliyorsunuz.
  • Güncellemeden sonra bekletmiyor.
  • Açılma - kapanma hızı. Açılma hızını boş ver de kapanma hızı çok iyi. 3 saniyede kapanıyor bende.
  • Terminal.
  • Çoğu yazılımla ilgili paketin yüklü gelmesi veya rahatça yüklenebilmesi.
  • Windows'taki saçma sapan hatalar yok. Bir hata oluşursa nedenini bulup çözebiliyorsunuz.
Bence bunlar yeterli sebepler.

Şu an sadece bazı uygulamalara erişemeyeceğim için sıkıntı çeker miyim diye düşünüyorum, nadiren Photoshop kullanıyorum (üst düzey değil), bazen oyun oynuyorum, ileride Premiere Pro falan da kullanabilirim. Alternatifleri ne kadar yeterli, veya bunları Ubuntu'da yapmanın yolları var mı varsa ciddi zahmet ve performans kaybına sebep oluyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an sadece bazı uygulamalara erişemeyeceğim için sıkıntı çeker miyim diye düşünüyorum, nadiren Photoshop kullanıyorum (üst düzey değil), bazen oyun oynuyorum, ileride Premiere Pro falan da kullanabilirim. Alternatifleri ne kadar yeterli, veya bunları Ubuntu'da yapmanın yolları var mı varsa ciddi zahmet ve performans kaybına sebep oluyor mu?
Oyun için Windows kullanırsınız. Bahsettiğiniz ticari grafik tasarım programları için de Windows tercih edebilirsiniz.
Grafik tasarım için Mac OS daha iyidir aslında ama imkan meselesi...
GNU/Linux, Unix, BSD işletim sistemleri de kodlama, yazılım dili için tercih edilir.
Uzun lafın kısası öğrenim süresince hepsi ile muhatap olursunuz. Siz daha sağlam bilgilerle bize yol gösterirsiniz artık.

İyi günler, öncelikle Ubuntu değilde Linux Mint'e göz atabilirsiniz. Yada ZorinOS. Onun dışında Windows uygulamlarını Linux'ta çalıştırmaya yarıyan WineHQ adlı araçla desteklenmeyen uygulamalarınızı kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ubuntu veya diger Linux dagitimlari kullanim amaci acisindan tarafsiz bakildiginda kullaniciya pek de bir kolaylik sunmuyor. Ancak isin icine kullanim amaci girdiginde bircok konuda kullanim kolayligi sagliyor.

Ornegin, yazilim gelistirmek icin kullanilan bircok paket/program, dagitimlarin depolarinda bulunuyor ve/veya yuklu geliyor. Ornegin bu, elinizle bagimliliklari veya gerekli kitleri elinizle teker teker yukleme zorunlulugunu ortadan kaldiriyor.

Bunun gibi bircok konuda daha avantajlari mevcut. Kullandiginiz programlarin -cogunlukla- ucretsiz veya ucretli alternatiflerini de bulabiliyorsunuz. Ornegin bircok photoshop programi mevcut. Oyunlari da belirli bir duzeye kadar oynamaniza olanak sagliyor. Ancak kullanim sekliniz veya amaciniz Linux'u gerekli kilmiyorsa, size pek de katki saglayacagi soylenemez. Yani burada ana etken sizsiniz.

GNU/Linux demek daha doğru olur. Ubuntu ile sınırlamayalım. Ve Ubuntu da pek doğru bir dağıtım tercihi olmaz. Onun sebepleri başka bir konuda tartışılır.

Açık kaynak ve sizin de tüm kodları görüp değiştirebileceğiniz yapısı, kodlamalarda sizi özgür bırakması yani herhangi bir denetime tabi tutmaması, performans, güvenilirlik gibi size sağlayacağı avantajlar var.
Derslerinizin içeriğinde de zorunlu olarak göreceksinizdir herhalde.
Kullandıkça ve hakkında bilgi deneyim sahibi oldukça farkları göreceksiniz.

Yazilim muhendisi OS agnostik calisabilmeli. Proje Windows gerektiriyorsa onu kullanirsin.
Bana gore Linux'un avantaji kontrolun tamamen sende olmasi ve neye ihtiyacin varsa ona gore konfigure edebilmen.
Ozellikle Linux tabanli sistemlerde calisacak bir proje gelistiriyorsan ki server dunyasinin kocaman bir kismini kapsiyor bu, Linux sistem daha avantajli cunku native olarak goruyorsun sonuclari.
Docker feature-complete calisiyor.
Is goren IDE'lerin tamami native olarak calisiyor.
Sacma sapan update'ler ile bolunmuyorsun.
Regedit sacmaligiyla ugrasmiyorsun.

Yine de basta dedigim sey ana fikir, Windows ile de catir catir yazilim gelistirirsin. Bilgisayardan anlamaya baslayinca Linux'un customize edilebilir olmasi hosuna gidiyor ve tam olarak istedigin gibi bir sistem olusturabiliyorsun. Sahsen ben Linux ile troubleshooting yapmaktan biktigim icin MacOS'i daha kullanisli buluyorum ama o da zorlarsan Linux sayilir. :)

Not: Yanlis insani alintilamisim, kusura bakmayin.

Yeni konular

Geri
Yukarı