GNU/Linux'ta masaüstü program yapmak için en iyi dil hangisidir?

BayCoder

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
GNU/Linux'de masaüstü program yapmak için en iyi dil hangisidir? Gambas, C, C++ dillerini çok görüyorum, sizce bu dillerden hangilerini öğrenmeliyim? Şu an Python'ı orta seviyede biliyorum diyebiliriz. Acaba Linux'ta program yapmak için uygun bir dil midir Python?

Son düzenleme:
GNU/Linux'de masaüstü program yapmak için en iyi dil hangisidir? Gambas, C, C++ dillerini çok görüyorum, sizce bu dillerden hangilerini öğrenmeliyim? Şu an Python'ı orta seviyede biliyorum diyebiliriz. Acaba Linux'ta program yapmak için uygun bir dil midir Python?
C/C++ ve Python kullanırdım ben olsam, GTK geliştirmek için. Python da kolay olduğu için başlarda Python ile ilerlerdim. Ancak C# bilgisine sahipseniz mantık Gambas'ta aynı neredeyse, 1 saatte basit bir program yazabildim Gambas3 ile.

C/c++ ve Python kullanırdım ben olsam, gtk geliştirmek için. Python da kolay olduğu için başlarda Python ile ilerlerdim. Ancak C# bilgisine sahipseniz mantık Gambas'ta aynı neredeyse, 1 saatte basit bir program yazabildim gambas3 ile.

C++ ve Python'ı beraber mi kullanırdınız hocam? Python ile yapmayı düşünüyorum ama ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. C# bilgim yok.

C++ ve Python'ı beraber mi kullanırdınız hocam? Python ile yapmayı düşünüyorum ama ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. C# bilgim yok.
Yok beraber kullanmadım, Python ile yapabilirsin ama GTK öğrenemememin temel nedeni kaynak eksikliği, C# bilgin yoksa da Gambas çok basit bir dil, hatta basit düşünmediğim için hatalar bile yaptığım oldu. Python ile de PyQt kullanabilirsin, Python ve Gambas güzel seçenekler, C++ zorlanabilirsin belki.

C# bilgin yoksa da Gambas çok basit bir dil, hatta basit düşünmediğim için hatalar bile yaptığım oldu.
Ben nedense pek kolay dil sevemiyorum hocam.

Python ile de PyQt kullanabilirsin, Python ve Gambas güzel seçenekler.
Python için sadece PyQt mi önerirsiniz?

C++ zorlanabilirsin belki.
Belki zorlanırım tam bilemiyorum.

Python zaten Linux ile kurulu geliyor.
Onu biliyorum hocam da GUI için hiç bakmadım.

Ben nedense pek kolay dil sevemiyorum hocam.
Python için sadece PyQt mi önerirsiniz?
Belki zorlanırım tam bilemiyorum.
Aslında hayalindekileri yaptıkça sevebilirsin.

Python için farklı seçenekler var, bildiklerim Tkinter PyQt ve GTK. GTK kaynak sorunlu, Tkinter çok "eski" görünüyor, PyQt
tasarlayıcıya sahip ve eski görünmüyor.

Zorlanırsanız araştırabilirsiniz, unutmayın İngilizce de önem kazanıyor yazılımda.

Python için farklı seçenekler var, bildiklerim Tkinter PyQt ve GTK. GTK kaynak sorunlu, Tkinter çok "eski" görünüyor, PyQt
tasarlayıcıya sahip ve eski görünmüyor.
PyQt'nin tasarlayıcısı Linux için yok diye görmüştüm ama yanlış mı görmüşüm?

Zorlanırsanız araştırabilirsiniz, unutmayın İngilizce de önem kazanıyor yazılımda.
Hocam İngilizce'nin önemini biliyorum ben zaten asıl web alanında kodlama yapıyorum ama Linux programları da yapayım diye aklıma esti.

PyQt'nin tasarlayıcısı Linux için yok diye görmüştüm ama yanlış mı görmüşüm?
Hayır var:
sudo apt install python3-pip
pip3 install --user pyqt5
sudo apt-get install python3-pyqt5 pyqt5-dev-tools qttools5-dev-tools
Paket bulunamadı derse yazım yanlışı yapmış olabilirim, yine link atayım. Yabancı dilde ama sadece komutları çalıştıracaksınız:

Yeni konular

Geri
Yukarı