Gökyüzünde kırmızı nokta var

Daha önce Barış Özcan'ın tavsiye ettiği bir uygulamayı kullanarak gezegenlerin konumuna bakarken fark ettim bende, eğer kızılımsı ise kesinlikle mars. Hatta marsı tam karşınıza aldığınızda tam doğu yönüne bakarsanız şu aralar jüpiter ve satürn aynı hizada neredeyse, onları tek bir parlak yıldız gibi göreceksiniz. Şimdi uygulama ismi söylemek ban sebebiyse yazmıyorum ban sebebi değilse belirtirseniz, yazabilirim. Ya da Barış Özcan'ın ''satürn'ün halkalarını evimin bahçesinden görüntüledim'' videosunu izlerseniz öğrenirsiniz.

Daha önce Barış Özcan'ın tavsiye ettiği bir uygulamayı kullanarak gezegenlerin konumuna bakarken fark ettim ben de, eğer kızılımsı ise kesinlikle Mars.
Şehir ışıklarının kirliliği altında Mars görünemez. Jüpiter çok daha büyük, çok daha parlak ve o da çok belirgin kızıl renkte.

Şehir ışıklarının kirliliği altında mars görünemez. Jüpiter çok daha büyük, çok daha parlak ve o da çok belirgin kızıl renkte.

Saat 8-10 gibi çatınız varsa ben 13. katta oturuyorum çatı katında, çıkıp bir bakın kızılımsı bir yıldız göreceksiniz, yönü ve saati şu şekilde, saat tam 20.00'da güneydoğu yönüne bakarsanız, 2-3 derecelik doğu yönüne kaymanız lazım tabii, tam değil, tam güneydoğuda olduğu saat, 21.30 civarı, oradaki yıldız olarak gördüğünüz kızılımsı şey mars gezegeni olacaktır.

Nereden biliyorsun dereniz uygulama gezegenlerin ve yıldızların yörüngesini hangi saatte nereden geçeceğini yazdığı için biliyorum.

Hatta tam saat 20.00'da Jüpiter ve Satürn'ün konumu da, güneybatı ile güneyin arasında olacak, tam güneybatı'da olduğu saat ise, 21.15 civarı olacak.

İnanmazsanız buradaki herkes kontrol edip teyit edebilir veya yanlış olduğunu belirtebilir. Uygulama adını yazamıyorum ban yerim korkusuna, dediğim videodan bulabilirsiniz adını, inanın çok şaşıracaksınız.

Tabi ki havanın bulutlu olmaması gerekiyor görebilmek için, bu gün belki görünmeyebilir, çok fazla yağmur yağıyor ve hava açacak gibi değil. :)

Son düzenleme:
Konu o değil. O konumda ancak Jüpiter görünebiliyorken Mars görünmez. Parlaklığı daha düşük, ışık kirlenmesinden dolayı perdeleniyor.

Yıllarca gözlemcilik yaptım, fotoğrafta görünebilen tek nesne Jüpiter. O ışık kirliliği yüzünden Jüpiter ancak görünüyorken Mars'ı göremezsin. Jüpiter'in parlaklık düzeyi çok daha yüksek Mars'a göre.

Yıllarca gözlemcilik yaptım, fotoğrafta görünebilen tek nesne jüpiter. O ışık kirliliği yüzünden jüpiter ancak görünüyorken Mars'ı göremezsin. Jüpiter'in parlaklık düzeyi çok daha yüksek Mars'a göre.

Kusura bakmayın ben gözlemle hiç uğraşmadım ama şunu anlayalım, fotoğrafta çıkan gezegenlerimi konuşuyoruz, yoksa akşam gökyüzüne baktığımızda kızılımsı gözüken yıldızı mı konuşuyoruz.

Ben tekrar söylüyorum o kızılımsı yıldızı( Mars'ı) karşınıza alırsanız tam doğu yönünde parlak bir yıldız( satürn ve jüpiter bu aralar neredeyse aynı hizadalar tek bir cisimmiş gibi görünüyor.) daha görebilirsiniz. Konu sahibinin sorusuna cevaben.
Yıldıza benziyor ama renginin kırmızımsı olması beni şaşırttı. Sizce ne olabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı