Göreve Abdestli Çıkın Demek Laikliğe Aykırı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Videoda zorlama var mı? Ben mi göremiyorum, abiniz olarak naçizane tavsiyem diyor. Ayrıca dediğim gibi ülkede 2 kısım var laikler ve şeriatçılar.
Zorlamadan kastım, tüm askerlin bunu yapması gerektiğini söyler gibi konuşması. O asker gerçekten Müslümansa göreve çıkmadan önce dua etmeye akıl eder zaten.

Tartışmayı uzatmaya gerek yok. 1982 anayasasının ikinci maddesine göre Türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Laikliğin değiştirilmesi veya değiştirilme teklifi kullanılamaz! Türk ordusuna, laik ordu demek dışında başka bir terim kullanılamaz. Türk kelimesi laikliktir. Eğer konuyu fazla uzatırsanız kendinizi adalet sarayında görebilirsiniz.

@Yunuss0 genelinin dedim. Kendini o genel kısımda görmüyorsan niye dert edindiğini de anlayamadım. Ek olarak @hadwiger'in dediği gibi orduyu kimse kendi inancına göre de yürütemez. Devletin dini yoktur, devlet bu konularda tarafsız davranmalı. Devletin dini olmaz.

Zorlamadan kastım, tüm askerlin bunu yapması gerektiğini söyler gibi konuşması. O asker gerçekten Müslümansa göreve çıkmadan önce dua etmeye akıl eder zaten.
Tarafsız olarak yorum yapıyorum, parti tutmuyorum. Soyludan çok Payzen'in konuşması kesin burası laik bir ülke olarak kabul ediliyor gibi konuşmasıdır.

Sabahları annen seni evden uğurlarken dikkatli ol oğlum diyor mu?

Annen senin dikkatli olacağını bilmiyor mu? Sen safçana değilsin heralde dikkatli gidip gelirsin. Ama o genede sana her gün dikkatli ol der. Yoksa sen bunu akıl edersin zaten. Bu bir temennidir. Bakanın söylediğide tam olarak bu.

Müslümanlık nefreti ile halen daha laikliği yanlış yorumlayan insanlar var. Devlet ve yönetim laik olur kişiler laik olmak zorunda değildir.

Not: Bu dua abdest şehitlik Kur'an okumak askerlik için bir nevi kültürdür artık. Askerler kurbanda keser ramazanda oruçta tutar. Cuma namazınada gider. Operasyona dualar ile gider bunlar doğal şeyler. Ama bunları kimse ne zorla yasaklayabilir ne de zorla yaptırabilir. Herkes kendi özgür hür iradesi ile yaparsa yapar. Çok garip ülkeyi batıracak işlermiş gibi bakıyorsunuz.

MHP'li vekilin şu efsane konuşması geldi aklıma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sabahları annen seni evden uğurlarken dikkatli ol oğlum diyor mu?

Annen senin dikkatli olacağını bilmiyor mu? Sen safçana değilsin heralde dikkatli gidip gelirsin. Ama o genede sana her gün dikkatli ol der. Yoksa sen bunu akıl edersin zaten. Bu bir temennidir. Bakanın söylediğide tam olarak bu.

Müslümanlık nefreti ile halen daha laikliği yanlış yorumlayan insanlar var. Devlet ve yönetim laik olur kişiler laik olmak zorunda değildir.

Not: Bu dua abdest şehitlik Kur'an okumak askerlik için bir nevi kültürdür artık. Askerler kurbanda keser ramazanda oruçta tutar. Cuma namazınada gider. Operasyona dualar ile gider bunlar doğal şeyler. Ama bunları kimse ne zorla yasaklayabilir nede zorla yaptırabilir. Herkes kendi özgür hür iradesi ile yaparsa yapar. Çok garip ülkeyi batıracak işlermiş gibi bakıyorsunuz.

MHP'li vekilin şu efsane konuşması geldi aklıma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Olaylara çok iyi niyetli yaklaşıyorsunuz.

Bu hükümetin istediği ne orduda ne de tüm ülkede Atatürkçülerin barınmaması, Atatürk ilkelerinin unutulması. Zaten dikkat ederseniz bu insanlar Atatürk'ü ve onun ilkelerini yok sayarak yaşıyorlar.

Dediğim şeyi de çok yanlış anlamışsınız ayrıca. Amerika'daki bir komutanın, Amerikan askerlerine "Göreve çıkmadan önce Allah'a dua edin" dediğini düşünün. Oldukça saçma olurdu değil mi?

Dediğiniz gibi kişiler laik olmak zorunda değil. Askerin kendisi isterse dua eder, isterse etmez. Bir bakanın oradaki herkesin dinine bağlı bir Müslüman olduğunu varsayarak konuşması yanlış bir hareket.
Çok garip ülkeyi batıracak işlermiş gibi bakıyorsunuz.
Dediğim gibi, bu adamların amacını, asıl niyetlerini herkes çok iyi biliyor. Yukarıda anlattım zaten.

Bir asker, göreve çıkmadan önce hizmet ettiği bayrağı ve o bayrağın altındaki insanları düşünmeli önce. Soylu illa bir şey hatırlatacaksa bunu hatırlatsın. Müslümansa fazladan dua edebilir, bunda bir sorun yok.

Olaylara çok iyi niyetli yaklaşıyorsunuz.

Bence siz çok kötü niyetle yaklaşıyorsunuz.

Bu hükümetin istediği ne orduda ne de tüm ülkede Atatürkçülerin barınmaması, Atatürk ilkelerinin unutulması. Zaten dikkat ederseniz bu insanlar Atatürk'ü ve onun ilkelerini yok sayarak yaşıyorlar.

(!) Atatürk ilkelerine bağlı ve Atatürk'ü savunan parti CHP dersin sen şimdi. :)( Gece gece güldürme lütfen.) 20 yıl olmuş halen daha bu söyleme inanıyorsunuz.

Dediğim şeyi de çok yanlış anlamışsınız ayrıca. Amerika'daki bir komutanın, Amerikan askerlerine "Göreve çıkmadan önce Allah'a dua edin" dediğini düşünün. Oldukça saçma olurdu değil mi?

Amerikan filmlerine bak istersen hepsi İncil taşır neredeyse ölünce dini tören ile başlarında papaz ile gömülürler. Ve mezarları başına Haç işareti konulur. İngiliz Amerikan fark etmez neredeyse hepsinde böyledir. Siz laikliği dinsizlik sanıyorsunuz yanılgınız bu işte.

Dinle çok alakasız şeyi bağdaştırmışsın yalnız. Farkındasındır umarım.

Verdiğim örnek tam cuk oturdu bence. İyi niyetle verilen öğütü söylemi bile art niyete çekmeye çalıştı arkadaş çünkü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı