Görüntünün üst kısmında anlık kararma

Kolpa Ayhan

Picopat
Normal internette gezerken, masaüstünde dururken, nadiren de oyun oynarken başıma gelen bir sorun.
Ekranın üst kısmına anlık bir karartı şeklinde bar iniyor. Saliselik bir olay, çok hızlı gerçekleşiyor.
Bunun rengi bazen mavi bazen de kahverengi olabiliyor.
Ve 144 Hz'de kullandığım monitörü 60 Hz yaptığımda sorunun epeyce azaldığını da fark ettim.
Hatta bir sorun yaşamadım bile diyebilirim.

Bilgisayarım da tam ekran olarak bu sorunu kaydettiğimde ve videoyu izlediğimde ise bu sorunun videomda gözükmediğini fark ediyorum. Bunun içinde telefon ile bir kayıt yaptım ve yakaladım bu sorunu tesadüfen.
HDMI Kablo kullanıyordum ve DP olarak değiştirdiğimde ise sorun devam ediyordu.
Monitörüm : AOC C24G1

Telefondan kayıt edilmiş videolar :
(1)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(2)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hemen ekranın üst kısmında meydana geliyor. Dediğim gibi bu bazen farklı renkte bazen de biraz daha büyük olabiliyor.
Canımı fazlasıyla sıkan bir durum haline gelmeye başladı.
Yardım ederseniz ne mutlu bana.
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hatayı aynı şekilde ben de alıyorum. DP kabloyla bağlı monitöre 144Hz'de kullanınca yapıyor 60 Hz'de hiç yapmadı oyun oynarken hiç olmuyor ama masaüstü ve tarayıcı kullanırken belirsiz aralıklarla yapıyor alt kısımda hiçbir sıkıntı yok sadece üst tarafında oluyor.
Siz sorunu çözdünüz mü acaba ?

Bu hatayı aynı şekilde ben de alıyorum. DP kabloyla bağlı monitöre 144Hz'de kullanınca yapıyor 60 Hz'de hiç yapmadı oyun oynarken hiç olmuyor ama masaüstü ve tarayıcı kullanırken belirsiz aralıklarla yapıyor alt kısımda hiçbir sıkıntı yok sadece üst tarafında oluyor.
Siz sorunu çözdünüz mü acaba ?
Kablodadır dedim fakat değiştirdiğimde ise hala devam ediyordu sorun.
Maalesef çözemedim.
Bu sorunu yaşayan birkaç kişiye daha rastlamıştım.

Bende kabloyu değiştirdim önce düzelir gibi oldu ama devam ediyor. Herhangi bir şekilde çözemedim. Sizinde herhangi bir oyuna girince kararma oluyor mu? Oyunlarda hiç problem yaşamadım ben problemi herhangi bir şekilde çözerseniz bana da haber verir misiniz?

Bende kabloyu değiştirdim önce düzelir gibi oldu ama devam ediyor. Herhangi bir şekilde çözemedim. Sizinde herhangi bir oyuna girince kararma oluyor mu? Oyunlarda hiç problem yaşamadım ben problemi herhangi bir şekilde çözerseniz bana da haber verir misiniz?
Yazıların daha çok olduğu bölgelerde bu sorunu daha çok yaptığını tespit ettim. Ama sadece bir tahmindi benimkisi ve Minecraft'ın herhangi bir sunucusuna girdiğimde nadirende olsa oyun içindeyken yapıyordu ama sadece Minecraft'ta gördüm bunu da. Ekranın sağında solunda yazılar var ondandır diyebiliyorum.

Yazıların daha çok olduğu bölgelerde bu sorunu daha çok yaptığını tespit ettim. Ama sadece bir tahmindi benimkisi ve Minecraft'ın herhangi bir sunucusuna girdiğimde nadirende olsa oyun içindeyken yapıyordu ama sadece Minecraft'ta gördüm bunu da. Ekranın sağında solunda yazılar var ondandır diyebiliyorum.
İmkanınız var ise monitör değiştirip deneybilirsiniz. Yanlış anlamayın yeni monitör falan almayın, televizyon var ise onun üzerinde deneyin. DDU ile sürücüleri silip tekrar yükleyin. Ayrıca etiketler efsane.🤣

3 Önerim olacak.

1. Ekte 2 tane resim attım onları yapmanız.
2. Akım korumalı priz takmanız.
3. Monitörü ayrı bir prize takmanız. Mümkünse 1 girişten olsun.

Not: Birde bilgisayar yanında cep telefonu tutmayın, oda yapabiliyor. Özellikle xiaomi gibi çekim gücü yüksek telefonlar dalgalanma yaratabiliyor.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    38,5 KB · Görüntüleme: 81
  • 2.jpg
    2.jpg
    91,6 KB · Görüntüleme: 70
3 Önerim olacak.

1. Ekte 2 tane resim attım onları yapmanız.
2. Akım korumalı priz takmanız.
3. Monitörü ayrı bir prize takmanız. Mümkünse 1 girişten olsun.

Not: Birde bilgisayar yanında cep telefonu tutmayın, oda yapabiliyor. Özellikle xiaomi gibi çekim gücü yüksek telefonlar dalgalanma yaratabiliyor.
Önerilerin için teşekkürler fakat sanırım benim sorunum prizden ötürü kaynaklanmıyor. Yani film izlerken ve oyun oynarken yaşamadığım bir sorun bu.
Dediğim gibi yazıların daha yoğun olduğu bölgelerde ortaya çıkıyor sanki.
İmkanınız var ise monitör değiştirip deneybilirsiniz. Yanlış anlamayın yeni monitör falan almayın, televizyon var ise onun üzerinde deneyin. DDU ile sürücüleri silip tekrar yükleyin. Ayrıca etiketler efsane.🤣
İmkanım olsa.
PC, TV'ye nasıl bağlanır onu da bilmiyorum.
Etiketler de yanlışlık olmuş olabilir. :D

Birebir aynı sorunu yaşıyorum seninle ne eksik ne fazla nasıl çözdün
Çözemedim. Fakat anladığım kadarıyla bu sorunu bir çok kullanıcı yaşıyormuş. Ekran Kartı kronik arızalı yani veya güncelleme ile düzeltilmesi umuluyor.
Ek olarak bunlar yanında ekrana verilen görüntü uyarısız nadiren bir kaç saniyeliğine kesilmeye de başladı. :)

Geri
Yukarı