Gözde görülen küçük siyah noktalar

-Ünal-

Hectopat
Arkadaşlar nereye bakarsam bakayım görüyorum bu siyah noktaları. Tamamen noktalar, başka bir şekilleri yok. Ayrıca çok küçükler ve neredeyse trilyonlarca var. Sanki opaklığı düşürülmüş, gözümün önüne perde gibi düşmüş yuvarlak siyahımsı noktalar. Özellikle geceleri sanki sayıları artıyor ya da ben gündüzleri ışıktan dolayı fazla olduklarını fark edemiyorum. Saymaya kalksam sayılmaz yani çok fazlalar. Ayrıca her yerdeler. Beyazın üstünde de gözüküyorlar siyahın üstünde de. Gözümü kapattığımda simsiyah göreceğime bunları da görüyorum. Bunlar yeni gelen şeyler de değil, sürekli olarak görüyordum. İnternet üzerinden çok araştırdım fakat bir sonuca varamadım. Bu bir hastalık mıdır? Ayrıca geceleri bir yere odaklandığımda gözümü hiç kırpmaz isem ya da hiç hareket ettirmez isem odaklandığım yer hariç diğer taraflarda siyah noktalar yavaş yavaş artıyor ve tamamen odaklandığım yer hariç her yeri siyah görüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar nereye bakarsam bakayım görüyorum bu siyah noktaları. Tamamen noktalar, başka bir şekilleri yok. Ayrıca çok küçükler ve neredeyse trilyonlarca var. Sanki opaklığı düşürülmüş, gözümün önüne perde gibi düşmüş yuvarlak siyahımsı noktalar. Özellikle geceleri sanki sayıları artıyor ya da ben gündüzleri ışıktan dolayı fazla olduklarını fark edemiyorum. Saymaya kalksam sayılmaz yani çok fazlalar. Ayrıca her yerdeler. Beyazın üstünde de gözüküyorlar siyahın üstünde de. Gözümü kapattığımda simsiyah göreceğime bunları da görüyorum. Bunlar yeni gelen şeyler de değil, sürekli olarak görüyordum. İnternet üzerinden çok araştırdım fakat bir sonuca varamadım. Bu bir hastalık mıdır? Ayrıca geceleri bir yere odaklandığımda gözümü hiç kırpmaz isem ya da hiç hareket ettirmez isem odaklandığım yer hariç diğer taraflarda siyah noktalar yavaş yavaş artıyor ve tamamen odaklandığım yer hariç her yeri siyah görüyorum.

Kanka noktalar düşüyor mu? Baloncuk gibi.

Arkadaşlar sonradan bu başlığı açıp okuyacaklar için söylüyorum. Bunca zaman sonra bu hastalığın adını öğrendim. Visual snow sendromu. Türkçesi ise karlı görüş olarak geçer. Eğer benim dediğim şikayetler sizde de var ise alttaki videoyu kesintisiz olarak ve odaklanarak 5 dakika boyunca izleyin. Sonra da duvara veya herhangi bir yere bakın. Eğer görüşünüz daha iyi oluyorsa siz de bu sendroma sahip olabilirsiniz. Ben kendimi bildim bileli böyle görüyorum ve beni şu anlık çok etkilemiyor. Doğuştan ve sonradan olabiliyor.
Video adı "Visual Snow Relief"

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arada bir oluyor gözümün önüne birkaç tane siyah nokta gibi şeyler geliyor sağa sola kayıyorlar.

Seninki gözde uçuşan cisimler veya noktalar olabilir. Ara sıra olması, sürekli olmaması, ışıkta daha belirgin olması Visual Snow'dan ayıran özellikleridir. Genellikle çoğu kişide de vardır zaten. İnternette "gözde uçuşan cisimler veya noktalar" gibi aratırsan daha çok sonuca ulaşabilirsin.

Arada bir oluyor gözümün önüne birkaç tane siyah nokta gibi şeyler geliyor sağa sola kayıyorlar.
Sizin bahsettiğiniz durum bende de var, gözde uçuşan siyah noktalar diye aratırsanız direkt çıkıyor. Görme de sıkıntı olmadığı sürece zararsızlarmış. Retina yırtığından falan da olabiliyormuş ama göz doktoru benim için bir şey demedi. Siz de gidin eğer retina yırtığı falan değilse ve azsa idare ediliyor bence. Zaten hatırladığım zamanlarda farkediyorum bende.

Sizin bahsettiğiniz durum bende de var, gözde uçuşan siyah noktalar diye aratırsanız direkt çıkıyor. Görme de sıkıntı olmadığı sürece zararsızlarmış. Retina yırtığından falan da olabiliyormuş ama göz doktoru benim için bir şey demedi. Siz de gidin eğer retina yırtığı falan değilse ve azsa idare ediliyor bence. Zaten hatırladığım zamanlarda farkediyorum bende.
Bende bazen kayboluyor arada bir geliyor çok az zaten.

Hocam hâla devam ediyor mu zamanla geçebilen bir şey mi bende de az da olsa oluyor

Hocam hâla devam ediyor mu zamanla geçebilen bir şey mi bende de az da olsa oluyor.

Dostum eğer görüşün benim başlıkta anlattığım gibiyse Visual Snow sendromuna sahip olabilirsin. "Visual Snow Relief" videosunu YouTube üzerinden odaklanarak izleyip birkaç dakika ardından etrafa bak. Görüşünde bariz iyileşmeler oluyorsa bu sendroma sahip olabilirsin ve herhangi bir tedavisi yok. Fakat gözde uçuşan cisimler diye ayrı bir şey de var. O normal bir şey sanırım çoğu insanda oluyor.

Geri
Yukarı