Gözde uçan siyah şekiller

PoisonMath

Kilopat
Yer
Osmaniye
Özellikle gökyüzüne bakıldığında belli olan bu siyah şekilleri yaşayan var mı? Doktora gittim yaşlılık hastalığı önemli bir şey olmadığını söyledi. Yaşım 21. Özellikle gökyüzüne bakarken karıncalanma gibi uçuşmalar da oluyor. Yaşayanların deneyimlerini almak isterim. Bazen psikoloji bozabiliyor 😃

Dostum aynı sorun bende de var :D Sağ gözümde 2 tane var siyah nokta gibi bir şey, özellikle beyaz bir alana (duvar gibi) bakınca belli oluyor ve sağa sola oynattıgımda gözümü, onlarda kayıp geçiyor. İnternette biraz araştırmıştım, ölü hücre diye geçiyormuş herhalde. Göz damlasıyla falan geçtiğini söylüyorlardı. Geçmiş olsun :)

Bu gayet normal, herkeste olur. Bunun evrimsel bir avantajı ya da anlamı yoktur. Bunlar, gözümüzün içinde varlıklarını sürdüren böcekler ya da sinekler değildir. Hatta dışarıdan gelen toz, kir gibi parçacıklar bile değildir! Bunlar, basit bir şekilde, gözümüzün kusurlu ve "pütürcüklü" diyebileceğimiz yapısından dolayı, ışığın yolu üzerinde olmasından ötürü gölgesini gördüğümüz ufak kimyasal parçacıklardır. Genellikle, gözümüzün içini dolduran vitröz sıvı içerisindeki yoğunlaşmış doku parçaları, kırmızı kan hücreleri veya öbeklenmiş protein yumaklarıdırlar.
cac70d86532bd2c6e0d06deaea1e6e06.jpg

Bende de var, 7 derece miyopum ama onunla alakası olduğunu sanmıyorum. Çok uzun zamandır fark etmiyordum şimdi bu konuyu görünce duvara baktım çok belli oluyor, fakat aklınıza getirmediğiniz zaman hiç gözükmüyorlar bile. Bu herkeste olan zararsız bir şey korkmanıza gerek yok.

Çoğu kişide olur. Sadece dikkat ettiğinde ve ışık ile farkedilebilir. Sizi görme olarak bir sıkıntı yapmıyorsa sorun teşkil etmez. İleri derece görme bozukluğuna sebebiyet veriyorsa lazer uygulamaları mevcut ama ileri derece olmadan yapılacak bir durum değildir.

Size tavsiyem bir göz doktoruna görünüp durumu anlatın çoğu insan da bu karıncalanmalar oluyor yanlış hatırlamıyorsam proteinin fazla olmasın dolayı olan bir olay bu ancak bazı insanlar da gerçekten bu durumun hastalığı olabiliyor ve sonucu körlüğe kadar gidebiliyor tabi ki bu durumu endişe yaratsın diye söylemiyorum ancak doktora gözükmekte fayda var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı