Gözlerimiz kaç FPS-MS-Hz?

Aslında bu Elon'ın Neuralink'i yapabilir mi bunu? Yakın da değil ancak bir hayli zaman sonra ölçebilecek hale gelir herhalde.

576MP 24 FPS diye biliyorum ancak o 24 FPS ile dijital ortamdaki aynı değil diye okumuştum. Zaten öyle olmamalı da, öyle olsaydı FPS 60'tan 55'e düştüğü anda kafayı yemezdim.

Kişiye, yaşına ve sağlık durumuna göre değişir. Ortalama olarak sağlıklı kişilerde 120-150 FPS düzeylerinde ancak yüksek adrenalin salgılanılan bir anda genç, sağlıklı az sayıda (oran olarak) kişinin 200 FPS'nin biraz üstüne kadar hareketleri yakalayabildiği de biliniyor.

Bahsedilen adrenalin seviyesi sizlerin kendi evinizde, kendi odanızdaki bilgisayarda oyun oynarken salgılanabilecek bir şey değil. Kısacası sizlere satılan o 1 ms yenilemesi olan monitörler, 240 Hz monitörlerin alayı sayılarla pazarlama stratejisinden ibaret...

Gözün bir hareketi "akıcı" görmesi için gereken FPS ile, hareketi yakalayabileceği maksimum FPS aynı şeyler değil.

60 HZ monitörden 144 HZ geçmiş biri olarak söylüyorum. İnsan gözü farkı anlıyor. Yani gözümüzün HZ'i çok yüksek diyebiliriz. Yorgun olduğum zamanlarda o akıcılığı farketmiyorum. Zinde isen ve freesync/gsync aktifse 140 ile 100 FPS dalgalanmasını anlıyorsun. düşünülenin aksine yüksek HZ seni daha az yorup daha uzun süre oyun oynuyorsun. Hareketler daha fazla kareden oluştuğu için yumuşuyor. Gözün ve algın daha kolay kavrayıp daha az yoruluyorsun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı