Yaşadığımız dünya kaç Hz?

Hayatta FPS yoktur, Plyra doğru söylemiş. FPS neden vardır onun mantığını öğrenmek lazım önce. İki boyutlu ekranda, sen 3 boyulu hareket görmek istiyorsan kafanı bir yere çevirmeden bunun için, o ekranda saniyede, 50-60 farklı resim geçisi olması gerekir ki sen resimler hareket ediyor sanasın. Yani kandırmaca. Hilekarlık. Ama hayat tek karedir. Yani gözünün önünde bir şeylerin resmi sürekli değişmiyor, sen kafanı çevirerek istediğin kareyi görüyorsun.

Hz. denilen şey yenileme hızıdır. Monitörün görüntüyü belli bir sürede (yanılmıyorsam 1 saniye) kaç kez yenilediğini aktarır.
İnsan gözünde yenileme sinir hücreleriyle yapılıyordur tahminimce.
Bunu da hesaplayabilmek için beyinimiz ile gözümüzü bağlayan sinir yolu mesafesinin uzunluğunu, nerelerde miyelin kılıf olup olmadığını (miyelin kılıf sinir hücrelerinin hızını 240 kata kadar arttırabilir) bilmemiz gerekir. Sonra da ortalama hızı buluruz. X = V.t formülü ile bir sinir hücresinin kaç saniyede beyninize ulaştığını buluruz. Daha sonra oran-orantı ile bir saniyede kaç sinir hücresi geçtiğini buluruz. Bu da bizim yenileme süremiz olabilir sanki.

Tabii önemli olan hayattan kaç FPS aldığımız.
Tamam da her impuls bir görüntü olmaması lazım. Belli sayıda impuls bir görüntüyü ifade ediyorsa bu bulduğumuz değeri bir de impuls sayısı ile çarpmamız gerekecek. Her görüntüye bağlı olarak da impuls sayısı değişiyordur diye tahmin ediyorum.

Dünyanın yenileme hızı yoktur diyenler haklı olsa da kısmen yanlış düşünüyor. Soruda sorulan şey, fotonların soğurulma ve yansıtılmasının oluşturduğu görüntü; yani görüşün ulaşabileceği maksimum seviye ışık hızıyla ilgilidir. Beyin, bu durumda darboğaz oluşturan parça oluyor.

@FantastikTürk kaynağın var mı? Yok. Çünkü öyle bir şey yok.
Nediyorsun kardeşim ya ne saçmalıyorsun anlamadım. Sen bana düşman olarak mı doğdun?
"60 HZ, insan gozu ise 65 FPS. Yirtilmalar olmamasi icin "DunyaSync" kullanin. V-Snyc acarsaniz anlik takilmalar olabilir :)"
Bu cümleden ne anlıyorsun sende sorun var herhalde?

İlk cümleniz gayet ciddi geldi bana. Dur, şimdi anladım. Ama emoji olmayınca anlayamamıştım. Şunu koyun bari: :D

Son düzenleme:
@Nazım Paşa Sana olan indirimi kabul ettiremedik, PCI slotunu kabul ettiremedim. DunyaSync diye bir şeyin varlığını ciddi mi kabul ettin? Bu nasıl iş anlamadım. Zaten adam benim yazdığım yorumu beğenmiş, buradan da ciddi olmadığı açık. Hatta DunyaSync demekle bile ciddi olmadığı açık.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı