"Grafik cihaz sürücü hata kodu 43"

EskoriX

Hectopat
PC'ye format attım ve driverleri kurarken sorun yoktu kuruldu. Daha sonra baktım ki GPU'nun yanında ünlem işareti var ve kullanamıyorum.
DirectX Tanı Aracı'nda grafik hata kodu 43 olduğu yazıyor.
Ekran kartını aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp etkinleştirdiğimde ünlem gidiyor ama yine kullanamıyorum.

Ekranda yazdığına göre sürücü kurulu değil. Temel Görüntü Bağdaştırıcı olarak gözüküyor. @hasuna hocamın dediği gibi VBIOS'u da sıkıntı yapmış olabilir. Bunu da güncellemek/yeniden atmak gerekebilir. Bu işlerden anlıyorsanız yapabilirsiniz.
Şu an Windows 8'deyim. Yine GT 440 olarak gözüküyor ve ünlem var, ayrıca İntel grafiği devre dışı bırakınca siyah ekran oluyor PC.
VBIOS'u nasıl yapabilirim?
Ayrıca laptopta M serisi olmuyor mu?
Hocam ayrıca benim bilgisayarımın modelini Web'de aratınca GT 630M ekran kartı olduğu yazıyor.
Acaba yanlış gösterdiği için kullanamıyor olmayalım?
Belki de önceden GT 440 driver falan yüklediler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an Windows 8'deyim. Yine GT 440 olarak gözüküyor ve ünlem var, ayrıca Intel grafiği devre dışı bırakınca siyah ekran oluyor PC.
VBIOS'u nasıl yapabilirim?
Ayrıca laptopta M serisi olmuyor mu?
Hocam ayrıca benim bilgisayarımın modelini Web'de aratınca GT 630M ekran kartı olduğu yazıyor.
Acaba yanlış gösterdiği için kullanamıyor olmayalım?
Belki de önceden GT 440 driver falan yüklediler?

GT440'lı laptop göremedim internetten bakıp. GT630M ise GT440 BIOS'u flashlamışlardır. Driver ile GPU ismi değişmez.
Kesin emin olmak için laptopun içini açıp ekran kartı çipinin üzerinde yazan modele bakmak lazım. Emin olmadan BIOS flashlamak doğru olmaz.

GT 440M olarak da GPU var. Bazı modellerde farklılık da gösterebilir.

GT440'lı laptop göremedim internetten bakıp. GT630M ise GT440 BIOS'u flashlamışlardır. Driver ile GPU ismi değişmez.
Kesin emin olmak için laptopun içini açıp ekran kartı çipinin üzerinde yazan modele bakmak lazım. Emin olmadan BIOS flashlamak doğru olmaz.
Hocam marka modeli web'de aratınca GT 630M çıkıyor, şuan PC'yi açmam mümkün değil.
GT 630M flashlasak ne olur?
Siz dosyayı atabilir misiniz ben bulamadım.
GT 440M olarak da GPU var. Bazı modellerde farklılık da gösterebilir.
Hocam direk GT 440 yazıyor, GPU-Z'de ise Memory Type Unknown, Memory Size Unknown vesaire yazıyor sadece çıkış yılı yazıyor bir de GPU GF108 yazıyor.

Hocam marka modeli web'de aratınca GT 630M çıkıyor, şuan PC'yi açmam mümkün değil.
GT 630M flashlasak ne olur?
Siz dosyayı atabilir misiniz ben bulamadım.

Hocam direk GT 440 yazıyor, GPU-Z'de ise Memory Type Unknown, Memory Size Unknown vesaire yazıyor sadece çıkış yılı yazıyor bir de GPU GF108 yazıyor.
Böyle ise durum farklı olabilir hocam. En iyisi kontrol etmek.

Neyi kontrol edeceğim anlamadım?

Cihazın içini açmaktan bahsediyor.
Bu arada tahminlerim doğru çıktı. GPU aynı olduğu için masaüstü versiyon ekran kartı BIOS'u flashlamışlar. Büyük ihtimalle OC yapmak içindir. Umarım cihaza zarar vermemişlerdir. TechPowerUp sitesinden GT630M VBIOS'u bulup NVFlash programı ile flashlamayı deneyin. Hata alırsanız buraya atın yardımcı olurum.

Geri
Yukarı