Grafik tasarım işleri nasıl ilerliyor ve ne kadar kazanıyorlar?

Mezun olduktan sonra iyi bir öğrenci olduysanız ve hocalarınız bu vasıtayla sizi iyi bir yere yönlendirdiyse orası ile anlaşabilirsiniz ve ileride üniversiteden sonra ya da direk gitmeden orada çalışabilirsiniz ama tabii ki herkesin diploma sahibi olduğu bir dönemde üniversite okumamak aşırı saçma olur ve sizi geriye düşürür o yüzden ilginize ve iş olanaklarına göre bir bölüm seçip okumanızı öneririm ve yapabiliyorsanız yüksek lisans yapabilirsiniz aynı zamanda bunları yaparken çalışıp parada kazanabilirsiniz bazı üniversiteler bu konuda bayağı yardımcı oluyor size iş/proje bulabiliyorlar ve aynı zamanda uygulamalı ders yapan yerler projelerinizi satmanızda yardımcı olabilirler. Üniversite bittikten sonra nerede çalışacağınıza göre maaş miktarınız değişir bir tanıdık belediye de çalışıyordu tam işini bilmiyorum ama dolgun bir maaş (tam hatırlamıyorum yanlış bilgi vermek istemem ama 60k civarıydı sanırım) alıyor ve tabii ki de memur olmanın verdiği avantajlardan yararlanıyor ve işide çok ağır değil diye biliyorum. Aynı zamanda 1'den fazla şirkette/projede çalışan yazılımcılar da var ve yaptıkları işe göre güzel miktarlarda para kazanıyorlar ama özellikle söyleyeyim artık eskisi gibi yazılım alanında rahat bir iş bulmak kolay değil, deneyimli ve işinde iyi olmalısın. Aynı zamanda hatırlatmakta fayda var piyasada özellikle Back-End ve Full-stack yazılımcılar daha çok talep görüyor ve daha rahat iş buluyor aynı zamanda maaşları da Front-End yazılımcılara göre genelde daha iyi oluyor fakat yine de tasarım işinde iyiyseniz yine de Front-End yazılımcı olarak iyi bir maaş alabilirsiniz.

İş bulma konusunda bahsettiğiniz 'Front-End 've diğeri ne demek oluyor internetten baktığımla ön yüz geliştirici gibi bir şey sanırım ama soru sormaktan çekinme dediğin için soracağım.

Vallahi abi şöyle söyleyeyim donanıma benim de ilgim var internetten öğrenebildiğim temel şeyler var üzerinede katmak istiyorum açık konuşuyım ders çalışmayı çok seven biri değilim ama kendimi zorluyorum.

O zaman Anadolu ve fen liseleri bence sana uygun değil. İnsan sevdiği bir konuda çalışınca daha rahat oluyor ve bir heves geliyor bence iyi puanlı ve düzgün bir mesleki teknik Anadolu lisesinde yazılım geliştirme bölümünde okuyabilirsin. Okudukça ve kendini geliştirdikçe zamanla bölümünü ve yapmak istediğin işi seçersin.

İş bulma konusunda bahsettiğiniz 'Front-End 've diğeri ne demek oluyor internetten baktığımla ön yüz geliştirici gibi bir şey sanırım ama soru sormaktan çekinme dediğin için soracağım.

Front-End yazılımcılar projelerin gözüken yüzünü tasarlar bu alana daha çok insan ilgi duyduğu için daha büyük bir rekabet var. Back-End yazılımcılar sitenin gözükmeyen yüzünü programlar ve yazarlar aynı zamanda projeyi bir ekip yapıyorsa ve ekipte bir Full-stack yazılımcı yoksa genelde kaptan o olur. Full-stack ise en meşakkatli olanı hem ön yüz hem arka yüz bilgisine sahip bu işe yıllarını vermiş deneyimli yazılımcılardır piyasada çok talep görüyorlar ve genelde projelerin kaptanları onlar olur ve tabii ki maaşları öbür yazılımcı türlerine göre daha iyidir.

Son düzenleme:
Mahalle bilgisayarcılarında kaç para kazanabilirim ortala fiyat söylesen olur.

0 bilgi gidersen sadece harçlığını çıkarırsın ama yavaş yavaş yardım ettikçe yine 3-5 bir şeyler alırsın ben senin yaşlarında sırf deneyim olsun ve işi öğrenebileyim diye beleşe çalışıyordum. :D

Hem patronuna hem dükkanın günlük işine göre 300-500 alırsın tabii yemek cart curt halleder patronun.

0 bilgi gidersen sadece harçlığını çıkarırsın ama yavaş yavaş yardım ettikçe yine 3-5 bir şeyler alırsın ben senin yaşlarında sırf deneyim olsun ve işi öğrenebileyim diye beleşe çalışıyordum. :D

Hem patronuna hem dükkanın günlük işine göre 300-500 alırsın tabii yemek cart curt halleder patronun.

Aylık 500 lira değil mi? Yoksa günlükmü biraz da para kazamak istiyorum arkadaşlarım kuaförde çalışıyolar ve harbiden sağlam para alıyolar günlük.

Aylık 500 lira değil mi? Yoksa günlükmü biraz da para kazamak istiyorum arkadaşlarım kuaförde çalışıyolar ve harbiden sağlam para alıyolar günlük.

Günlük ilk başlarda sadece harçlık verebilir işini öğrendikçe para kazanırsın ama merak etme.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı