GRUB ekranında Windows görünmüyor

@Arsenik sanmıyorum hocam dediğim gibi bir aydır kullanıyordum bir sıkıntı yoktu bugün oldu. Bugün sabah Windows'u kapatırken arkaplanda çalışan uygulamalar var uyarısı gelmişti acaba yüklediğim bir program mı sebep oldu?

Çaresi Windows'u yeniden kurmak galiba.

Boot rapair denemeden yeniden kurmayın.

@Arsenik sanmıyorum hocam dediğim gibi bir aydır kullanıyordum bir sıkıntı yoktu bugün oldu. Bugün sabah Windows'u kapatırken arkaplanda çalışan uygulamalar var uyarısı gelmişti acaba yüklediğim bir program mı sebep oldu?

Çaresi Windows'u yeniden kurmak galiba.
Windows'ta EFI dosyasini silmediginiz surece bir sey olmasi imkansiz gibi bir sey yapmadiginiz halde boyle olmasi ilginc.

@Faruk28 hocam boot repair denedim, Boot Priority ekranında başında grub yazan seçeneği başa aldım fakat işe yaramadı.

@Arsenik hocam EFI dosyalarının sağlam olup olmadığını kontrol edebiliyor muyum Ubuntu üzerinden?

@Faruk28 hocam boot repair denedim, Boot Priority ekranında başında grub yazan seçeneği başa aldım fakat işe yaramadı.

@Arsenik hocam EFI dosyalarının sağlam olup olmadığını kontrol edebiliyor muyum Ubuntu üzerinden?
@JfWinks hocam son care olarak BIOS'dan Secure Boot ve Fast Boot'u kapatip dener misiniz?

Windows güncelleme yaparken boot bölümüne zarar verebiliyor.
Kod:
sudo apt install osprober (olmazsa os-prober)
sudo apt install efibootmgr
Bunları kurmayı deneyin. Sonra
Kod:
sudo update-grub
ile yeniden yapılandırın. Yeniden başlatıp deneyin.

Windows güncelleme yaparken boot bölümüne zarar verebiliyor.
Kod:
sudo apt install osprober (olmazsa os-prober)
sudo apt install efibootmgr
Bunları kurmayı deneyin. Sonra
Kod:
sudo update-grub
ile yeniden yapılandırın. Yeniden başlatıp deneyin.
Hocam yaptım dediklerinizi fakat bir işe yaramadı maalesef.
İnternette de çok fazla araştırma yaptım fakat bir sonuca varamadım. Bugün Windows'u tekrardan kurarak (o da uğraştırdı bayağı, Wİndows dosyaları kopyalandıktan sonra tekrar Ubuntu başlıyordu; onu da SSD'deki ayrılan bölümleri silerek çözdüm.) sorunu kökten halletmiş oldum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Boot rapair denemeden yeniden kurmayın.

Evet arkadaşlar sorunu çözdüm.
Önce Windows kurulu diskinizi öğrenin yani bu sda1 sda2 veya sdb1 sdb2 olabilir.
Sda = disk 0 yani HD0.
Sdb = disk 1 yani HD1 şeklinde düşünebiliriz. 1

Sonrasında: Sudo nano /etc/grub.d/40_custom kodunu terminale yazarak dosyamızı açıyoruz sonra bu kodu en altına ekliyoruz.

Menuentry "Windows 10" {
Search --hint-EFI = HD1, GPT1 --set = root --file /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
Chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Kaydedip çıkıyoruz.

Sonrasında terminale tekrardan sudo nano /etc/default/grub yazıp dosyayı açıyoruz.

Grub_tımeout_style'ı "hidden" yerine "menu" yapıyoruz.

Alttaki satırda da grub_tımeout'ta GRUB menüsünü göstermek istedigimiz saniyeyi yazıyoruz. Windows 10 varsayılan olarak seçiliyken duracak.

Son olarak 3.adımdaki "sudo Update-GRUB" veya "sudo Update-GRUB2" komutuyla GRUB bilgimizi güncelliyor ve yeniden başlatıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı