Grub varsayılan işletim sistemi seçme

CinarYilmaz

Hectopat
Yer
Istanbul
Dual Boot olarak Ubuntu + Windows 10 kullanıyorum. Açılışta grub ekranı gözükmeden direkt Windows 10'u açmasını nasıl sağlayabilirim? Eğer F2 tuşuna basarsam grub ekranının açılmasını?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS üzerinde Windows Bootloader şeklinde gözükmesi lazım. Onu birinci sıraya alırsanız istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

/etc/default/grub Dosyasindaki GRUB_DEFAULT=0 yerine 2 yapabilirsin. ( Index sirasi o, grub listesindeki ilk eleman degil 3. eleman default olsun diyorsun boylelikle. Windows'un 3. sirada oldugunu varsayiyorum, sirasina gore degistir.
Eger n. siradaysa n-1 yazacaksin liste 0'dan basladigi icin )
Sonra save edip reboot et.

BIOS üzerinde Windows Bootloader şeklinde gözükmesi lazım. Onu birinci sıraya alırsanız istediğiniz sonucu alabilirsiniz.
BIOS üzerinden Windows Boot Manager’i ilk sıraya alırsanız direkt olarak Windows açılır.
Deniyorum.
Olmazsa,
/etc/default/grub Dosyasindaki GRUB_DEFAULT=0 yerine 2 yapabilirsin. ( Index sirasi o, grub listesindeki ilk eleman degil 3. eleman default olsun diyorsun boylelikle. Windows'un 3. sirada oldugunu varsayiyorum, sirasina gore degistir.
Deniyeceğim.

Dediğin şeyin tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum ancak şöyle bir yöntem de kullanılabilir;

GRUB Customizer programı ile GRUB'un ilk sırasına Windows'u koyup, ikinci sıraya Ubuntu'yu koyarsın. Bu sayede GRUB ekranı açıldığında 5-10 saniye hiçbir şey yapmazsan Windows açılır. Bu süreyi yine GRUB Customizer ile 2-3 saniye gibi kısa bir süreye de çekebilir, böyle kullanabilirsin. Ancak Ubuntu'yu açmak istediğinde biraz hızlı davranman gerekecek. ;)

Evet sorun bu değil biliyorum ancak belki bu da işe yarar diye yazdım.

Dediğin şeyin tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum ancak şöyle bir yöntem de kullanılabilir;

GRUB Customizer programı ile GRUB'un ilk sırasına Windows'u koyup, ikinci sıraya Ubuntu'yu koyarsın. Bu sayede GRUB ekranı açıldığında 5-10 saniye hiçbir şey yapmazsan Windows açılır. Bu süreyi yine GRUB Customizer ile 2-3 saniye gibi kısa bir süreye de çekebilir, böyle kullanabilirsin. Ancak Ubuntu'yu açmak istediğinde biraz hızlı davranman gerekecek. ;)

Evet sorun bu değil biliyorum ancak belki bu da işe yarar diye yazdım.
BIOS'dan Windows Bootloader'ı ilk sıraya koyarak denemeyi planlıyorum ama BIOS'um çok eski, şimdi oturdum BIOS güncellemeyle uğraşıyorum.

Bu işlemi yaptıktan sonra ek olarak alttaki kodu çalıştırarak GRUB yapılandırmasını güncelleyip varsayılan seçimi değiştirebildim.

Bash:
sudo update-grub

Yeni konular

Geri
Yukarı