GSYNC monitör alınmalı mı?

FrontPage.

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaslar zor bir soru ile karsinizdayim. GTX 1080 ve i7 8700 islemci ile 1080P monitor kullanmak istiyorum sebebi ileride cikacak oyunlarin 2K'da ultra oynatmama olasiligindan ve FPS online oyuncusu oldugum icin. Gelelim soruya.

1080P 144 Hz monitor bakiyorum ancak bu kartla BF4 ultra ayarlarda 150 uzerini cogunlukla gordum. G-SYNC 40 FPS aldigin zaman monitorun 144Hz olsa bile 40Hz'e indirerek Tearing Stutteringgi engelliyor.

Soru 1: G-SYNC actigimiz bu sirada Input lag yasaniyor mu?
Soru 2 (bunu cok merak ediyorum): FPS 150 200'e ciktiginda G-SYNC ne yapiyor? O sirada monitor Hz'ini gectigi icin olusan yirtilmalarin ustesinden nasil geliyor?

Internette yabanci kaynaklarda dahi net cevap bulamadim belki siz tatmin edici yanit verebilirsiniz Ve son olarak XG2402 144Hz 1080P monitor almayi dusunuyorum G-SYNC'li model mi secmeliyim yoksa duz 1080P 144 Hz mi? G-SYNC'ye deger mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Silinen üye
Asus PG279Q monitör kullanmış biri olarak ben farkını gördüm açıkçası. Bu sebeple bunları söylüyorum.
Şuan bu konuyu inceleyen kişilerin arasında 1080 Ti ekran kartına sahip olup G-Sync açık ve kapalı etkisini paylaşabilir. Benim ekran kartımı ve monitör donanımsal sorun yüzünden iade edildiği için şuan video ile bir örnekleme yapma imkanım yok.
Ancak İnternet üzerinde böyle bir video var. Dikkat ederseniz G-Sync daha düzgün bir görüntü sunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
FPS düşüşlerinde ve yükselmelerinde bu bozulma hissiyatını ben yaşadım.
FPS limiti ile ise FPS düşüşleri olduğunda bu kez bozulmaların devam ettiğini gördüm.

@yarkan88 arkadaşın attığı video güzel ve açıklayıcı bir video.

G-Sync monitör kullanmayan arkadaşlar üçlü ara bellekleme özelliğini deneyebilir.
Etkisini ben pek anlayamadım ama İnternet üzerindeki bulunan bazı konularda etkisinin olduğunu belirten bir kaç yazı görmüştüm.
Bu özellik Warframe oyununda bulunuyor. Test etmek için bu oyundan bakabilir.
@yarkan88
Bence çok şey kaybettirdiği hissiyatını kullanınca görüyorsun.
Görüntü yırtılmaları, görüntü karesi bozulmaları gibi durumlar oluyor.
GTX 1080 Ti ekran kartı ile G-Sync olmayan monitör 4k değilse negatif etki bırakabilir.
Monitörü 1080p alıp yüksek FPS isteyen bir oyuncu kesinlikle monitörü G-Sync özelliğine sahip olmalı.

GTX 1080 Ti ekran kartı ile G-Sync olmayan monitör 4k değilse negatif etki bırakabilir.
Monitörü 1080p alıp yüksek FPS isteyen bir oyuncu kesinlikle monitörü G-Sync özelliğine sahip olmalı.
Kesinlikle derken? almaz ise büyük sorunlar çıkacağından değil yırtılmalar olacaktır anlamında söylediniz sanıyorum?

@yarkan88
Bence çok şey kaybettirdiği hissiyatını kullanınca görüyorsun.
Görüntü yırtılmaları, görüntü karesi bozulmaları gibi durumlar oluyor.

4K değilde 2K lık veya 1080P lik 1MS lik ve 144HZ veya üzeri bir monitor almayı planlıyorum..

4K değilde 2K lık veya 1080P lik 1MS lik ve 144HZ veya üzeri bir monitor almayı planlıyorum..
2K almanızı tavsiye ederim. 1080p gerçekten düşünmemelisiniz. Eğer maddi açıdan çok sıkıntıda değilseniz en azından 2K alın. 144 Hz gayet yeterli olacaktır. Eğer çok para vermek istemiyorsanız bence G-SYNC gerekli değil. Gerçekten o yenilenme oranıyla yırtılmayı gerçekten çok nadir fark ediyorsunuz. G-SYNC bence biraz işin abartı boyutu.Çok da gerekli değil yani. Ama eğer gerçekten mükemmel bir görüntü almalıyım derseniz o zaman düşünmeden alın.

@yarkan88
1080 Ti ekran kartına 1080p monitör almayı düşünüyorsan eğer G-Sync ve 240 Hz monitör olması çok daha iyi olacaktır. Eğer yüksek isteyen FPS oyuncu olduğunu düşünüyorsan.
Ancak fiyatı yüzünden G-Sync 240 Hz olsa dahi 1080p için 3,5 bin TL civarı para harcamak gereksiz.
Çünkü 1080 Ti 2K için en yüksek ayarlarda genel olarak 70 ile 110 FPS arası çok rahat verebiliyor.
Bu sebeple 2K 144 Hz veya 165 Hz G-Sync monitör almak daha mantıklı.
Eğer 4K bir monitör düşünürsen 60 FPS ile çok rahat oynarsın. Grafik ayarlarını 60 FPS verecek şekilde ayarlama yaparsan. 1080 Ti en yüksek ayarlar ile 40 FPS altına düştüğünü görmedim İnternet üzerindeki videolarda.

1080 Ti Ekran kartını 1080p ve 2K ile kullanmış biri olarak şunu rahatlıkla söylüyorum.
Monitörü 2K alırsanız eğer en doğru kararı vermiş olacaksınız.

@yarkan88
1080 Ti ekran kartına 1080p monitör almayı düşünüyorsan eğer G-Sync ve 240 Hz monitör olması çok daha iyi olacaktır. Eğer yüksek isteyen FPS oyuncu olduğunu düşünüyorsan.
Ancak fiyatı yüzünden G-Sync 240 Hz olsa dahi 1080p için 3,5 bin TL civarı para harcamak gereksiz.
Çünkü 1080 Ti 2K için en yüksek ayarlarda genel olarak 70 ile 110 FPS arası çok rahat verebiliyor.
Bu sebeple 2K 144 Hz veya 165 Hz G-Sync monitör almak daha mantıklı.
Eğer 4K bir monitör düşünürsen 60 FPS ile çok rahat oynarsın. Grafik ayarlarını 60 FPS verecek şekilde ayarlama yaparsan. 1080 Ti en yüksek ayarlar ile 40 FPS altına düştüğünü görmedim İnternet üzerindeki videolarda.

1080 Ti Ekran kartını 1080p ve 2K ile kullanmış biri olarak şunu rahatlıkla söylüyorum.
Monitörü 2K alırsanız eğer en doğru kararı vermiş olacaksınız.

2K alırım diye düşünüyorum. Var mı peki çok uçuk fiyatları olmayan bu dediğiniz özelliklerde monitor öneriniz? Max 2500-3000 arası.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı