GSYNC monitör alınmalı mı?

FrontPage.

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaslar zor bir soru ile karsinizdayim. GTX 1080 ve i7 8700 islemci ile 1080P monitor kullanmak istiyorum sebebi ileride cikacak oyunlarin 2K'da ultra oynatmama olasiligindan ve FPS online oyuncusu oldugum icin. Gelelim soruya.

1080P 144 Hz monitor bakiyorum ancak bu kartla BF4 ultra ayarlarda 150 uzerini cogunlukla gordum. G-SYNC 40 FPS aldigin zaman monitorun 144Hz olsa bile 40Hz'e indirerek Tearing Stutteringgi engelliyor.

Soru 1: G-SYNC actigimiz bu sirada Input lag yasaniyor mu?
Soru 2 (bunu cok merak ediyorum): FPS 150 200'e ciktiginda G-SYNC ne yapiyor? O sirada monitor Hz'ini gectigi icin olusan yirtilmalarin ustesinden nasil geliyor?

Internette yabanci kaynaklarda dahi net cevap bulamadim belki siz tatmin edici yanit verebilirsiniz Ve son olarak XG2402 144Hz 1080P monitor almayi dusunuyorum G-SYNC'li model mi secmeliyim yoksa duz 1080P 144 Hz mi? G-SYNC'ye deger mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Silinen üye
Asus PG279Q monitör kullanmış biri olarak ben farkını gördüm açıkçası. Bu sebeple bunları söylüyorum.
Şuan bu konuyu inceleyen kişilerin arasında 1080 Ti ekran kartına sahip olup G-Sync açık ve kapalı etkisini paylaşabilir. Benim ekran kartımı ve monitör donanımsal sorun yüzünden iade edildiği için şuan video ile bir örnekleme yapma imkanım yok.
Ancak İnternet üzerinde böyle bir video var. Dikkat ederseniz G-Sync daha düzgün bir görüntü sunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
FPS düşüşlerinde ve yükselmelerinde bu bozulma hissiyatını ben yaşadım.
FPS limiti ile ise FPS düşüşleri olduğunda bu kez bozulmaların devam ettiğini gördüm.

@yarkan88 arkadaşın attığı video güzel ve açıklayıcı bir video.

G-Sync monitör kullanmayan arkadaşlar üçlü ara bellekleme özelliğini deneyebilir.
Etkisini ben pek anlayamadım ama İnternet üzerindeki bulunan bazı konularda etkisinin olduğunu belirten bir kaç yazı görmüştüm.
Bu özellik Warframe oyununda bulunuyor. Test etmek için bu oyundan bakabilir.
@Silinen üye
Asus PG279Q monitör kullanmış biri olarak ben farkını gördüm açıkçası. Bu sebeple bunları söylüyorum.
Şuan bu konuyu inceleyen kişilerin arasında 1080 Ti ekran kartına sahip olup G-Sync açık ve kapalı etkisini paylaşabilir. Benim ekran kartımı ve monitör donanımsal sorun yüzünden iade edildiği için şuan video ile bir örnekleme yapma imkanım yok.
Ancak İnternet üzerinde böyle bir video var. Dikkat ederseniz G-Sync daha düzgün bir görüntü sunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
FPS limiti ile ise FPS düşüşleri olduğunda bu kez bozulmaların devam ettiğini gördüm.

G-Sync monitör kullanmayan arkadaşlar üçlü ara bellekleme özelliğini deneyebilir.
Etkisini ben pek anlayamadım ama İnternet üzerindeki bulunan bazı konularda etkisinin olduğunu belirten bir kaç yazı görmüştüm.

Son düzenleme:
Çözüm
Dostum kullananlar olarak sabahtan beri sana bunu anlatmaya çalışıyoruz fakat anlamamakta ısrarcısın :)
Shroud bile 1920-1080 monitör kullanıyor bekle az nvidia yeni ekran kartlarını çıkarsın o zaman yeni monitörlerde çıkar böylelikle daha alınabilir 2K 4K monitörler olacak tabiki doları tutabilirsek :)

Anlamamakta neden ısrar ediyim? Anlıyorum gayet iyide soru işaretlerini kaldırmaya çalışıyorum kafamdan. Çok masraf ettim yeni kasa için. Ekranı da iyi olsun derdindeyim :)

Peki bu adamlar neden Full HD monitor kullanıyorlar? Ya da ne bileyim neden 2K lık canavar gibi G-SYNC li monitor falan kullanmıyorlar? Para durumuyla alakalı bir şey olduğunu sanmıyorum. Milyon dolar kazanıyor bu adam.

Anlamamakta neden ısrar ediyim? Anlıyorum gayet iyide soru işaretlerini kaldırmaya çalışıyorum kafamdan. Çok masraf ettim yeni kasa için. Ekranı da iyi olsun derdindeyim :)

Peki bu adamlar neden Full HD monitor kullanıyorlar? Ya da ne bileyim neden 2K lık canavar gibi G-SYNC li monitor falan kullanmıyorlar? Para durumuyla alakalı bir şey olduğunu sanmıyorum. Milyon dolar kazanıyor bu adam.
Birden çok etken olabiliyor seçimlerde. Mesela her ekran aynı değil. Tüm özellikler aynı olsa bile başka bir model tercih edilebiliyor. Neden 2K değilde Full HD kullanılıyor diye sormuşsunuz. Neden 16:9 oynamak varken 4:3 1024x768 diye sorayım ben de size madem :). Benim de pek bilgim yok o konuda belki de öyle daha rahat oynuyorlar. Bende etkilendiğimi fark ediyorum bazen. Bir de mesela yırtılma olmasın diye V-Sync açtığımda akıcı olmuyor hatta yırtılma fazla olduğunda bazen daha iyi oynayabiliyorum. Muscle memory denilen olayla ilgisi olabilir.

arkadaşlar insanlara durduk yere 2k monitör önerip durmayın. ekran kartı 1080ti bile olsa daha kaç sene 2k en kötü 60 fps deniyimi sunabilecek. he dersen ki ben 1-2 sene her çıkan oyunu ultra-high yüksek oynarım sonra yeni ekran kartı alırım o zaman bırak 2k'yı 4k bile alırsın. ama ekran kartını uzun yıllar kullanacaksan al bir tane 144hz 1080p monitor 7-8 sene sonra en kötü medium ayarlarda yine işini görür. g sync olayına gelirsek. gtx 1070 kullanıyorum kasayı toplarken çok gidip geldim. hatta sipariş verdiğim 2 monitörü iade ettim falan ama en son viewsonic xg2401 aldım. 144 fpsyi geçmediğim müddetçe herhangi bir tearing görmedim. olduysa bile farketmedim. bilerek bazı oyunları low ayarlara çekip test ettim. 144 fpsyi geçince tearing çok az bir şekilde hissedebiliyorum dikkat edersem. demek istediğim günümüz oyunlarında ultrada 144 fpsyi zaten çok zor göreceksin. cs go lol tarzı oyunlar hariç. onlar için de zaten fast sync işini görecektir. g sync için nvidia'ya o kadar para gömmene kesinlikle gerek yok.

Mesela bir oyuncu var ya meşhur Shroud. Ekran kartı 1080 Tİ ama kullandığı monitor 240HZ lik Benq marka G-Sync siz bir monitor. Dediğiniz gibi bu işi profesyonel olarak yapan kişi bile tercih etmiyorsa belkide mantıklı değil o kadar para vermek.

Kullandığı monitor:

https://www.amazon.com/BenQ-Respons...=2025&creative=165953&creativeASIN=B01MCYUV19
Bu mantık saçma. Benq çoğu E-spor takımının sponsoru diye Benq monitörler kullanılıyor. Yoksa 2K 144Hz G-Sync çok daha iyi olur. Bu arada Dell S417DG öneririm. 2200 TL'ye o özellikler bulunmaz nimet. @Pantheon 5-6 tanıdığına aldırtmıştı o monitörü, hiçbirinde öyle Color Banding gibi sorunlar çıkmadı. Bence kesinlikle bu monitörü almalısınız.

Bu mantık saçma. Benq çoğu E-spor takımının sponsoru diye Benq monitörler kullanılıyor. Yoksa 2K 144Hz G-Sync çok daha iyi olur. Bu arada Dell S417DG öneririm. 2200 TL'ye o özellikler bulunmaz nimet. @Pantheon 5-6 tanıdığına aldırtmıştı o monitörü, hiçbirinde öyle Color Banding gibi sorunlar çıkmadı. Bence kesinlikle bu monitörü almalısınız.

Bende ilk olarak onun 27" olanın bakmıştım sonra 24" olanına baktım ama bazı yerlerde ürün yerden yere vurulmuş bazı yerlerde çok övülmüş.

Konu bi an da cevaplar gelmis super.
arkadaşlar insanlara durduk yere 2k monitör önerip durmayın. ekran kartı 1080ti bile olsa daha kaç sene 2k en kötü 60 fps deniyimi sunabilecek. he dersen ki ben 1-2 sene her çıkan oyunu ultra-high yüksek oynarım sonra yeni ekran kartı alırım o zaman bırak 2k'yı 4k bile alırsın. ama ekran kartını uzun yıllar kullanacaksan al bir tane 144hz 1080p monitor 7-8 sene sonra en kötü medium ayarlarda yine işini görür. g sync olayına gelirsek. gtx 1070 kullanıyorum kasayı toplarken çok gidip geldim. hatta sipariş verdiğim 2 monitörü iade ettim falan ama en son viewsonic xg2401 aldım. 144 fpsyi geçmediğim müddetçe herhangi bir tearing görmedim. olduysa bile farketmedim. bilerek bazı oyunları low ayarlara çekip test ettim. 144 fpsyi geçince tearing çok az bir şekilde hissedebiliyorum dikkat edersem. demek istediğim günümüz oyunlarında ultrada 144 fpsyi zaten çok zor göreceksin. cs go lol tarzı oyunlar hariç. onlar için de zaten fast sync işini görecektir. g sync için nvidia'ya o kadar para gömmene kesinlikle gerek yok.

Ya sonunda benim gibi dusunen birisini gordum. Ben hic bi zaman yuksek cozunurluk buyuk ekran taraftari olmadim. Hatta konuyu okurken isteki bilgidayarimin cizunurlugunu 1024 768 cektim youtube dan 1 2 video izledim masaustunde gezindim farkli geldi ancak asla rahatsiz etmedi. 1080 karti 2k icin tam yetiyor bu piyasada ancak dediginiz gibi ne kadar daha boyle gidecek? en temizi 2K 144 hz almak bence ama en ucuzu 2bin lira. Sizle ayni monitoru bakiyorum 2401 2.el pek satilmiyor 0 almak istemiyorum indirimle 1200 civarina dusunce 2402 almayi dusunuyorum su an karar verdim. Asil sorum aslinda GSyNC hep dusuk FPS lerde incelemelr yapilmis ama 150 200 FPS ler icin konusulmamis asil soru oydu ama bence de 144 HZ monitor onunda ustesinden gelir. GSYNC olsa iyi olur ama gerekli degil diye karar verdim 1080P 144Hz XG2402 alacagim.
@Silinen üye

Aslinfa sorum GSync 144Hz ustunde ne yapiyor yirtilma yapıyor mu yapmuyorsa input lag olusur mu diye sormakti ancak genel olarak tecrubelerinle GSYNC yi tanitmissin. Peki input lag gercekten cok onemli 150 200FPS lerde input lag yapiyor mu bu GSYBC?yabanci sitelerde monitorun hz sinin 5 altina cap yapin sabitleyin diyorlar sebebi heralde benim sorum?

Nvidia ekran kartında Freesync monitör kullanıyorum, ikiside aynı özellik sadece Nvidia donanım ile birlikte sattığı için pahalı yoksa Freesync'ten bir farkı yok ki zaten adı üstünde sadece yazılım olduğu için "free'sync". RX570 alacağım ve monitörümdeki Freesync'i kullanabileceğim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı