GTA 5 Araba Sürerken Takılma

engin5454

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
GTA 5 oynarken özellikle şehir içinde araba sürerken takılmalar yaşıyorum. Sorunumun harddiskten kaynaklandığını düşünüyorum. Oyun 500 GB'lik harddiskime kurulu.
Oyunu oynayan diğer arkadaşlarımın böyle bir sorunu yok, peki bende neden var? Bunu nasıl çözebilirim?
Oyun pencere modunda, şehirde araba HDD kullanımının %100 olduğunu gözlemledim. Durduğumda HDD kullanımı da normale dönüyor.
(Diğer arkadaşlarımın oyunları da harddiske kurulu.)

Diğer sistem özelliklerim;
  • 8 GB DDR3 Kingston RAM (2x4).
  • Intel Core i5 - 4460 işlemci.
  • AMD Radeon HD 6870 grafik kartı.
  • 600W Xigmatek PSU.
  • ASUS P8H61-M LE r2.0 anakart.
  • Windows 8 x64 PRO.

Son düzenleme:
HD Tune Pro ile error scan ve health testi yapıp paylaşın.

Devam ediyor, biraz uzun sürecek gibi ama sorun çıkacağını sanmıyorum. Yeni bir HDD, 1 sene geçmedi alalı.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

Disk birleştirme yapın. Ayrıca FPS değerleri ne düzeyde?

Oyundan 50-60 FPS net alıyorum. Medium grafikler ve çözünürlüğüm 1366x768. Şehir içinde araba sürerken hızlandığımda anlık takılmalar yaşıyorum. Grafik ayarlarıyla ne kadar oynarsam oynayayım çözülmüyor.
Oyun orijinal, aynı sorun online modda da mevcut.

İlave: Hızlı giderken takılmalar seri oluyor bir kez olup da kesilmiyor yani.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD'nin performansı etkiliyor. Şehir içinde çok fazla kaplama olduğu için yoğun bir veri alışverişi oluyor. Bu alışveriş yavaş olunca oyun performansına etki ediyor. SSD bir çözüm olabilir veya WD Black serisi bir HDD.

Ayrıca disk birleştirme işlemini de yapın.

Harddiskimin 7200 RPM okuma hızı var. GTA 5 için yeterli değil midir ?
HDD : Seagate 3.5" 500GB Barracuda 7200 RPM Sata 3.0 ST500DM002

HDD Tune Pro Error Scan yeni resim;
Ekran Alıntısı.PNG

Disk birleştirme ekran görüntüsü;
Ekran Alıntısı.PNG

7200 RPM diskin dönüş hızıdır. Okuma hızı değil. Okuma hızı ve IOPS değerleri yetersiz geldiği için darboğaz yapabilir.

WD Blue ile Black arasında performans farkı var. Black serisi performans için kullanılıyor.

Peki sayın modum bu oyunu sıkıntısız bi şekilde oynamak için kaç MB/s okuma hızına sahip olmamız gerekiyor?
Rockstar sistem gereksinimlerini açıklarken şöyle bir harddiskiniz olması gerekiyor dememiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı