GTA V'te dengesiz CPU ve GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows XP

TolgaFlashTR

Hectopat
Makaleler
1
GTA 5 CPU'yu %60-70 kullanırken, ki zaten toplamda %100 oluyor, GPU yani ekran kartı hiç kullanılmıyor. %0 yani, bunun gibi bir konu görmüştüm, orada eğer işlemciyi %100 ekran kartını %10 kullanıyorsa darboğaz vardır demiş fakat bende %0 GPU kullanımı, ve garip olarak ekran kartının sağ altta bildirim tarzı bir uygulaması var, gta5.exe ekran kartını kullanıyor olarak gözüküyor. Anlamadığım kısım ise neden görev yöneticisinde işlemci %100 olarak gözüküyor, ki şunu da belirteyim, daha önce de GTA 5 oynamıştım ve Ultra ayarlarda bile 60 FPS alabiliyordum, şimdi en düşükte 47 civarı FPS alıyorum. O yüzden ekran kartını kullanmadığına %100 emin gibiyim, NVIDIA denetim masasından da gta5.exe için seçtim MX130'u.
Bilgisayarımın özellikleri şunlar:
İşlemci: i5-7200U
Ekran Kartı: MX130
RAM: 8 GB
Ekran Kartı Belleği: 2 GB
Bu arada şunu da belirteyim işletim sistemimi Windows XP olarak seçtim de hızlı seçtiğim için öyle oldu, sadece Windows yazıyor diye düşünerek seçtim, sonradan iptal edemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciye sahip bir laptop kullanıyorum, ekran kartı 920M. İşlemci darboğaz yapıyor bende.
GTA 5 CPU'yu %60-70 kullanırken, ki zaten toplamda %100 oluyor, GPU yani ekran kartı hiç kullanılmıyor. %0 yani, bunun gibi bir konu görmüştüm, orada eğer işlemciyi %100 ekran kartını %10 kullanıyorsa darboğaz vardır demiş fakat bende %0 GPU kullanımı, ve garip olarak ekran kartının sağ altta bildirim tarzı bir uygulaması var, gta5.exe ekran kartını kullanıyor olarak gözüküyor. Anlamadığım kısım ise neden görev yöneticisinde işlemci %100 olarak gözüküyor, ki şunu da belirteyim, daha önce de GTA 5 oynamıştım ve Ultra ayarlarda bile 60 FPS alabiliyordum, şimdi en düşükte 47 civarı FPS alıyorum. O yüzden ekran kartını kullanmadığına %100 emin gibiyim, NVIDIA denetim masasından da gta5.exe için seçtim MX130'u.
Bilgisayarımın özellikleri şunlar:
İşlemci: i5-7200U
Ekran Kartı: MX130
RAM: 8 GB
Ekran Kartı Belleği: 2 GB
Bu arada şunu da belirteyim işletim sistemimi Windows XP olarak seçtim de hızlı seçtiğim için öyle oldu, sadece Windows yazıyor diye düşünerek seçtim, sonradan iptal edemedim.
Msı Afterburner kurun ve Gpu bellek kullanımını kontrol edin.

Darboğaz yapıyor ise nereden anlayabilirim? Basit bir yolu var mıdır anlamanın?
İşlemci kullanımı %100'e dayandığında, Gpu kullanımı düşüyorsa, oyun takılıyorsa, fps düşüyorsa darboğaz vardır. Muhtemelen darboğazdır aynı işlemciyi kullandığımdan biliyorum, U serisi işlemci GTA V'te darboğaz yapıyor.

1589593608523.png

Program çalışmadı mı? Anlamadım ki, ayrıca şimdi akıl ettim de, darboğaz olamaz çünkü daha önce aynı donanımdaki bilgisayarla 60 FPS almıştım, yani bir şey değişmemesi gerekiyor.

Eki Görüntüle 564033
Program çalışmadı mı? Anlamadım ki, ayrıca şimdi akıl ettim de, darboğaz olamaz çünkü daha önce aynı donanımdaki bilgisayarla 60 FPS almıştım, yani bir şey değişmemesi gerekiyor.
Yine de kontrol edin.

Bilgi olarak söyleyeyim, garip bir şekilde şimdi girmeye çalışıyordum GTA V'e, FPS'im 70'lerde şimdi. Sebebini anlayamadım ama öyle, ve hala CPU %100'de gözüküyor. Her neyse teşekkürler yine de.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı