Çözüldü GTX 1050 Ti sıcaklığı 55 dereceyi geçince frekansını kısıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

raknhocam

Megapat
Makaleler
7
Yer
İzmir, Şirinyer
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD XFX SWFT 309 RX 6700XT
AMD Ryzen 5 5600
ASUS ROG STRIX B550-F
ASUS ROG STRIX 650G
Phanteks Eclipse G360A
Patriot Viper Steel 2x8GB 4000MHz CL19
Kingston NV2 500GB
ID-Cooling SE 214XT ARGB
GIGABYTE G24F-2 + Acer SA230ABI
Dierya DK61E
ASUS ROG Keris
HyperX Cloud Core
Arkadaşlar merhaba.
Zotac GTX 1050 Ti mini ekran kartım var, kartım oyunlarda 55 dereceyi geçtiği zaman stabil çalışabildiği 1911MHz'den 1850MHz gibi frekanslara düşebiliyor. Kartımı overclocklu bir şekilde kullanıyorum fakat overclock ayarlarını kapattığım zaman da stok frekansının altına düşüyor.
Sürücülerden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşündüm ve eski sürücülerde denedim fakat yine aynı durumu yaşadım. Gelecek sürücü güncellemelerinde düzelebilir diye 2 ya da 3 tane sürücü güncellemesi bekledim ama yine aynı. Voltaj kaynaklı olabileceğini düşündüm ama eskiden voltaj vermeden stabil şekilde çalıştırabiliyordum. Sıcaklıklar oyunda iken oda sıcaklığına göre 75 dereceleri görebiliyor fakat pek önemli değil, çünkü 55 derecede direkt olarak frekans düşüyor.
Insider programı ile Windows 11'e geçtikten sonra bu olay başladı. Windows 11'de de aynı şey yaşanıyor.
1633204179576.png

@erengore hocam, siz de aynı sorunu yaşıyordunuz galiba. Konuyu takibe alabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bunun bir açıklaması var mıdır?
Açıklaması şu; oyunlar güncellendikçe ve yeni oyunlar geldikçe ekran kartına binen yük daha da artar ve frekans düşürmesine neden olur. Ekran kartına OCCT'ye yakın yük bindiren oyunlar var, haliyle ekran kartı yer yer frekans düşürür, belli aralıklarda dolaşır.
Bunun bir açıklaması var mıdır?
Açıklaması şu; oyunlar güncellendikçe ve yeni oyunlar geldikçe ekran kartına binen yük daha da artar ve frekans düşürmesine neden olur. Ekran kartına OCCT'ye yakın yük bindiren oyunlar var, haliyle ekran kartı yer yer frekans düşürür, belli aralıklarda dolaşır.

Çözüm
Peki, teşekkür ederim. Yine de tam frekans kullanamamak can sıkıyor.

Senin yerine ben tecrübe ettim merak etmeyin 🙂, şöyle diyeyim VBIOS'umu 70 Watt olarak ayarlamıştım ve tam OC ile tam frekans alabiliyordum lakin ekran kartım 88 °C gibi inanılmaz derecelere çıktığı için daha mütevazı davranıp değeri düşürdüm.
Benim kart yazın 86 dereceleri görüyordu vallahi. Fan ömründen biraz feda etmek bazenleri iyi olabiliyor.

İşin garibi benzer sorunu ben de yaşıyorum.

Benimkinin aslında bana göre güç tüketimiyle bir can çekişme durumu yok. Overclock yapınca da aynı miktar, yapmayınca da aynı miktar kısıyor.

Hafif ısınınca genelde frekans düştüğünü görüyorum ve yine benzer şekilde 55 civarı. GTX 1050 Mobile sahibiyim.

Sizinki daha çok "Temperature Limit" ile alakalı.
Ama bu çok minik bir düşme. 100 MHz kadar. Yani o kadar az kısıyor ki kısıyor demek mümkün değil neredeyse. 2012 MHz yapıyorum OC ile. 1974'e düşürüyor. Limits kısmında Volt diyor ama 2012 ile başlarken hiç sorun yok. Birkaç saniye sonra 1974'e düşüyor.

Ama bu çok minik bir düşme. 100 MHz kadar. Yani o kadar az kısıyor ki kısıyor demek mümkün değil neredeyse. 2012 MHz yapıyorum OC ile. 1974'e düşürüyor. Limits kısmında Volt diyor ama 2012 ile başlarken hiç sorun yok. Birkaç saniye sonra 1974'e düşüyor.
Örnek olarak oyunda gökyüzüne bakarsanız çekilen Watt düşer ve frekans sona dayanır. İşlemesi daha zor bir yere bakarsanız ve çekilen Watt sınırı aşarsa veya sıcaklık limtini o zaman frekans düşmeye başlar ve buda çok normaldir.

Örnek olarak oyunda gökyüzüne bakarsanız çekilen Watt düşer ve frekans sona dayanır. İşlemesi daha zor bir yere bakarsanız ve çekilen Watt sınırı aşarsa veya sıcaklık limtini o zaman frekans düşmeye başlar ve buda çok normaldir.
1633250331183.png

Hocam günaydın.
Limits kısmında Voltaj yazıyor. Bu ne anlama gelir? Epey denedim ancak bu Volt:1 durumu hep oluyor. OC ile de. OC'siz de.
Teste başlarken 2012 MHz ile 2050 MHz arasında başlıyor.
Sonra 1974 MHz'ye düşüyor.
Karta ekstra voltaj vermek için her yolu denedim ama yapamıyorum.
Bu karttaki sorun neyse işlemcimi de etkiliyor. İşlemcimin birden akımsal limiti donanımsal düzeyde daralıyor. 6W çekse bile Throttle oluyor. Az önce yüksek OC yüzünden kart sanırım çöktü. Hemen işlemci de arkasından Throttle oldu.
Bu tuhaf hatayı da Batarya sürücüsünü kaldırıp yeniden başlattığımda düzeliyor. (İşlemci Throttle sorunu için konuşuyorum.)

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1179129
Hocam günaydın.
Limits kısmında Voltaj yazıyor. Bu ne anlama gelir? Epey denedim ancak bu Volt:1 durumu hep oluyor. OC ile de. OC'siz de.
Teste başlarken 2012 MHz ile 2050 MHz arasında başlıyor.
Sonra 1974 MHz'ye düşüyor.
Karta ekstra voltaj vermek için her yolu denedim ama yapamıyorum.
Bu karttaki sorun neyse işlemcimi de etkiliyor. İşlemcimin birden akımsal limiti donanımsal düzeyde daralıyor. 6W çekse bile Throttle oluyor. Az önce yüksek OC yüzünden kart sanırım çöktü. Hemen işlemci de arkasından Throttle oldu.
Bu tuhaf hatayı da Batarya sürücüsünü kaldırıp yeniden başlattığımda düzeliyor. (İşlemci Throttle sorunu için konuşuyorum.)
Sorununuz için yeni konu açınız lütfen. Karışmasın burası.

Geri
Yukarı