GTX 1050 Ti sistem oyunlarda takılıyor

HornlessDonkey

Femtopat
Daha fazla  
Oyunlarda sürekli anlık takılma yaşıyorum. Bu sebepten ötürü işlemci değiştirdim hala aynı sorun. Acaba neden kaynaklı olabilir? Çok canımı sıkıyor.

Sistem;
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
Ekran kartı: MSI GTX 1050 Ti Gaming X
Anakart: MSI A320M Pro VH Plus
RAM: 8 GB 2400 MHz
HDD: Seagate 1TB 7200 RPM
PSU: 400W

Son düzenleme:
Aklıma böyle bir senaryo geldi;

İşlemci ısınacağı için hantallaşacaktır ve o yavaşlık ile ekran kartını da yavaşlatabilir.

Ayrıca PSU yeterli gelir mi bilmem, markası ve modeli nedir?
PSU power boost bst-atx400r 400w

İşlemci sıcaklığı 70 derecenin üstüne çıkmıyor ısınma sorunu olduğunu sanmıyorum. İşlemcinin neden anlık olarak %100 olduğunu anlamış değilim.

PSU yetmiyor yüksek ihtimal. Power Boost marka ve yüksek ihtimal verimliliği de düşük o yüzden sisteme ihtiyacı olan gücü veremiyor.
İşlemci fanı eğer tozlanmış ise de yapabilir. Titizce temizlemeyi deneyebilirsin. RAM ve işlemcinin yapacağını düşünmüyorum. Daha kötü bir işlemci kullanan arkadaşım var ve sıkıntı yaşamıyor.

Artı -1 Eksi
Son zamanlarda bir psu furyası tuttu ki aklım almıyor usb çalışmasa psu denilecek :D inanamıyorum arkadaşlar psu yetmez veya bozuk ise arkadaş pc kullanamaz kapanır/açılmaz ses yapar gibi gibi oyunu açıyor mu açıyor yüke bindiği zaman elektriği düzenli veriyor mu evet ki pc kapanmıyormuş nedir bu günah keçisi olarak psu mu olacak.

Hangi oyunları oynadığını da yazsaydın keşke. CS:GO Gibi bir oyunda takılmalar yaşıyorsan normal değil ama Warzone gibi bir oyunda 8GB RAM takılma yaşatacaktır.
Valorant ve assassin's creed origins özellikle assasins Creed de işlemci anlık olarak %100 oluyor ram kullanımı 6 gb civarında oluyor. Hala anlamış değilim.

Valorant ve Assassin's Creed Origins özellikle Assassin's Creed'de işlemci anlık olarak %100 oluyor RAM kullanımı 6 GB civarında oluyor. Hala anlamış değilim.

Valorant'ta Vanguard işlemciyi sömürüyor, 1200 AF ve RX 550'li sistemimde işlemci kullanımı benim de %100 oluyor, çok olmasa da arada bende drop yiyorum.

Acaba PSU yetersiz mi kalıyor? Öyle bir şey olabilir mi?

Son zamanlarda bir PSU furyası tuttu ki aklım almıyor USB çalışmasa PSU denilecek :D inanamıyorum arkadaşlar PSU yetmez veya bozuk ise arkadaş PC kullanamaz kapanır/açılmaz ses yapar gibi gibi oyunu açıyor mu açıyor yüke bindiği zaman elektriği düzenli veriyor mu evet ki PC kapanmıyormuş nedir bu günah keçisi olarak PSU mu olacak.

Böyle bir şey olabilir arkadaşım. Yakın zamanda da yaşamış bulunmaktayım. Boş yorumlar yerine biraz araştırın bazı şeyleri. RAM kullanımı yüzde 90'lara dayanmadıkça anlık droplara sebebiyet vermez. İşlemci kullanımı yüzde 100 olunca yapıyor diyor. O zaman geriye 3 şey kalıyor. İşlemci fazla ısınıp yük altına giriyor. İşlemci bozulmuş durumda ki çok zor bozulan bir şey. PSU yeterli voltajı veremediği için işlemci kullanımı artıyor. Ayrıca sadece PSU'dan kaynaklı değil evinizdeki elektrik dalgalanmalarından bile işlemciye yeterli voltaj gidemediğinden FPS düşmesi yiyebilirsiniz.
Valorant'ta Vanguard işlemciyi sömürüyor, 1200 AF ve RX 550'li sistemimde işlemci kullanımı benim de %100 oluyor, çok olmasa da arada bende drop yiyorum.

Valorant halen optimizasyon sorunları olan bir oyun. Kendi işlemcimde 12 tane çekirdekten birisi yüzde 90'larda 100'lerde kullanım olduğundan dolayı bana da drop giriyor.
RAM ile alakası dahi yok.
PSU ile alakalı olabilir ama sorun güç kaynağında olsaydı takılmalar yerine sistem anlık açılıp kapanırdı diye düşünüyorum.
Her zaman açılıp kapanma olmayabiliyor.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı