GTX 1060 i5-8400 sistemde oyunlarda akıcılık sorunu

mtoyo

Decapat
Arkadaşlar aşağıda adresini verdiğim sistemi birebir topladım. Technopat'ın topladığı 1150 dolarlık sistem her şeyi gösterildiği gibi yaptım. BIOS güncellemesi, Windows kurulumu, ekran kartı ve birkaç sürücü daha güncelleştirdim. Her şey tamam yalnız monitör seçimim doğru olmadı sanırım, gittim LG 24M59G IPS 75 Hz 5ms monitörünü aldım. İlk başta her şey güzeldi ta ki oyunlara girmeye başlayana kadar. GTA 5'te bile yer yer hafif takılmalar oluyor. Oyunları GeForce Experience'ın optimize ayarlarıyla açıyorum. GTA 5 bile ayarlar 60 Hz V-sync açık o sayede biraz akıcı oluyor. Benim sorum sıkıntı monitörde mi, lütfen yardımcı olun.

GTX 1060 6GB PC Toplama Rehberi ve Performans Testleri - Technopat

Son düzenleyen: Moderatör:
Forza serisi optimize olarak çok sıkıntılı zaten. Forza 3 de oynanamayacak kadar drop vardı. Donmalar, takılmalar oluyordu. Ama forza 4 daha stabil ve akıcı hale getirildi. Sizden kaynaklı bir sorun yok. Oyun kırılmasın diye yaptıkları saçma sapan şifreli dosyalar yüzünden bu tür problemler yaşanıyor. Performansı aşırı şekilde düşürüyor o dosyalar. Güncelleme gelmesini beklemekten veya ayarlarla oynamaktan başka çare yok gibi gözüküyor.
Anladım evet dediğiniz gibi Forza 3 ile karşılaştırınca çok daha oynanabilir durumda. Teşekkür ederim idare edeceğim artık bu şekilde.

Gta 5 deki değerler asus tweak 2 değerleri fps 61 -59 cpu 36-47 clock 1886 vram 4103 temp 77 normal mi sizce
Dostum burada önemli olan MSI Afterburner ile değerleri kontrol etmek. Eğer herhangi bir darboğaz oluyorsa ona göre çözüm sunarız ama darboğaz gibi bir durum yoksa 2 ihtimal var. Ya gerçekten dediğin gibi takılmalar falan var yani yazılım kısmında bir problem var ya da sana öyle geliyor. Bence sana öyle geliyor, her şey yolundadır büyük ihtimalle. Nereden biliyorsun dersen de bende sistemi ilk topladığım da oynadığım ilk oyun GTA 4 ve ardından GTA 5'idi ve aynı olayı bende yaşadım. MSI Afterburner ile baktığımda her şey yolundaydı ve sonradan bende alıştım. Yani oyun motoruyla alakalı bir durum bence çünkü FPS 60'dan 50'lere düştüğünde bile ciddi fark ediyor GTA 5'de.[/QUOTE

fps 60 cpu kullanımı 40 ile 50 arası clock 1886 Vram 4107 temp 76 değerler bunlar

Son düzenleme:
Monitör seçimin cidden kötü olmuş. 60 FPS sabitleyerek ancak akıcılık sağlanabilir. Geforce Experience'ın oyunları optimize etmesine izin verme. Takılma olayları 60 FPS sabitledikten sonra da devam ediyorsa, monitör sıkıntısı olacağını sanmıyorum. Ne kadar sıklıkla takılmalar oluyor ? Anlık donmalar mı oluyor ?
monitör ile alakası yok monitör iyi vsync ile ilgili açık olduğu sürece fps sabit kalıyor

hocam o zaman ne yapacağım yazılım ve donanım sıkıntı var dediniz ne yapabilirim
Herşeyi güncellemenden başka birşey gelmiyor aklıma. Aynı sisteme sahip kişilerde bu problemi yaşıyorsa, o zaman genel olarak bir uyumsuzluk vardır. Sadece sana denk geldiyse dediğim gibi yazılımsal veya donanımsal sıkıntı var. Maalesef bir öneride bulunamıyorum. Aynı sistemin Youtube'ta oyun performansları testine bakabilirsin. FPS'ler senin aldığın ile aynı ise yapacak birşey olduğunu sanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı