RX480 Sistemde Oyunlarda Akıcılık Sorunu

nuso27

Hectopat
Daha fazla  
Daha 2 gün önce Asus Strix RX480 8GB ekran kartını aldım. Sorun resimdeki gibi galiba.
  • M5A99 Anakart
  • 8GB 1333MHz Bellek
  • FX 8350 İşlemci
GTA 5 oynarken yüksek ayarlarda FPS iyi ama oyun bir türlü akıcı olmuyor. CS:GO da aynı şekilde, en büyük şoku Bf1'de yaşadım. Ayarlar en düşük seviyede yine akıcı değil, sona aldığımda da aynı. FPS'te değişme olmuyor, CS:GO da takılma oluyor, son ayarlarda 80-90FPS alıyorum, millet 150'den aşağı almıyor. Ben buna rağmen bir türlü akıcı oynayamıyorum.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış anladın güç kaynağının gücünden kaynaklanmıyor. Güç kaynağı beslemekte sıkıntı çekiyor. Bunun sebebi genelde devrelerde ısınma kondansatör eskimesi vs den kaynaklanabiliyor. Bir format atın düzelmiyorsa tekrar bakalım bir

Oyunların akıcı olmamasının bir çok sebebi olabilir. Güç kaynağından tut harddisk arızasından darboğazdan işlemci ve ekran kartı ısısından arkada çalışan uygulamalardan bilgisayardaki virüsler ekran kartının güncel olmaması gibi. Gta5'de arabayla giderken ekran kartı bende de bazen 6 bazen 23 bazen 100 olup dalgalanma çok oluyor. Vsync kapalıyken dönüşlerde sanki hafif kasma oluyor gibime gelyor vsync açtığımda sorun ortadan kalkıyor oyun akıcı oluyor. Ekran kartımız aynı işlemci i5 6500 benim işlemci %90lara geldiği oluyor. Bunun çözümü de grafik ayarlarını yükseltip işlemcinin yükünü hafifletmektir.

HDD olabilir diye düşünüyorum ben, ekran kartı sürekli tam güçte çalışmaz zaten gerekli yerde çalışır.

evet ama düzensiz resimdeki gibi ve oyun içindeki görüntü.

Oyunların akıcı olmamasının bir çok sebebi olabilir. Güç kaynağından tut harddisk arızasından darboğazdan işlemci ve ekran kartı ısısından arkada çalışan uygulamalardan bilgisayardaki virüsler ekran kartının güncel olmaması gibi. Gta5'de arabayla giderken ekran kartı bende de bazen 6 bazen 23 bazen 100 olup dalgalanma çok oluyor. Vsync kapalıyken dönüşlerde sanki hafif kasma oluyor gibime gelyor vsync açtığımda sorun ortadan kalkıyor oyun akıcı oluyor. Ekran kartımız aynı işlemci i5 6500 benim işlemci %90lara geldiği oluyor. Bunun çözümü de grafik ayarlarını yükseltip işlemcinin yükünü hafifletmektir.

arka planda çalışan herhangi bişey, güç kaynağı,virüs,yazılım hdd bunlarda sorun yok.

vsync de kapalı, en düşüğe alsamda en yükseğe alsamda akıcı değil ve hemen hemen aynı FPS yi alıyorum

Yalnız adam burda yüksek FPS lerdeki darboğazdan bahsetmemiş 50 FPS diyor FX 8350 Zayıf olabilir ama bu kadar da değil yani. Darboğaz kaynaklı değil bu sorun.

Açıklamanı bekliyorum dostum. Darboğaz neyde, ne o zaman? Yanılıyor olabilirim. Önemli olan arkadaşın sorununa cevap bulmak.

benim arkadaşım r9 380 ve fx 8350 ile gayet iyi yüksek- ultra arası bazı ayarları kısarak oynuyodu darboğaz olduğunu sanmıyorum rx serisinin yazılımları genel olarak berbat zaten sürekli hata veriyor yazılımsal olabilir

Yalnız adam burda yüksek FPS lerdeki darboğazdan bahsetmemiş 50 FPS diyor FX 8350 Zayıf olabilir ama bu kadar da değil yani. Darboğaz kaynaklı değil bu sorun.
Açıklamanı bekliyorum dostum. Darboğaz neyde, ne o zaman? Yanılıyor olabilirim. Önemli olan arkadaşın sorununa cevap bulmak.

yani fps genelde yetiyor ama mesela bf1 de en düşüktede en yüksetede fps aynı ve oyun akıcı değil.

oyunun akıcılığında sorun ben GPUdaki düzensizlikten oldugunu düşünüyorum... resimde görüldüğü gibi.

Dostum tam birşey diyemiyorum. Evet bir düzensizlik var. Fakat ben hala biraz darboğaz olduğunu görüyorum.

Darboğaz derken, işlemci çekirdeklerinin verimli olmaması yüzünden ekran kartını tam besleyememesi.

Bu arada R9 380 RX 480 ayarında bir kart değil. Hatta GTX 960 ayarında bir kart. Yani iki kartı aynı cepheye koymak yanlış olur.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı