GTX 1060 i5-8400 sistemde oyunlarda akıcılık sorunu

mtoyo

Decapat
Arkadaşlar aşağıda adresini verdiğim sistemi birebir topladım. Technopat'ın topladığı 1150 dolarlık sistem her şeyi gösterildiği gibi yaptım. BIOS güncellemesi, Windows kurulumu, ekran kartı ve birkaç sürücü daha güncelleştirdim. Her şey tamam yalnız monitör seçimim doğru olmadı sanırım, gittim LG 24M59G IPS 75 Hz 5ms monitörünü aldım. İlk başta her şey güzeldi ta ki oyunlara girmeye başlayana kadar. GTA 5'te bile yer yer hafif takılmalar oluyor. Oyunları GeForce Experience'ın optimize ayarlarıyla açıyorum. GTA 5 bile ayarlar 60 Hz V-sync açık o sayede biraz akıcı oluyor. Benim sorum sıkıntı monitörde mi, lütfen yardımcı olun.

GTX 1060 6GB PC Toplama Rehberi ve Performans Testleri - Technopat

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör seçimin cidden kötü olmuş. 60 FPS sabitleyerek ancak akıcılık sağlanabilir. Geforce Experience'ın oyunları optimize etmesine izin verme. Takılma olayları 60 FPS sabitledikten sonra da devam ediyorsa, monitör sıkıntısı olacağını sanmıyorum. Ne kadar sıklıkla takılmalar oluyor ? Anlık donmalar mı oluyor ?

Son düzenleme:
Monitör ile alakası yok. Ayrıca seçimin gayet güzel. Senin sıkıntın sistemin performansı vermiyor. Ya yazılım ya donanım bölümünde bir problemin var. Experience programını kaldır gitsin. Kendin el ile ayarları yap. Sürücü olarak 390 serilerinden bir stabil sürücüyü temiz kurulum ile kur. Ayrıca güç planlarını en yüksek performansa çek. MSI Afterburner ile oyun için CPU, GPU, RAM, sıcaklık gibi değerlerini bizimle paylaşırsan iyi olur.

Dostum burada önemli olan MSI Afterburner ile değerleri kontrol etmek. Eğer herhangi bir darboğaz oluyorsa ona göre çözüm sunarız ama darboğaz gibi bir durum yoksa 2 ihtimal var. Ya gerçekten dediğin gibi takılmalar falan var yani yazılım kısmında bir problem var ya da sana öyle geliyor. Bence sana öyle geliyor, her şey yolundadır büyük ihtimalle. Nereden biliyorsun dersen de bende sistemi ilk topladığım da oynadığım ilk oyun GTA 4 ve ardından GTA 5'idi ve aynı olayı bende yaşadım. MSI Afterburner ile baktığımda her şey yolundaydı ve sonradan bende alıştım. Yani oyun motoruyla alakalı bir durum bence çünkü FPS 60'dan 50'lere düştüğünde bile ciddi fark ediyor GTA 5'de.

Dün bu sorunu sosyalde araştırdım. Bırisi hemen hemen aynı sorunu yaşıyor.Yalniz onun mönitörü 144 hz idi. Cevaplarda sayın ali güngörün cevabını gördüm masaüstü görüntü ayarlarından 60 hz olarak ayarla demişti ben de öyle yaptım. Ve gta 5 de oyun ayarlarında ilk açtığımda zaten 60 hz ve V sync açıkdı. Yinede masaüstü görüntü ayarlarından da 60hz yaptim.Mönitor görüntüsü değişti sanki 1ms ve tn panel monitör gibi ıps canlılığı gitti normal olarak.Yalniz oyunlar için daha güzel oldu.Gta 5 görüntü daha akıcı daha güzel geliyor.Ama benim sorunum gta 5 ayarlarına baktığım da ortaya çıktı çünkü ben oyunu ilk başta 75 hz oynuyorum sandım ve V sync açık olduğunu öğrenin ce de sıkıntı başlamış oldu benim için. Bahsetmiş olduğunuz değerleri paylaşıcam.
Monitör seçimin cidden kötü olmuş. 60 FPS sabitleyerek ancak akıcılık sağlanabilir. Geforce Experience'ın oyunları optimize etmesine izin verme. Takılma olayları 60 FPS sabitledikten sonra da devam ediyorsa, monitör sıkıntısı olacağını sanmıyorum. Ne kadar sıklıkla takılmalar oluyor ? Anlık donmalar mı oluyor ?
anlık donmalar olmuyor sadece
Monitör seçimin cidden kötü olmuş. 60 FPS sabitleyerek ancak akıcılık sağlanabilir. Geforce Experience'ın oyunları optimize etmesine izin verme. Takılma olayları 60 FPS sabitledikten sonra da devam ediyorsa, monitör sıkıntısı olacağını sanmıyorum. Ne kadar sıklıkla takılmalar oluyor ? Anlık donmalar mı oluyor ?[/QUOMonitörü Donma olmuyor sadece hafif takılıyormuş gibi yani monitör 75 hz de oyunun akışına yetişemiyor ondan bana takılıyormuş gibi geliyor. 60 hz sıkıntı olmuyor gayet akıcı ama v sync açık olduğu için geçişlerde cisimlerde gölgelenme oluyo.Sonuç olarak bu monitörde 75hz de akıcı bir oyun oynayamazmıyım ne yapmam gerekiyor bu arada monitör Ips 5ms freesync destekli monitör.freesync kapalı zaten.Display port kablosu söyledim bu gün onu takıp ayarları 75 hz ye alacağım oyun ayarlarını kendim ultra ayarlarda deneyeceğim inşallah 75 hz akıcı olur..

Son düzenleme:
anlık donmalar olmuyor sadece

V-sync açtığında FPS 60 sabitlediğin için 50'ye kadar veya daha da aşağısına düştüğü zaman, kasma hissiyatı ile takılmalar yaşayabilirsin. FPS çok dalgalı olduğu zamanlar bu durum ortaya çıkar. Kapattığın zamanda ekran yırtılmalarına yol açar ve yine akıcı olarak hissedilmez. Öncelikle sabit 60 FPS alıyor musun? GTA 5'in kendisinde benchmark testi var. Onu uygulayıp min ile max ne kadar FPS alıyorsun kontrol et. Oradan yola çıkarak tahmin yürütebiliriz.

gta 5 benchmark testi yaptım ultra ayarlar 75hz v sync kapalı maksimum 112 fps minimum 60 fps aldım
V-sync açıkkende dene. Açık olarak oynadığın için asıl önemli olan o. Yalnız kapalıyken 112-60 arası FPS çok kötü bir oran. FPS dalgalanması aşırı olarak var ve bu yüzden akıcı oynamanı imkansız kılar. Dediğim gibi V-sync açık dene bir de.

V-sync açtığında FPS 60 sabitlediğin için 50'ye kadar veya daha da aşağısına düştüğü zaman, kasma hissiyatı ile takılmalar yaşayabilirsin. FPS çok dalgalı olduğu zamanlar bu durum ortaya çıkar. Kapattığın zamanda ekran yırtılmalarına yol açar ve yine akıcı olarak hissedilmez. Öncelikle sabit 60 FPS alıyor musun? GTA 5'in kendisinde benchmark testi var. Onu uygulayıp min ile max ne kadar FPS alıyorsun kontrol et. Oradan yola çıkarak tahmin yürütebiliriz.
Merhaba bende bu sorunu Forza oyunlarında yaşıyorum. Örneğin şuan Forza Horizon 4 oynuyorum ve 60 FPS ye sabitledim oyunun menüsünden. Oyunu orta ayarlarda oynuyorum fakat bazen FPS anlık olarak 40 lara düşebiliyor ve can sıkıyor. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir ? V-sync açık çünkü monitörüm 60 kare destekliyor. Kapalı olursa ekranda çizgiler olabiliyor ?

Merhaba bende bu sorunu Forza oyunlarında yaşıyorum. Örneğin şuan Forza Horizon 4 oynuyorum ve 60 FPS ye sabitledim oyunun menüsünden. Oyunu orta ayarlarda oynuyorum fakat bazen FPS anlık olarak 40 lara düşebiliyor ve can sıkıyor. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir ? V-sync açık çünkü monitörüm 60 kare destekliyor. Kapalı olursa ekranda çizgiler olabiliyor ?
Forza serisi optimize olarak çok sıkıntılı zaten. Forza 3 de oynanamayacak kadar drop vardı. Donmalar, takılmalar oluyordu. Ama forza 4 daha stabil ve akıcı hale getirildi. Sizden kaynaklı bir sorun yok. Oyun kırılmasın diye yaptıkları saçma sapan şifreli dosyalar yüzünden bu tür problemler yaşanıyor. Performansı aşırı şekilde düşürüyor o dosyalar. Güncelleme gelmesini beklemekten veya ayarlarla oynamaktan başka çare yok gibi gözüküyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı