GTX 1060 için yapılan OC FPS arttırmadı

@Mehmet Ali Kaba benim ekran kartımın altına ateş yakayım ısınması için 63'ü geçmiyor voltajı 100'e dayayım 65'i geçmez kasanın soğutması oldukça iyi ısıdan yana sorun yok, sabah Core clock biraz daha arttırayım dedim görüntü de bozulmalar oldu voltaj vereyim dedim kademeli olarak 2 3 4 5 6 7 8 9 10 diye birden 100 vermedim 50 vermedim görüntü de bozulmalar devam etti eski haline aldım bir de Valorant'a girince 5 10 dk sonra çıktı görüntüde bozulmalar eski haline aldım biraz daha düzeldi gibi sorun yaptıklarımda karta hasar verme gibi bir durum olmuş mudur?
@Divine @Lowell1 @ilkertoprakakbaş @retr0_.
@ragnarock492 Ryzen 5 1600 14nm.
MSI B450 GAMING Plus Max.
MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB 192 Bit X Gaming
8 GB DDR 3000 MHz CL 15
PSU 650W +80 Plus.

Euro Truck Simulator 2 Screenshot 2020.09.29 - 00.42.51.28.png
Euro Truck Simulator 2 Screenshot 2020.09.29 - 00.43.03.24.png

10 FPS fark var göreceğin üzere. Teker teker oyunlara girmedim daha bir sürü oyunum var ama sana özetle söyle söylebilirim. Oyunundan oyununa değismekle birliklte yüzde 10 ile 15 arası FPS artısı alıyorsun. Bu nadir de olsa yüzde 20'ye ulastı. Mesela günü kurtarmak için O.C. ise yarayabiliyor. Oyun 52-53 FPS alırken 60 sınırına getirebiliyorsun bu sayede. Tabii bu tercih meselesi ve kartın da potansiyeline bağlı. Bu arada 2 senedir kartımı manuel O.C. sekilde kullanıyorum.

CS:GO, Valorant işlemciye yüklenen oyunlar. İşlemcine overclock yaparsan veya çift kanal RAM eklersen FPS artışı görebilirsin. 1. nesil 14nm Ryzen ve yavaş RAM kullanıyorsun(3000MHzCL15 fena değil aslında, fakat tek kanal olması fark yaratır), ekran kartına overclock yapman bir şeyi değiştirmez.

Bu haritada yaparsan FPS testlerini daha net sonuçlar alır rahatça karşılaştırırsın.

@Mehmet Ali Kaba benim ekran kartımın altına ateş yakayım ısınması için 63'ü geçmiyor voltajı 100'e dayayım 65'i geçmez kasanın soğutması oldukça iyi ısıdan yana sorun yok, sabah Core clock biraz daha arttırayım dedim görüntü de bozulmalar oldu voltaj vereyim dedim kademeli olarak 2 3 4 5 6 7 8 9 10 diye birden 100 vermedim 50 vermedim görüntü de bozulmalar devam etti eski haline aldım bir de Valorant'a girince 5 10 dk sonra çıktı görüntüde bozulmalar eski haline aldım biraz daha düzeldi gibi sorun yaptıklarımda karta hasar verme gibi bir durum olmuş mudur?
@Divine @Lowell1 @ilkertoprakakbaş @retr0_.
@ragnarock492 Ryzen 5 1600 14nm.
MSI B450 GAMING Plus Max.
MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB 192 Bit X Gaming
8 GB DDR 3000 MHz CL 15
PSU 650W +80 Plus.
Soğutma konusunda bir sıkıntın yoksa, voltaj limitini yüzde 100 e getirebilirsin. Zaten 1.093 volt değerini geçemiyor kart BIOS'dan kitli olduğu için. Bu voltajla kartı yakma imkanın yok. Birde böyle dene core clock'u arttırmayı. Ve arkadasın dediği gibi eğer bu tür oyunlar için O.C. isine girdiysen gerek yok, ek bir performans sağlamayacaktır sana.

@Mehmet Ali Kaba hocam size sormak istediklerimi yazıyorum. Sabah kartımı Core clock biraz arttırdım Power limit de 108'de bu arada Core clocuğu 100 kadar daha arttırdım 122'den 230A civarı görüntü de bozulmalar oldu ekran gitti geldi mouse imleci dondu geldi bunlar sınıra gelince normal olabilecek şeyler sanırım sonra eski haline aldım Valorant'a girdim 5 dk geçti görüntüde bozulmalar oldu Core clocoğu biraz daha düşürdüm düzeldi gibi oldu sorun yok mevzu şu ki karta da 10 15 voltaj verdim denemek amacıyla sonra eski hallerini aldım mavi ekran öyle şeyler olmadı yani böyleyken böyle karta zarar hasar vermemişimdir değil mi?
@ragnarock492 işlemcime geçen 3.20'den 3.60'a OC yaptım (voltajsız) bilmediğim için voltaj vermedim işlemcim overcloğu destekliyor mu bilmiyorum 3.20'den 3.60'a kaydettim BIOS'dan sonra çıktım beni BIOS'a geri attı neden acaba?
@Mehmet Ali Kaba kartımın garantisi var bu arada 8 ay civarı.

@Mehmet Ali Kaba hocam size sormak istediklerimi yazıyorum. Sabah kartımı Core clock biraz arttırdım Power limit de 108'de bu arada Core clocuğu 100 kadar daha arttırdım 122'den 230A civarı görüntü de bozulmalar oldu ekran gitti geldi mouse imleci dondu geldi bunlar sınıra gelince normal olabilecek şeyler sanırım sonra eski haline aldım Valorant'a girdim 5 dk geçti görüntüde bozulmalar oldu Core clocoğu biraz daha düşürdüm düzeldi gibi oldu sorun yok mevzu şu ki karta da 10 15 voltaj verdim denemek amacıyla sonra eski hallerini aldım mavi ekran öyle şeyler olmadı yani böyleyken böyle karta zarar hasar vermemişimdir değil mi?
Yok normaldir böyle seyler. Limite gelince sistemin sapıtması, kararsızlıklar normaldir. Bu hatalar sayesinde karta zarar gelmiyor desek yanlıs olmaz. Dediğim gibi kartı söyle yakma ihtimalin vardı, eskiden voltaj limitleri çok genisti ya da yoktu. Simdi ki kartlarda özellikle gtx 1000 serisi ve sonrasında voltaja limit geldi ve bu limiti asamadığın için kartı herhangi bir sekilde bozma ihtimalin yok. Yani ben de bunun yüzde yüz garantisini veremem ama çok çok düsük ihtimal bozman. En azından ben bayağıdır bu isin içerisindeyin yeni nesil soğutması iyi kartlardan hiç yananı görmedim, fabrika hatası vs yoksa tabii.

@Mehmet Ali Kaba Coil Whine var kartımda ama bu sorun değil bir de MSI kombustor yapayım mı PC'ye gerek var mı boşa boşa işkence etmeyim bilgisayara Core clock 122'den 120 aldın Memory'i ise 480'den 490'a aldım sorun olmaz değil mi Valorant'a girince noktalar çıkıyordu beyaz renkli falan şimdi o sorun kalktı gibi 5 dk geçmeden noktalar yapıyordu Core clock fazla geldiği içindi sanırım.
@Mehmet Ali Kaba voltaj vermemin faydası olacaksa vereyim lakin yine aynı şeyler olacaksa vermemin bir anlamı yok kartım ısınmıyor dediğim gibi ekran kartım CS'de 62 63 işlemcim ise 53 derece.
Hocam şu dikkatimi çekiyor can sıkıyor benim CS'de baktığım yerde 370 alırken daha yeni 325 aldım bu ayarları pek de oynamadım ama bu hani kararsızlıklar oldu ya sistem de görüntü bozulmaları vesaire mouse imleci donması görüntünün gidip gelmesi bu karta hasar verince FPS'ye mi etki etti acaba @Mehmet Ali Kaba umarım derdimi anlatabilmişimdir.

@Mehmet Ali Kaba Coil Whine var kartımda ama bu sorun değil bir de MSI kombustor yapayım mı PC'ye gerek var mı boşa boşa işkence etmeyim bilgisayara Core clock 122'den 120 aldın Memory'i ise 480'den 490'a aldım sorun olmaz değil mi Valorant'a girince noktalar çıkıyordu beyaz renkli falan şimdi o sorun kalktı gibi 5 dk geçmeden noktalar yapıyordu Core clock fazla geldiği içindi sanırım.
Heaven Unigine Benchmark, 3DMark ya da dediğin gibi MSI kombustor'la ağır yüke sokup 10-15 dk. aralıklarla her değeri denemen gerek. Özellikle ekranı takip ederek. Çünkü tecrübeyle sabit, aa diyorsun bu değerlerle herhangi bir donma, çökme vs. olmadı ama ekranda dediğin gibi beyaz, mavi, kırmızı renkli renli belli belirsiz noktalar çıkıyor. Yani basarısız oluyor. Bu iste biraz vaktini harcamanı öneririm. İstiyorsan temiz bir sayfandan basla. Al değerleri stock haline. İlk basta Core Clock'u 10' ar 10' ar arttır. Ben +80 MHz.'den baslamanı tavsiye ederim sana. Sonra Core Clock limitini bulduktan sonra belleklere geç. Onda da 20'ser 20'ser ya da 50'ser seklinde arttırma yaparak limitini bulabilirsin. Bunda da +250 MHz. baslamanı tavsiye ederim. Kısaca her değer için teste tabii tutman yararına olacaktır.

Arkadaşlar ekran kartım MSI 1060 6 GB 192 Bit MSI afterburnereden OC yaptım Core clock 122 Memory 480Power limit sonda ama CS:GO'da aynı açı aynı yerde FPS daha düşük voltaj vermedim voltaj vereyim mi acaba 5 10? Teşekkürler FPS artışı gözlemleyemedim.
Core clock daha fazla arttırınca bozulmalar renkler gidip geliyor direk görüntü falan gidip geldi geri çektim. 122'ye.
Jeneratör getireyim ben sana direkt kasaya bağla onu. O da kurtulsun sende kurtul.
Bunu okuyan arkadaşlar! Sözüm size!
Düşünün...
GTX 1060'sın, adamlar seni 1080p'de AAA oyunlarda yüksek ayarlarda oynatabilesin diye tasarlamışlar. Birisi seni alıyor, doların 1.30 Lira olduğu zamanlardan kalma bir oyunda 250 değil, 255 FPS verebilmen için dayıyor elektriği.
Monitörünün Hz değerini sormuyorum bile düşünün.

Geri
Yukarı