Çözüldü GTX 1080 sistemde PUBG'de düşük GPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
Herkese selamlar.

1-2 ay öncesinde bilgisayarıma format attım ve sonrasında çeşitli oyunları yükleyip denedim, bir problem ile karşılaşmadım. Geçtiğimiz günlerde format sonrasında ilk defa PUBG oynadım ve sistemime oranla çok düşük FPS değerleri ve GPU kullanım yüzdeleriyle karşılaştım.

Oyun içerisinde:

-İşlemci kullanımı: %20-38 arasında.
-İşlemci sıcaklığı: 55-65 derece arasında.
-Ekran kartı kullanımı: %30-50 arasında.
-Ekran kartı sıcaklığı: 60-72 derece arasında.

Konuyla ilgili bütün puzzle parçalarını aşağıda listeliyorum, sizce problem neden kaynaklanıyor olabilir, nasıl çözüm üretebilirim?

* Formatı sadece Windows'un yüklü olduğu SSD'ye attım ve diğer SSD içerisinde Steam PUBG'nin dosyaları bulunmaktaydı. Önce oradan çalıştırdım ve olmayınca Steam ile oyunu komple kaldırıp tekrar yükledim.
* Tekrar yükleme yaptıktan sonra "Verify Integrity" işlemini Steam üzerinden uyguladım.
* Oyun içi ayarları hemen hemen her türlü kombinasyonu deneyecek şekilde değiştirdim.
* NVIDIA Denetim Masası üzerinden özellikle güç yönetimi, FPS limiti gibi değerlerin çeşitli kombinasyonlarını denedim ve bazı ayarları uygulama kontrolünde yaptım.
* FreeSync bir monitörüm var, G-Sync açık ve kapalı halde ayrı ayrı deneme yaptım.
* Mevcut sürücüyü kaldırıp 2 farklı eski sürücüyü yükleyerek denedim.
* Bilgisayarın kendi güç yönetim seçeneklerinden "yüksek performans" ve "dengeli" güç planlarını ayrı ayrı denedim.
* Steam üzerinden "-USEALLAVAILABLECORES" içeren komutları kullanarak oyunu açmayı denedim.
* Oyunu hem kısayol üzerinden, hem Steam üzerinden, "yönetici olarak çalıştır" diyerek açmayı denedim.
* Oyun içerisinde alt+enter yaparak tam ekrana geçmeyi denedim.
* Sürücüyü hem elle, hem de aygıt yöneticisi üzerinden "sürücüyü güncelle" seçeneğiyle kaldırmayı/kurmayı denedim.
* Eski sürücülere geçerken "temiz kurulum" seçeneğini kullanarak yüklemeyi yapmayı denedim.
* Monitörümün varsayılan tazeleme hızını 120 ve 144 Hz değerlerine ayarlayarak denedim.
* BIOS üzerinden RAM'lerimin 2933 MHz değerinde çalıştığını doğruladım.
* İşlemci için AMD sitesi üzerinden AMD Ryzen Master yazılımını yükledim (işlemcinin performans gösterememesi durumundan şüphelenerek).
* Windows güncellemelerinin hepsi yapılmış durumda.

* Formattan hemen önce genel toz temizliği, fan ve soğutma bloğu temizliği, macun yenileme işlemlerini (hem ekran kartı hem işlemci için) tamamladım.
* Sıcaklık sebebiyle ise diye sorunu yaşadığım esnalarda bir detaylı kasa temizliği daha yaptım (hava akışı gayet iyi durumda).
* Sistem bileşenlerinin hepsi 4 yaşında, çok sayıda oyunu bu sistem ile denedim, bilgisayarı aynı zamanda 3B modelleme, render ve işlemci odaklı analiz programları için de epey kullandım, hiçbir problem yaşamadım.
* Format öncesinde grafikler ortalama High ayarlarda iken işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarım 60 ila 75 derece civarında, ekran kartı kullanımım %98 civarında, FPS değerlerim ise 100 ila 140 arasında idi.
* Oyun ayarlarını Very Low da yapsam, Ultra da yapsam aldığım sonuç 60-80 FPS arasında oluyor, oyun içerisinde bazen haritaya göre 35-40FPS'lere kadar düşüş yaşanıyor.
* PUBG dışındaki oyunlarda herhangi bir gariplik yaşamıyorum, sadece bazı durumlarda ETS 2'de her şey çok yüksek ayarlarda iken 75 FPS civarında seyirediyor, bu normal midir henüz bilemiyorum (ETS 2 hard diskten çalışıyor).

Sanki ekran kartında bir limit var ve kullanım yüzdesini 50'lerden yukarı çıkarmıyor gibi bir izlenim veriyor. Şimdiye kadar aklıma gelip de denemediğim bir tek DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar yüklemek kaldı. Fakat problemi sadece PUBG'de yaşadığım için işin bu kısmına şimdilik giresim gelmedi. İnternet üzerinden hızlı bir tarama yaptığımda karşılaştğım çözümler de pek yardımcı olmadı. Çok temel ve basit bir noktayı kaçırıyormuşum gibi geliyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim:
  • CPU: AMD Ryzen 5 1600.
  • GPU: MSI GeForce GTX1080 GAMING X
  • Mobo: ASRock AB350M PRO4.
  • RAM: G.Skill Ripjaws 2x8GB 3000MHz.
  • SSD: Samsung 960 EVO 250GB(sistem diski), WD Blue 500GB (oyun diski)
  • HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200RPM.
  • PSU: FSP Hydro 700W 80+Bronze
  • Kasa: Aerocool Airhawk Duo.
  • Monitör1: ASUS VP249 23.8" 1080p 144Hz 1ms FreeSync (Display Port ile bağlı)
  • Monitör2: AOC 2769m 27" 1080p 60Hz 5ms (HDMI ile bağlı)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çok detaylı raporlamışsınız yaptıklarınızı, hepsini okudum, teşekkür ederim.

Sizin sisteminizde V-Sync açık kalmış ya da o oyunda takılmış gibi bir durum var. İşlemci darboğazı da var ama muhtemelen oyun ayarları ya da NVIDIA grafik ayarları altında kare hızı sınırlandırma, senkronizasyon ayarlarına da bir daha bakar mısınız?

Öncelikle ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederim.

Dün PUBG Steam destek sayfasındaki yönlendirmeleri takip ederek oyunu bir kez daha kaldırıp tekrar kurdum.

* Oyun içi kare hızı sınırlandırma seçeneği "limitsiz" olarak seçili.
* NVIDIA grafik ayarları altında "Max frame rate" ayarı "off" olarak seçili.
* Monitör Technology ayarında "G-Sync" seçiliydi, NVIDIA ayarları üzerinden G-Sync kapalı ve açık olacak şekilde; monitör Technology ayarını "G-Sync" ve "Fixed Refresh" olarak ayrı ayrı ayarladım.

Bu maddelerdeki her bir kombinasyonda oyunun training haritasını açıp deneme yaptığımda sonuç değişmiyor.

İşlemci kaynaklı gerçekleştiğini söylediğiniz darboğaz bu derece etkili olabilir diyorsanız orta vadede R5 3600 gibi bir işlemciye geçiş düşüneceğim (render ve analizler için de yavaş yavaş ihtiyaç doğmaya başladı).

Ek olarak NVIDIA ve PUBG ayarlarımı görsel olarak paylaşıyorum.
[ÇÖZÜLDÜ]

Herkese tekrar selamlar, problem çözüldü arkadaşlar.

Yaptığım işlemleri sıralıyorum:

* ASRock'un sitesinden chipset güncellemesini yükledim,
* İşlemciye 3.7GHz değerinde çalışacak şekilde overclock yaptım,
* Şu bağlantıdaki "flush DNS" adımlarını uyguladım:

* Aynı sorunu Ryzen 5900X ve RTX 3080 ile yaşayan birinin problemini çözmüş olan Windows'u tekrar yükleme işlemini gerçekleştirdim. (burada Media Creation Tool indirip dosya ve uygulamaları koruyacak şekilde "Update this PC" seçeneği üzerinden ilerledim)
* Tekrar 2 önceki maddedeki siteye girerek bu defa PUBG temiz kurulum adımlarını ve ardından tekrar "flush DNS" adımlarını uyguladım.

Tüm bu işlemler esnasında işlemci overclocklu halde çalışıyordu. Bir süredir oyunlar klasörümün içindeki eski PUBG kısayolu üzerinden oyunu çalıştırdığımı fark ettikten sonra, temiz kurulum sonrası oyunun masaüstüne aktardığı kısayoldan overclock kapalıyken denediğimde Ultra ayarlarda 100 ve üzeri FPS değerlerine nihayet ulaştım.

Sonrasında 2 farklı overclock ayarı yaparak tekrar denediğimde olay eski haline dönüyordu, overclock devre dışı olduğunda şu an çok akıcı şekilde oynuyorum.

Problem neredeydi ve hangi adımda çözüldü hiç bilmiyorum,
Bana Windows güncellemesi ve chipset güncellemesi etkili oldu gibi geliyor.
Ama 2021 Ekim ayı itibarıyla R5 1600 14nm ile GTX1080 darboğaz yapmadan PUBG oynatıyor 1080p çözünürlükte bu aklımızda olsun :)

Umarım benzer problemler yaşayanlar için de şimdiye kadarki adımların biri çözüm olur.

Vakit ayırıp destek olan herkese çok teşekkürler,
@Ali Güngör 3 ay süren mücadelede konuyla ilgilenerek sağladığınız manevi destekten ötürü ayrıca teşekkürler :)
IMG_20211004_213141.jpg
Herkese selamlar.

1-2 ay öncesinde bilgisayarıma format attım ve sonrasında çeşitli oyunları yükleyip denedim, bir problem ile karşılaşmadım. Geçtiğimiz günlerde format sonrasında ilk defa PUBG oynadım ve sistemime oranla çok düşük FPS değerleri ve GPU kullanım yüzdeleriyle karşılaştım.

Oyun içerisinde:

-İşlemci kullanımı: %20-38 arasında.
-İşlemci sıcaklığı: 55-65 derece arasında.
-Ekran kartı kullanımı: %30-50 arasında.
-Ekran kartı sıcaklığı: 60-72 derece arasında.

Konuyla ilgili bütün puzzle parçalarını aşağıda listeliyorum, sizce problem neden kaynaklanıyor olabilir, nasıl çözüm üretebilirim?

* Formatı sadece Windows'un yüklü olduğu SSD'ye attım ve diğer SSD içerisinde Steam PUBG'nin dosyaları bulunmaktaydı. Önce oradan çalıştırdım ve olmayınca Steam ile oyunu komple kaldırıp tekrar yükledim.
* Tekrar yükleme yaptıktan sonra "verify ıntegrity" işlemini Steam üzerinden uyguladım.
* Oyun içi ayarları hemen hemen her türlü kombinasyonu deneyecek şekilde değiştirdim.
* NVIDIA Denetim Masası üzerinden özellikle güç yönetimi, FPS limiti gibi değerlerin çeşitli kombinasyonlarını denedim ve bazı ayarları uygulama kontrolünde yaptım.
* FreeSync bir monitörüm var, G-Sync açık ve kapalı halde ayrı ayrı deneme yaptım.
* Mevcut sürücüyü kaldırıp 2 farklı eski sürücüyü yükleyerek denedim.
* Bilgisayarın kendi güç yönetim seçeneklerinden "yüksek performans" ve "dengeli" güç planlarını ayrı ayrı denedim.
* Steam üzerinden "-useallavaılablecores" içeren komutları kullanarak oyunu açmayı denedim.
* Oyunu hem kısayol üzerinden, hem Steam üzerinden, "yönetici olarak çalıştır" diyerek açmayı denedim.
* Oyun içerisinde alt+enter yaparak tam ekrana geçmeyi denedim.
* Sürücüyü hem elle, hem de aygıt yöneticisi üzerinden "sürücüyü güncelle" seçeneğiyle kaldırmayı/kurmayı denedim.
* Eski sürücülere geçerken "temiz kurulum" seçeneğini kullanarak yüklemeyi yapmayı denedim.
* Monitörümün varsayılan tazeleme hızını 120 ve 144 Hz değerlerine ayarlayarak denedim.
* BIOS üzerinden RAM'lerimin 2933 MHz değerinde çalıştığını doğruladım.
* İşlemci için AMD sitesi üzerinden AMD Ryzen Master yazılımını yükledim (işlemcinin performans gösterememesi durumundan şüphelenerek).
* Windows güncellemelerinin hepsi yapılmış durumda.

* Formattan hemen önce genel toz temizliği, fan ve soğutma bloğu temizliği, macun yenileme işlemlerini (hem ekran kartı hem işlemci için) tamamladım.
* Sıcaklık sebebiyle ise diye sorunu yaşadığım esnalarda bir detaylı kasa temizliği daha yaptım (hava akışı gayet iyi durumda).
* Sistem bileşenlerinin hepsi 4 yaşında, çok sayıda oyunu bu sistem ile denedim, bilgisayarı aynı zamanda 3B modelleme, render ve işlemci odaklı analiz programları için de epey kullandım, hiçbir problem yaşamadım.
* Format öncesinde grafikler ortalama High ayarlarda iken işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarım 60 ila 75 derece civarında, ekran kartı kullanımım %98 civarında, FPS değerlerim ise 100 ila 140 arasında idi.
* Oyun ayarlarını Very Low da yapsam, Ultra da yapsam aldığım sonuç 60-80 FPS arasında oluyor, oyun içerisinde bazen haritaya göre 35-40FPS'lere kadar düşüş yaşanıyor.
* PUBG dışındaki oyunlarda herhangi bir gariplik yaşamıyorum, sadece bazı durumlarda ETS 2'de her şey çok yüksek ayarlarda iken 75 FPS civarında seyirediyor, bu normal midir henüz bilemiyorum (ETS 2 hard diskten çalışıyor).

Sanki ekran kartında bir limit var ve kullanım yüzdesini 50'lerden yukarı çıkarmıyor gibi bir izlenim veriyor. Şimdiye kadar aklıma gelip de denemediğim bir tek DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar yüklemek kaldı. Fakat problemi sadece PUBG'de yaşadığım için işin bu kısmına şimdilik giresim gelmedi. İnternet üzerinden hızlı bir tarama yaptığımda karşılaştğım çözümler de pek yardımcı olmadı. Çok temel ve basit bir noktayı kaçırıyormuşum gibi geliyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim:
  • CPU: AMD Ryzen 5 1600.
  • GPU: MSI GeForce GTX1080 GAMING X
  • Mobo: ASRock AB350M PRO4.
  • RAM: G.Skill Ripjaws 2x8GB 3000MHz.
  • SSD: Samsung 960 EVO 250GB(sistem diski), WD Blue 500GB (oyun diski)
  • HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200RPM.
  • PSU: FSP Hydro 700W 80+Bronze
  • Kasa: Aerocool Airhawk Duo.
  • Monitör1: ASUS VP249 23.8" 1080p 144Hz 1ms FreeSync (Display Port ile bağlı)
  • Monitör2: AOC 2769m 27" 1080p 60Hz 5ms (HDMI ile bağlı)

Hocam darboğaz çok yapar.

Sevgili arkadaşlar, konuyu detaylıca okudunuz mu acaba?

Format atmadan önce %98 kullanımlarda 100-140 fps arası aldığım sistemde format sonrasında işlemcinin yetersiz kalması oldukça mantıksız. Problem donanımsal olsa bugüne kadar bu problemi sürekli yaşamam gerekirdi. Darboğazlık bir durum söz konsu değil, sorun yazılımsal. Bunu göz önünde bulundurarak aklınıza gelen bir çözüm varsa dinlemekten memnuniyet duyarım, vakit ayırıp cevap yazdığınız için ayrıca teşekkürler.
Güncelleme:

DDU ile GeForce Experience, NVIDIA Control panel ve grafik kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurdum, Windows güç seçeneklerinden "Ultimate performance" seçtim, grafik ayarlarından "hardware accelerated GPU scale" seçeneğini aktive ettim, AMD chipset sürücülerini silip yeniden kurdum. Hala bir değişiklik yok, training modunda PUBG'yi açtığımda 100-105 FPS ile açılıp 1 dakika içerisinde yine 60-70'lerde kilitleniyor.

Son düzenleme:
Onu bilemiyorum ama o işlemci gtx 1070 i için yetersiz zaten onca zaman nasıl sorun olmadı onu düşünüyorum anlamadım bişey oyunu açtıktan sonra fps düşünce görev yöneticisini açıp bi değişiklik varmı bak bağazı programlar falan çalişabilir yada çok fazla veri sömüren bi uygulama olabilir bana olmuştu pubg oynarken fps yarının altına iniyordu meğersem arkada valorant açılmış garip garip şeyler oluyor ram kullanımına bak birde.

Benim bildiğim R5 1600 için üst sınır gtx1080/rtx2060 civarı, o seviyeden yukarısını darboğazlıyor. PUBG'yi geçtim birçok AAA oyunda rahat rahat 100+ FPS alıyordum bu kombinasyonla.

Oyunu ilk deneyişimde arka planda ağır bir 3boyut model dosyası açıktı, ondandır zannedip kapattım birazcık iyileşti ama 40FPS veriyorsa 70 verdi kaldı orada. Bahsettiğin arka plan programı konusuna gireyim madem detaylı. Teşekkür ediyorum.
1.jpg

3.jpg

Training haritasında başlangıç kısmı ve görece uzak bir yerdeki sonuçlar bu şekilde.
Oyun içerisindeki performansın etraftaki düşmanların sayısına da bağlı olması ve bunun 70FPS kadar fark etmesi üzücü. Internetim 9-10mb/s indirme, 6-8mb/s yükleme kapasitesine sahip.

İşlemci kullanımındaki %5'lik farkın ekran kartı kullanımındaki %40a etki etmesi de mantıksız geliyor açıkçası. Farklı forumlarda RAM frekansını 2133'de unutanlar, bilgisayarını güç tasarrufunda kullananlar bu durumları değiştirince sorunları çözülmüş. Faydalı bir bilgi bulamadım henüz. Umarım çözebiliriz bu sorunu, aynısını yaşayanlara da ileride faydası olur.

Son düzenleme:
Belkide ssd veya hdd ile ilgilidir oyunun ayarlarından fps yi kısıtlamış olabilirmisin mesela max 80 min 35 gibi sorunu çözemezsem işlemci değiş yada oc yap işlemciyeama önce oc yapmayı dene ve ram kullanı hep 10 gb miydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı