GTX 1080 Ti fanı yağlanır mı?

%100 fan devrine getirince aşırı fazla ses geliyor. Bu normal midir?
Evet.
"gress yağı ile yağlanır diyor"
Fanlar gress yağı ile yağlanır, doğru ama her fan açılmaya müsait değildir ve bu konularda tecrübeniz yoksa bozma ihtimaliniz var. Yeni fan almak zorunda kalabilirsiniz. Daha iyi anlaman için sana yağlanıp yağlanmayacak 2 notebook fanının görselini atacağım;

Aşağıdaki görsellerdeki ilk 3 fotoğraf aynı fana ait ve o fan yağlanmaya müsait. Son 2 görseldeki fotoğraflarda başka fanlar var ve ne kadar denersen dene o fanların pervane kısmını fanı bozmadan çıkartamazsın. Fanlar çok az yağlanır. Fazla yağlamak toz emmesine neden olur. 1 damla sıvı gress yeterlidir. Bana göre yılda 1 veya 2 yılda 1 yağlanması lazım fanların kullanıma göre. İlk günkü sessizliğinde olmuyorlar çünkü.

"Fanın yağlanmaya müsait olup olmadığını nasıl anlarım, bunun ölçütü nedir?" Fanın üzerinde vida varsa veya puntalıysa vb müsaittir diye bir ölçüt yok. Tamamen tasarımıyla alakalı. Eğer kendiliğinden zorlamadan çıkmıyorsa ve çıkarmaya çalışırsan fanı bozarsın.
Fanla inatlaşmanı tavsiye etmem, tecrübeyle sabittir.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.49.31.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.49.31.jpeg
    65,4 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.50.34.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.50.34.jpeg
    63,9 KB · Görüntüleme: 49
  • WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.51.09.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.51.09.jpeg
    68 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.54.01.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.54.01.jpeg
    66 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.54.42.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-13 at 03.54.42.jpeg
    58 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Merhabalar arkadaşlar, ekran kartı ile bazı sorularım var.
ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti ekran kartına sahibim ve ekran kartını %100 fan devrine getirince aşırı fazla ses geliyor. Bu normal midir?
Ekran kartı fanları otomatikte kullanıyorum, ses yok.
Ekstra olarak ekran kartı 3 yıllık temizlemeyi düşünüyorum. Sizce temizlemeli miyim? Maksimum 72 derece gördüm stres testinde. Kafamı karıştıran soru ise: Ekran kartı fanları yağlanır mı? İnternette kimi taraf makine yağı ve gress yağı ile yağlanır diyor, kimisi daha da berbat edersiniz diyor. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
Not: Oyunlarda ekran kartı derecesi 67 68 arası fan hızı yüzde 40 seviyesinde kendisi ayarlıyor
MSI Afterburner'dan kullanıcı ayarlı fan ayarını açınca fan seviyesi yüzde 60'lara kadar çıkıyor kart derecesi 62'ye kadar iniyor kartın kendi otomatik ayarı ile kullanıyorum oyunlarda 68'i geçmiyor.

Not: Oyunlarda ekran kartı derecesi 67 68 arası fan hızı yüzde 40 seviyesinde kendisi ayarlıyor.
MSI Afterburner'dan kullanıcı ayarlı fan ayarını açınca fan seviyesi yüzde 60'lara kadar çıkıyor kart derecesi 62'ye kadar iniyor kartın kendi otomatik ayarı ile kullanıyorum oyunlarda 68'i geçmiyor.

Kendi otomatik ayarına nasıl alıyorsunuz hocam? Bende yapmak istiyorum.

Kendi otomatik ayarına nasıl alıyorsunuz hocam? Bende yapmak istiyorum.

ASUS Tweak 2 programından OC modunda kullanıyorum
MSI Afterburner fan kısmindan otoya alıyorum
Kendisi otomatik ayarlıyor
Bir de fan kısmında kullanıcı fan kontrolü ayarı fan onu MSI Afterburner'dan fan kısmindan ayarlayabiliyorsunuz.
Programı dahi iyi bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır size.

ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti ekran kartına sahibim ve ekran kartını %100 fan devrine getirince aşırı fazla ses geliyor. Bu normal midir?
Ekstra olarak ekran kartı 3 yıllık temizlemeyi düşünüyorum. Sizce temizlemeli miyim? Maksimum 72 derece gördüm stres testinde. Kafamı karıştıran soru ise: Ekran kartı fanları yağlanır mı? İnternette kimi taraf makine yağı ve gress yağı ile yağlanır diyor, kimisi daha da berbat edersiniz diyor. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
Belki kasaya başka fan alıp ekran kartının fanını yavaşlatmayı deneyebilirsin . Maksimum 72.derece güzel bi değer heleki yaz ayındaysan .
Veya onun başka ayarlarıda vardı 50 dereceye gelene kadar fanların çalışmaması gibi sessizlik için onuda açabilirsin .

Belki kasaya başka fan alıp ekran kartının fanını yavaşlatmayı deneyebilirsin. Maksimum 72.derece güzel bir değer heleki yaz ayındaysan.
Veya onun başka ayarları da vardı 50 dereceye gelene kadar fanların çalışmaması gibi sessizlik için onu da açabilirsin.

Evet o özellik açık 50'ya da 55 tam bilmiyorum o sıcaklıklara gelene kadar fan açmıyor kasamın önünde 3 adet 12 cm Xigmatek fan var arkadada 1 adet egzoz fan olmak üzere 4 adet fan var
Kasam Xigmatek Astro'a ön tarafı normalde cam camı söküp filtre gibi bir şey uyguladım kasam önden çok iyi hava almakta ekstra fan almayı düşünüyorum ama malum dönemden dolayı fiyatlar yüksek şimdilik yetiyor açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı