Çözüm GTX 1660 Super ile görüntüdeki göz kırpma sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Sosyal'de hala WattMan hatası ile ilgili konular açılıyor. Örneğin, dün açılan bir konu var.
WattMan hatası aslında şans meselesi, bende çok şanslı birisi olmadığım için hiç şansımı denemiyorum.

İnşallah bu sorunu çözerlerde kartı kullanmaya devam ederim. O zaman ne diyeyim, garantide çözülecek bir durum mu, bilemiyorum.
Konuyu takip eden arkadaşlar bilir garantiden geldi ekran kartı orada bir sorun yokmuş yazan şu şekilde Windows ortamında FurMark 3D mark valley heaven superposıtıon testleri yapıldı ısı ses ve FPS değerleri normal 3 saat boyunca 2K Ultra ayarlarda Tomb Raider oynandı müşterinin belirtmiş olduğu bozuk görüntüye rastlanmadı BIOS güncellenmiş bütün portlardan görüntü alınmış fakat sorunum devam ediyor kendi pcmde.

GTX 1660 Super model ekran kartlarında son birkaç güncelleme ile ortaya çıkan, görüntüdeki göz kırpma sorununun geçici çözümünü paylaşmak istedim. Bu sorunun gerçekleşmediği (denediğim) sürücü, sürücü versiyonu 456.71 olan GeForce Game Ready sürücüsüdür.

Geçici çözüm için:
1-) DDU ile daha önceden kurulmuş olan sürücüyü siliniz.
2-) 456.71 Sürüm GeForce Game Ready sürücüsünü indirip kurunuz.
3-) "NVIDIA Denetim Masası > 3D Ayarları > 3D Ayarlarının Yönetilmesi > Genel Ayarlar" kısmından Güç Yönetimi Modu'nu "Maksimum performansı tercih et" olarak değiştiriniz.

İlgili bağlantılar:
- DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal
- Display Driver Uninstaller (DDU) V18.0.3.5
- 456.71 GeForce Game Ready Driver | NVIDIA

456.71 Game Ready sürücüsünden sonra sunulan sürücüleri denemedim, deneyip olumlu sonuç alan kullanıcılar sürüm numarasını paylaşırsa bu sorunu yaşayan diğer kullanıcılar için yararlı olabilir.

Sorun şu arkadaşlar
Bu sorun 2020'nin son aylarında piyasaya sürülen 1660S ekran kartlarının hynix çipset ile üretilmesinden kaynaklı.
Bu ekran kartından kullanan arkadaşımda bu sorun yok.Ekran kartını yaklaşık 1 sene önce almış. Ben de yeni aldım bu sorunu yaşıyorum. GPU- Z programı ile çipset üreticisinin micron olduğunu söylüyor. Yeni üretimdeki (Yani benim aldığım)1660S ekran kartları ise Hynix çipseti ile üretilmiş.
Sorun Hynix çipsetli olmasından kaynaklı. Sonraki güncellemelerde bu sorunun ortadan kalkacağını umuyorum.

GPU-Z görüntülerini paylaşıyorum ;

(Hynix Çipseti ile üretilen 1660S) (Micron Çipseti ile üretilen 1660S)
Sorunlu çalışan Sorunsuz çalışan

benim.jpg 930c946c-9e4b-49b4-b934-80c384fc6f2d.jpg

Sorun şu arkadaşlar.
Bu sorun 2020'nin son aylarında piyasaya sürülen 1660S ekran kartlarının Hynix çipset ile üretilmesinden kaynaklı.
Bu ekran kartından kullanan arkadaşımda bu sorun yok. Ekran kartını yaklaşık 1 sene önce almış. Ben de yeni aldım bu sorunu yaşıyorum. Gpu- Z programı ile çipset üreticisinin Micron olduğunu söylüyor. Yeni üretimdeki (yani benim aldığım)1660S ekran kartları ise Hynix çipseti ile üretilmiş.
Sorun Hynix çipsetli olmasından kaynaklı. Sonraki güncellemelerde bu sorunun ortadan kalkacağını umuyorum.

GPU-Z görüntülerini paylaşıyorum;

(hynix çipseti ile üretilen 1660S) (micron çipseti ile üretilen 1660S)
Sorunlu çalışan sorunsuz çalışan

Eki Görüntüle 832039 Eki Görüntüle 832042

Kaç driver geçti sorun çözülmedi. Donanımsal bence çözülmeyecek.

Sorun şu arkadaşlar.
Bu sorun 2020'nin son aylarında piyasaya sürülen 1660S ekran kartlarının Hynix çipset ile üretilmesinden kaynaklı.
Bu ekran kartından kullanan arkadaşımda bu sorun yok. Ekran kartını yaklaşık 1 sene önce almış. Ben de yeni aldım bu sorunu yaşıyorum. Gpu- Z programı ile çipset üreticisinin Micron olduğunu söylüyor. Yeni üretimdeki (yani benim aldığım)1660S ekran kartları ise Hynix çipseti ile üretilmiş.

GPU-Z görüntülerini paylaşıyorum;

(hynix çipseti ile üretilen 1660S) (micron çipseti ile üretilen 1660S)
Sorunlu çalışan sorunsuz çalışan

Eki Görüntüle 832039 Eki Görüntüle 832042

Çok sevindim bu cevabına ekran kartını satmaktan vazgeçeyim o zaman güncellemelerle sorun düzelir gibi.

Son durum ne arkadaşlar son sürücüde max performans ayarlı vede program ayarlarından tarayıcılar yüksek performansta iken sorun yok ancak bu driver ile düzelecek bişeyede benzemiyor bios düzenlemek lazım bellek frekansı 700-800 MHZ sabitlenirse çözülür ancak.

Son durum ne arkadaşlar son sürücüde Max performans ayarlı ve de program ayarlarından tarayıcılar yüksek performansta iken sorun yok ancak bu driver ile düzelecek bir şeyede benzemiyor BIOS düzenlemek lazım bellek frekansı 700-800 MHz sabitlenirse çözülür ancak.

Kartı sattım kurtuldum fakat kartsız kaldım 😂

Son durum ne arkadaşlar? Son sürücüde max. performans ayarlı ve de program ayarlarından tarayıcılar yüksek performansta iken sorun yok ancak bu driver ile düzelecek bir şeye de benzemiyor, BIOS düzenlemek lazım bellek frekansı 700-800 MHZ sabitlenirse çözülür ancak.
Güç Yönetimi Modu'nu "Maksimum performansı tercih et" olarak değil de "Uyarlamalı" olarak kullanmaya karar verdim.
"Optimum güç" seçeneğinde ilgili sorun devam ediyor fakat "Uyarlamalı" seçeneğinde bu sorunu gözlemlemedim ve bunun yanı sıra boştaki sıcaklıklar "Optimum güç" seçeneği ile aynı. Sanırım, Güç Yönetimi Modları arasında herhangi bir performans farkı da yok.

Güç Yönetimi Modu'nu "Maksimum performansı tercih et" olarak değil de "Uyarlamalı" olarak kullanmaya karar verdim.
"Optimum güç" seçeneğinde ilgili sorun devam ediyor fakat "Uyarlamalı" seçeneğinde bu sorunu gözlemlemedim ve bunun yanı sıra boştaki sıcaklıklar "Optimum güç" seçeneği ile aynı. Sanırım, Güç Yönetimi Modları arasında herhangi bir performans farkı da yok.
Yeni güncellemeyi denedin demi hocam. Sorun aynımı hala ben yorulduğumdan bıraktım uğraşmayı.
Peki ısınma değerleri nasıl hocam bunuda paylaşırmısın
Mak. Performans ile uyarlamalı arasında ki ısınma farkları ?

Geri
Yukarı