GTX 1660 Ti Armor OC Tiz Ses Sorunu

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
GTX 1660 Ti Armor OC ekran kartına sahibim, alalı 1 hafta oldu. Gaming X'te karar kılmıştım ancak fiyatından dolayı pek almak istemedim. Neredeyse aynı olduklarını, arada ufak farkları olduğunda karar kılarak Armor OC aldım. Soğutması, performansı beklediğim ve araştırdığım gibi. Ancak yük altındayken karttan "Coil Whine" gibi tiz sesler geliyor. Genel olarak sürekli bir ses, kesilmiyor. Düşük GPU isteyen oyunlarda ise ara ara, kesik kesik şekilde bu tiz ses duyulabiliyor. Yani kasaya yaklaşınca duyulabilecek bir ses. Çok yaklaşmadan da duyuluyor problem orada. Fanlardan gelmediğine eminim, elle durdurduğumda yine geliyor. Rahatsız etmiyor ancak sistemimdeki parçaların problemli olmamasını daha doğrusu iyi olmasını, stabil olmasını istediğim için buraya sormaya karar verdim.

İlginize teşekkürler ancak sanırım yanlış ifade etmişim, sesin karttan geldiğine eminim. Şöyle düzelteyim PSU sebebiyle bilgisayarın başka parçalarından Coil Whine duymam olanaklı mıdır acaba, araştırdığıma göre bu ihtimal de çok yüksek. Thermaltake litepower serisi şüpheli olduğu için ekran kartımda bu sorun olmayacaksa bile bundan dolayı oluyor mu acaba diye irdeledim.
Bir başka bileşen ekran kartında Coil Whine'a sebep olur mu diye soruyorsanız bence hayır, sebep olma ihtimali zayıf. Şahsen CW sorunu olan bir RX590 kartı 2 farklı sistemde test etmiştim, ikisinde de CW sorununu gözlemledim. İlgili kartı satın aldığım yere geri gönderdim, orada kendi sistemlerinde test etmişler ve CW'ya rastlamışlar. Sonuç olarak değişim almıştım.

Bir başka bileşen kartta yerleşik olarak CW problemi oluşturabilir mi diye soruyorsanız orasını hiç bilmiyorum.

Bir başka bileşen ekran kartında Coil Whine'a sebep olur mu diye soruyorsanız bence hayır, sebep olma ihtimali zayıf. Şahsen CW sorunu olan bir RX590 kartı 2 farklı sistemde test etmiştim, ikisinde de CW sorununu gözlemledim. İlgili kartı satın aldığım yere geri gönderdim, orada kendi sistemlerinde test etmişler ve CW'ya rastlamışlar. Sonuç olarak değişim almıştım.

Bir başka bileşen kartta yerleşik olarak CW problemi oluşturabilir mi diye soruyorsanız orasını hiç bilmiyorum.

Bence de bu ihtimal düşük ancak bunu yaşayan insanlar varmış baktığım kadarıyla, belki burada da yaşamış olanlar vardır diye merak etmiştim. Şuan size gelen kartta fan sesi dışında karttan gelen bir çalışma sesi, bir şey yok değil mi? Sadece fan sesi, yük altında olsa bile?

Ek olarak şurada baya bir tartışma dönmüş, PSU'dan kaynaklı sorun yaşayıp değiştirdiğinde düzeldiğini görenler olmuş. Tabi benimki olabilir de olmayabilir de o yüzden emin olamadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şuan size gelen kartta fan sesi dışında karttan gelen bir çalışma sesi, bir şey yok değil mi? Sadece fan sesi, yük altında olsa bile?
Açıkçası yeni gelen kartta da CW var. 😅 Fakat giden kadar ciddi düzeyde olmadığı için şimdilik kabul edilebilir seviyede. Benim asıl sorunum fanların birisinden gelen pürüzlü ses, onu çözmeye çalışıyorum. Emin olun her kartta az da olsa CW vardır. Bunun seviyesi önemli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı