GTX 1660 Ti Armor OC Tiz Ses Sorunu

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
GTX 1660 Ti Armor OC ekran kartına sahibim, alalı 1 hafta oldu. Gaming X'te karar kılmıştım ancak fiyatından dolayı pek almak istemedim. Neredeyse aynı olduklarını, arada ufak farkları olduğunda karar kılarak Armor OC aldım. Soğutması, performansı beklediğim ve araştırdığım gibi. Ancak yük altındayken karttan "Coil Whine" gibi tiz sesler geliyor. Genel olarak sürekli bir ses, kesilmiyor. Düşük GPU isteyen oyunlarda ise ara ara, kesik kesik şekilde bu tiz ses duyulabiliyor. Yani kasaya yaklaşınca duyulabilecek bir ses. Çok yaklaşmadan da duyuluyor problem orada. Fanlardan gelmediğine eminim, elle durdurduğumda yine geliyor. Rahatsız etmiyor ancak sistemimdeki parçaların problemli olmamasını daha doğrusu iyi olmasını, stabil olmasını istediğim için buraya sormaya karar verdim.

Iade islemlerinde soyle bir durum var Vatan Bilgisayarin belirttigi olay "Cayma Hakki" uzerinedir. Urun begenmediginizde yahut istediginiz gibi cikmadiginda bu hakki kullanmis olursunuz ancak aldiginiz urunde problem cikmasi durumunda gerceklestirilen prosedur farklidir ki bu noktada tuketici magdur edilemez. Edilirseniz de sizi koruyan Tuketici Hakem heyetine basvurup olayi cozebilirsiniz. Merak etmeyin.

@Mr.Ace

Yahu ben problemin yanı sıra, beğenmemekten de bahsediyorum. Sen mağazadan aldığında, üründe problem çıkınca servisten servise süründürülüyorsun, internet alışverişinde ise 14 gün yasasından dolayı, uğraşmayıp iade alıyorlar.

Her şey problem değil ki. Vatandan aldığın cihazı, eve gelip kullandın ve beğenmedin diyelim. Elle tutulur nedenlerin yoksa kıllık çıkartıyorlar. İnternet alışverişinde ise kimseye hesap vermek zorunda değilsin.

Anlamadığım konu ne biliyor musun? İnternet alışverişi daha ucuz. Taksit ise daha çok taksit var. Yasal hak ise daha çok hak var. Buna rağmen insanlar neden bile bile Vatan gibi firmalara kazıklanmaya devam ediyorlar? Önce bunu sorgula.

14 gün içerisinde sorgusuz sualsiz iade hakkım varken, neden 1 ay belki de 3 ay sürecek Tüketici Hakem Heyeti tantanasına düşeyim ki? Tüketici Hakem Heyeti en son çaredir, bunu unutma.

GTX 1660 Ti Armor OC ekran kartına sahibim, alalı 1 hafta oldu. Gaming X'te karar kılmıştım ancak fiyatından dolayı pek almak istemedim. Neredeyse aynı olduklarını, arada ufak farkları olduğunda karar kılarak Armor OC aldım. Soğutması, performansı beklediğim ve araştırdığım gibi. Ancak yük altındayken karttan "Coil Whine" gibi tiz sesler geliyor. Genel olarak sürekli bir ses, kesilmiyor. Düşük GPU isteyen oyunlarda ise ara ara, kesik kesik şekilde bu tiz ses duyulabiliyor. Yani kasaya yaklaşınca duyulabilecek bir ses. Çok yaklaşmadan da duyuluyor problem orada. Fanlardan gelmediğine eminim, elle durdurduğumda yine geliyor. Rahatsız etmiyor ancak sistemimdeki parçaların problemli olmamasını daha doğrusu iyi olmasını, stabil olmasını istediğim için buraya sormaya karar verdim.
Coil Whine genellikle yük altında belli eder kendini. Yüksek GPU kullanımı gerektiren oyunlarda daha çok duyulur. Bu ses devamlı gelir. İlerde ses artma ihtimali olabilirmi bilmiyorum ama kart yeni ise yol yakınken iade edin. Aynı sorunu bende yaşadım. R9 280 almıştım. Coil Whine çıktı garantiye gönderdim yenisini gönderdiler. Gelen kartta da aynı sorun çıktı. Bazen aynı markalarda bu sorun kronik oluyor. Aynı modeli almamaya dikkat edin. Yaşadığım için paylaşıyorum hocam.
@Showdans

Bu arada arkadaşın bahsettiği internet alışverişi konusuna da değinmek istiyorum. Kendisi haklı. Birçok arkadaşımız internet alışverişinden çekiniyor fakat çekinmemelerini, hatta özellikle internetten alışveriş yapmalarını tavsiye ederim.

Çünkü yeri geliyor, mağazada birebir bakıp aldığınız ürünün bir kusuru gözünüzden kaçıyor ve evde fark edip, değiştirmek ya da iade etmek istediğinizde çakal firmalarla sinir stres harbi yaşıyorsunuz. İnternet alışverişleri ise daha az stresli. Mesafeli Satışlar Sözleşmesi gereğince (Avrupa birliği sağ olsun), internetten satın aldığınız cihazı yakından görüp inceleyemeyeceğiniz için, yasalar size güçlü bir hak veriyor. Bu hak da 14 gün içerisinde kesinlikle herhangi bir şart belirtmeksizin ve koşula bağlı kalmadan, ürünü değiştirebilir ya da iade edebilirsiniz (Kozmetik ürünleri, kişiye özel üretilen ya da ayarlanan ürünler, kartuş gibi PC sarf malzemeleri, dijital lisans anahtarları ve iç çamaşırları gibi ürünler hariç).

Bu sebeple güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmak konusunda asla çekinmeyin. Hatta özellikle internetten alışveriş yapın. Hem yasalar daha çok göz önünde oluyor hem de her işlem dijital ortamda kayıt olduğu için haklarınız daha fazla oluyor. Ayrıca devletten vergi kaçırmaya çalışan çakalların önü en azından bir nebze olsun kesilebiliyor.

Mesela ben 3.400 TL'ye aldığım monitörümü, 2 kere ayıplı mal olarak geldi diye değiştirdim. İkisi de ayıplı çıkınca, DOA kapsamında para iadesi istedim. Onu da kabul ettiler. Hatta, para iadesini yapmayalım, yenisini getirelim diye aradılar ve araya kaynatmaya çalıştılar ama ben kabul etmedim. Hatta para iade sürecimi geciktirip, anlamazlıktan geldikleri için yasal faiziyle birlikte geri isteyeceğim. Sonuçta ben 20 gün monitörsüz kaldım ve işlerim aksadı. Ben eve gelen servise para iadesi istiyorum diye talepte bulunuyorum, onlar ise beni, yenisiyle değişim talebiniz onaylanmıştır diye arıyorlar. En azından paramı, öttüre öttüre yasal faiziyle birlikte alırım. Hem bunlar müşteriyi enayi yerine koymaktan vazgeçerler hem de aldığım paranın fazlalığını gariplere dağıtırım. İnsanlar sevinir.

Hakkınızı almaktan çekinmeyin, biz ödememizi 1 gün geç yapsak, faiziyle birlikte geri alırlar. O halde siz de çakala karşı, çakallık yapın.

Eğer bu cihazı bir mağazadan alsaydım; ya cihazın üzerine su içecektim ya servis cihazın içini dışına çıkaracaktı ya sinir stres sahibi olduktan sonra amacıma ulaşacaktım ya da en gerçekçi sonuç olarak kafa göz dalacaktım.

Toplum olarak bilinçlenirsek, tüketiciler değil, satıcı firmalar ter döker. Bırakın onlar döksün. Çünkü ufak maliyetlerden dünyanın parasını kaldırıyorlar. Avrupa'da satıcı firmalar vatandaşın hizmetçisi olmuş durumda. Doğrusu da bu. Hizmet satın alıyoruz, sinir stres sahibi olmak için alışveriş yapmıyoruz. Haklarınızı iyi bilin ve araştırmacı olun.
Kesinlikle haklısın hocam. Anakart aldım internetten sorun çıktı iade ettim. Sonra saf gibi başka bir kart aldım ama bayiden aldım. Kart da bir sorun var sistem stabil çalışmıyor. İkna edemedim bayiyi başıma bela oldu elimde kaldı. Yeni anakart almak zorunda kaldım. Eğer internetten almış olsaydım çok rahat iade etmiştim.
Arkadaşlar doğru söylüyorlar. Playstation 4 Pro cihazımda bile vardı. PS4 coil whine yazarsanız direk göreceksiniz. O kadar sık karşılaşılan bir durum ki... Sadece şiddeti önemli. Rahatsız etmiyorsa işlem yapmayın derim.
Babamın cep radyosu vardı onda bile vardı 🤣
Kullanmaya devam et, hiçbir şey olmaz. CW olmayan ekran kartı yok. Tek fark, kimisi çok sık yapabiliyor, kimisi nadir. Mesela ben bu olayı, sadece ETS2 ve BF V'in oyun menülerinde yaşadım. Bobinlerin uğradığı gerilim ile alakalı bir durum. Önemseme.
Servisler de hiç birşey olmaz diyor. Sadece kullanıcı olarak panik yapıyoruz hocam. Bir etek para verince haliyle korkuyor insan acaba ilerde sorun çıkarmı diye😊

Son düzenleme:
İlgilendiğiniz için teşekkürler arkadaşlar. Vatan'ın iade konusunda sıkıntı çıkaracağını bilemedim, internetten alsaydım keşke. Yük altında ses çıkarıp çıkarmayacağını deneyeceğim. Daha önce internetten klavye, fare ve mousepad sipariş ettim. Problem olmadı. Ancak ekran kartı gibi bir durum söz konusu olunca hiç girişmedim.

İlgilendiğiniz için teşekkürler arkadaşlar. Vatan'ın iade konusunda sıkıntı çıkaracağını bilemedim, internetten alsaydım keşke. Yük altında ses çıkarıp çıkarmayacağını deneyeceğim. Daha önce internetten klavye, fare ve mousepad sipariş ettim. Problem olmadı. Ancak ekran kartı gibi bir durum söz konusu olunca hiç girişmedim.
Şuan RTX 2080 ekran kartı var elimde. Yük altında cızırtı sesı geliyor. Çok az rahatsız etmiyor. Eğer çok az ise bu normal işlem sesi olabilir. Ses çok rahatsız ediciyse şansını dene iade için. Birşey kaybetmezsin hocam koy kutuya götür.

Arkadaşlar 3-4 günlük sürede tekrar tekrar dinlediğimde coil whine değil gibi geldi bana. Ağlama, bağırma sesi değil yani. Daha çok kartın çalışma sesi gibi geliyor. Sonuçta ekran kartlarının da çalışma sesleri var değil mi? Fan sesi değil bundan eminim. Sanki elektrik geçiyormuş gibi bir ses var ki geçiyor, her parçaya dağıtıldığı gibi karta da geliyor. Daha çok cızırtı sesi yani. Bundan dolayı dert edilecek bir sorun değil gibi. Cızırtı geliyor karttan yük altında, duymak için kasaya hafifçe yaklaşmak gerek.

Arkadaşlar 3-4 günlük sürede tekrar tekrar dinlediğimde coil whine değil gibi geldi bana. Ağlama, bağırma sesi değil yani. Daha çok kartın çalışma sesi gibi geliyor. Sonuçta ekran kartlarının da çalışma sesleri var değil mi? Fan sesi değil bundan eminim. Sanki elektrik geçiyormuş gibi bir ses var ki geçiyor, her parçaya dağıtıldığı gibi karta da geliyor. Daha çok cızırtı sesi yani. Bundan dolayı dert edilecek bir sorun değil gibi. Cızırtı geliyor karttan yük altında, duymak için kasaya hafifçe yaklaşmak gerek.
O ses normal. Coil Whine olsaydı ses çok rahatsız ederdi. Sizdeki karta yük binince işlem sesi çıkıyor. Benim kartımdada var o ses Coil Whine degil.

Bir güncelleme yapacağım.
Thermaltake Litepower 550W RGB PSU'ya sahibim, alırken çok daha iyi bir PSU seçmiştim ancak kısmak zorunda kalıp bunu aldım ve pişman değilim diyemem.

Ekran kartından gelen sesin Coil Whine olduğuna emin olmaya başladım çünkü daha fazla FPS almaya başladıkça o sesler arttı ve bazı oyun menülerinde karışık sesler bile gelmeye başladı, daha önce izlediğim coil whine videoları gibi. Kart performansına etkisi olmayacağını biliyorum ancak bu ses PSU'dan kaynaklı olabilir mi? Yani PSU kötü demeyeyim ancak idare eder bir PSU olduğu için bu tür sorunları yaşamam normal midir? PSU'yu değiştirmemi tavsiye eder misiniz? Belki bileşenlere aktardığı güçte bir problem olabilir.

Thermaltake Litepower serisi NEW PSU Tier List buradan ve başka yerlerden incelediğim kadarıyla kötü bir konumda. Bazısı saatli bomba bile diyor. Marka beni yanılttı modele dikkat etmedim. Satsan satılmaz bir durumda, yeni psu almalı mıyım?

Ekran kartından gelen sesin Coil Whine olduğuna emin olmaya başladım çünkü daha fazla FPS almaya başladıkça o sesler arttı ve bazı oyun menülerinde karışık sesler bile gelmeye başladı, daha önce izlediğim coil whine videoları gibi. Kart performansına etkisi olmayacağını biliyorum ancak bu ses PSU'dan kaynaklı olabilir mi?
Anlatımınıza göre bu ses Coil Whine. PSU'dan mı ekran kartından mı geliyor çok kolay biçimde anlayabilirsiniz. Kasanın yan kapağını çıkarın ve kulağınızı yaklaştırarak dinleyin. Veya telefonunuzdan ses kaydı uygulamasını açın sırası ile iki bileşene yaklaştırıp seslerini kaydedin ve sonra dinleyin.

Ben telefonumu GPU'nun üst plakasına koyarak ses kaydı almıştım. Bir oyuna girin biraz yük binsin. Ses kaydını açın alt-tab ile masaüstüne sonra tekrar oyuna döndüğünüzde sesde değişim varsa çok büyük ihtimalle Coil Whine'dır.

Anlatımınıza göre bu ses Coil Whine. PSU'dan mı ekran kartından mı geliyor çok kolay biçimde anlayabilirsiniz. Kasanın yan kapağını çıkarın ve kulağını yaklaştırarak dinleyin. Ya da telefonunuzdan ses kaydı uygulamasını açın sırası ile iki bileşene yaklaştırıp seslerini kaydedin ve sonra dinleyin.

İlginize teşekkürler ancak sanırım yanlış ifade etmişim, sesin karttan geldiğine eminim. Şöyle düzelteyim PSU sebebiyle bilgisayarın başka parçalarından Coil Whine duymam olanaklı mıdır acaba, araştırdığıma göre bu ihtimal de çok yüksek. Thermaltake litepower serisi şüpheli olduğu için ekran kartımda bu sorun olmayacaksa bile bundan dolayı oluyor mu acaba diye irdeledim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı