GTX 970 Sistem Düşük Performans Sorunu

• Konuyu başlatan tengo
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B

tengo

Decapat
Merhaba,

Sistem özelliklerim:
  • Intel core i7 6700 3.4 GHZ İşlemci
  • CORSAIR 16 gb (2x8gb) DDR4 RAM
  • 1TB HARDDISK - 240GB SSD
  • THERMALTAKE WATER 3.0 EXTREME Sıvı Soğutma
  • EVGA GTX970 4GB 256 BIT NVDIDIA GEFORCE Ekran Kartı
  • GIGABYTE GA-Z170 GAMING K3 INTEL DDR4 Anakart
  • THERMALTAKE CORE V31 80 PLUS 650W Pencereli Kasa

Yaşadığım sorun:

Online FPS oyunlarda ekran yırtılması benzeri kasmalar (donmalar saliselik yaşanıyor), ayrıca kullanmış olduğum video edit programlarının render süreleri yaklaşık olarak iki katına çıktı. Benchmark testi yaptığımda çok değişken sonuçlar alıyorum, kimi zaman çok iyi kimi zamansa orta. Konuyu açma sebebimse benchmark testlerinin çok güvenilir olmadığına dair bilgiler topladım. HDD ve ram'ler üzerinde dururken hedefim tekrar yön değiştirdi diyebilirim.

Neler yaptım?
Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüp SSD ve HDD'yi tamamen formatlayıp, orijinal Windows 10 kurdum. Driverlarımı kendi sitelerinden (herhangi bir ek program kullanmadan) güncelledim. SSD üzerine sadece anakart üzerine takılan donanım parçalarının sürücülerini yükledim. Driverlarımı tekrar güncelledim. Sonuç değişmedi.

Sonuç:
Teknik anlamda yeterli bilgiye sahip değilim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Dipnot: Bilgisayarımın SSD'sinde sadece Windows kurulu, geri kalan tüm uygulamalarımı HDD üzerine kuruyorum. Steam oyunları, tasarım programları vb. güvenmediğim sitelere giriş dahi yapmam. Güvenmediğim uygulamaları bilgisayarıma asla kurmam. Kısacası iyi bir PC kullanıcı sayılırım diyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune adlı bir program var. Bu program kullandığın parçaların durumunu test ediyor. Bu işlemi bir deneyebilirsin. Güncel Windows her zaman önemli. Bunun yanı sıra ekran kartı için Nvidia Experince programını kurup oradan optımızasyon yapman iyi olabilir. PC'de ekstra bir ekran kartı olması ihtimali karsın "Nvidia denetim masası" üzerinden oyunlarda her zaman "yüksek performanslı" Nvidia sekmesini seçmen gerekebilir. Bu işlemleri yap değişmezse tekrar bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune adlı bir program var. Bu program kullandığın parçaların durumunu test ediyor. Bu işlemi bir deneyebilirsin. Güncel Windows her zaman önemli. Bunun yanı sıra ekran kartı için Nvidia Experince programını kurup oradan optımızasyon yapman iyi olabilir. PC'de ekstra bir ekran kartı olması ihtimali karsın "Nvidia denetim masası" üzerinden oyunlarda her zaman "yüksek performanslı" Nvidia sekmesini seçmen gerekebilir. Bu işlemleri yap değişmezse tekrar bakalım.
tüm söylediklerinizi yaptım velakin tek sıkıntım oyunlarda değil. Video edit programlarında da ciddi render sürelerine ulaşıyorum. Örnek vermek gerekirse; 10 ay kadar önce 3 gb'lık bir videoyu 7-8 dk. gibi bir sürede renderlarken şuan 1 gb'lık bir videonun render süresi 10 dk.

HD tune sadece HDD testi yapmıyor mu? Diğer parçaları o program üzerinden test edebiliyor muyum?

Ayrıca yanlış anlamayın üşenip yapmıyor gibi bir algı oluşmasın, bilgisayarı 2 yıl kadar hiçbir programda ince ayar yapmadan "default" haliyle kullandım. Oyunlar, edit programları hiçbirisinde herhangi bir problem yaşamadım. Son 1 yıldır bu tarz performans kaybı yaşamaktayım.
Ben tengo, naber? Oyun içi sıcaklık değerleriniz ne durumda? Benzer sorun bende de vardı. Sıcaklık ile drop sorunu oluşuyor.
Selam, rakamsal verilerin şuan elimde görseli yok ama sıcaklıklar normal bir hafta önce ölçmüştüm. Başka bir görsel isterseniz paylaşabilirim.

Selam başka bir güç kaynağıyla deneme şansınız var mı?
Sorun birden mi oldu?

Sorun 10 aylık bir süreçte yavaş yavaş başlayıp, son 3 aydır ciddi anlamda kendisini hissettirir oldu. Yaz sıcaklarındandır deyip pek umursamadım açıkçası. Elimde başka güç kaynağı yok ama sanırım bu tarz durumların anlaşılması için elinde yedek parçaları olan birisi gerekiyor. Bize bilgisayarcı yolu göründü gibi. İstanbul'da isim yapmış, tuttuğunu koparan bir bilgisayarcı var mı bildiğiniz?

Sorun 10 aylık bir süreçte yavaş yavaş başlayıp, son 3 aydır ciddi anlamda kendisini hissettirir oldu. Yaz sıcaklarındandır deyip pek umursamadım açıkçası. Elimde başka güç kaynağı yok ama sanırım bu tarz durumların anlaşılması için elinde yedek parçaları olan birisi gerekiyor. Bize bilgisayarcı yolu göründü gibi. İstanbul'da isim yapmış, tuttuğunu koparan bir bilgisayarcı var mı bildiğiniz?
Yani bu sistem böyle yapıyorsa yazılımsal olarak değil demek, tek tek denemek kaldı parçaları :D
kanalınızı takip ediyorum kolaygelsin :)

tüm söylediklerinizi yaptım velakin tek sıkıntım oyunlarda değil. Video edit programlarında da ciddi render sürelerine ulaşıyorum. Örnek vermek gerekirse; 10 ay kadar önce 3 gb'lık bir videoyu 7-8 dk. gibi bir sürede renderlarken şuan 1 gb'lık bir videonun render süresi 10 dk.

HD tune sadece HDD testi yapmıyor mu? Diğer parçaları o program üzerinden test edebiliyor muyum?

Ayrıca yanlış anlamayın üşenip yapmıyor gibi bir algı oluşmasın, bilgisayarı 2 yıl kadar hiçbir programda ince ayar yapmadan "default" haliyle kullandım. Oyunlar, edit programları hiçbirisinde herhangi bir problem yaşamadım. Son 1 yıldır bu tarz performans kaybı yaşamaktayım.

Selam, rakamsal verilerin şuan elimde görseli yok ama sıcaklıklar normal bir hafta önce ölçmüştüm. Başka bir görsel isterseniz paylaşabilirim.
HDD'yi başta kontrol etmen gerekiyor. Çizikler okuma sorunu yapıyor olabilir. Burnintest adlı programı kur. Baştan sonra bütün parçaları kontrol et. Yüksek ihtimal Harddiskten kaynaklanan bir sorun olacaktır diye tahmin ediyorum.

HDD'yi başta kontrol etmen gerekiyor. Çizikler okuma sorunu yapıyor olabilir. Burnintest adlı programı kur. Baştan sonra bütün parçaları kontrol et. Yüksek ihtimal Harddiskten kaynaklanan bir sorun olacaktır diye tahmin ediyorum.
Tekrar merhaba, bir yandan başka kaynakları araştırırken seri şekilde cevap veremiyorum kusura bakmayın. HD tune ile yapmamı istedikleri testler aşağıda, ayrıyeten belirttiğiniz burnintest ile tüm parçaları söylediğiniz gibi teste soktum, hiçbir parçada "error" uyarısı vermedi. HD tune programının ne söylediğini anlamadığım içinse görselleri sizlerle paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• health.jpg
    health.jpg
    125,8 KB · Görüntüleme: 36
  • okuma.jpg
    okuma.jpg
    151,6 KB · Görüntüleme: 34
  • scan.jpg
    scan.jpg
    237,6 KB · Görüntüleme: 37
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı