GTX 970 vs R9 390

Hayırlı olsun ama sırf Nvidia Geforce Experience için GTX 970 alacaksan AMD tarafında Gaming Envolved yazılımı var. Oyun optimizasyonu yapabilirsin vs.

GTX 970 az güç tüketiyor diyorsunuz ama aradaki fark 62W ve bu ayda sadece 10-20 kuruş fazla vermene neden oluyor. Sıcaklık farkı 1-2 derece yabancı youtuberlardan izledim ve sıcaklıkları benim 970 ile karşılaştırdım. Stok olarak 1-2 derece overclock ile 3-4 derece sıcaklık farkı var. FPS olarak R9 390 önde.

Son düzenleme:
GTX 970 lekemeleye çalışanlara aldırma sen bence hala daha alınası. Diyorlar 4K'da R9 390 önde zaten 4K monitör alabilen bir oyuncu R9 390 tercih etmez. O fiyat aralığındaki kartlar 1080P içindir yani 8GB VRAM'e gerek yok. Şu an GTX 970 daha mantıklı.

@Batuhan A.
Ya kardeşim sen ne kadar olumsuz birisin. GTX 970'i lekelemek ne demek ya ? Yeter senin şu yorumlarından bıktım. Nvidia fanatiği olduğun çok belli ama gerçekleri görmezden gelme artık. Kendi kullandığım kartı neden lekelemeye çalışayım ? Daha hiçbir şeyden haberin yok .GTX 970'in avantajlarına sıcaklık ve optimizasyon programı yazmışsın. AMD Gaming Envolved AMD'nin geliştirdiği optimizasyon programıdır. Sıcaklık olarak R9 390 1-2 derece sıcak çalışır. Bir iki kere şu tarz yorumlarını gördüm insanların sinirini zıplatmaya mı çalışıyorsun anlamadım. Biraz tarafsız ol tarafsız.

Son düzenleme:
Şöyle açıklayayım. Nvıdıa ekran kartları, AMD ekran kartlarından her zaman daha serin çalışır. TDP değerleri düşük olduğu için, daha az güç tüketir. Maxwell mimarisi ile bu değerleri çok çok daha düşürdü. Ben MSI GTX 970 kullanıyorum. Öneririm ama tercih sizin. :)
Sıcaklık olarak sana şöyle diyeyim. Powercolor ın soğutması bile R9 390 nı 63 derecenin üzerine çıkartmıyor. Biraz araştırma yap öyle yorum yap derim. :)

Ben GTX 970 alırdım. Tercih meselesi tabi ki. Ama sıcaklık farkı çok rahat 7-8 derece oynar diye tahmin ediyorum. Tabi kaliteli soğutma sağlayan ( MSI, ASUS, EVGA, VB. ) markaların ürünlerini alınca ısınma açısından sıkıntı yaşanmaz.
Evga markası sadece Nvidia ekran kartlarına çözüm sunuyor.

Ya bide dicemde Amd de nvidia experince benzeri program yok :( O Yüzden Msi GTX 970 Almaya karar verdim
AMD de buna benzer bir program var. AMD Gaming Evolved App uygulaması var.

GTX 970'in avantajları :
  • Düşük güç tüketimi.
  • Nvidia teknolojileriyle daha verimli çalışması. ( Günümüzde neredeyse her oyunda var o yüzden bence bu büyük bir artı )
  • Nvidia'nın sürücüleri daha sık ve özenli çıkarması.
  • Nvidia'nın optimizasyon programı.
  • Daha soğuk çalışıyor.
R9 390'ın avantajları :
  • 3-4 FPS daha önde.
  • Yüksek çözünürlüklerde çok daha iyi performans veriyor.
Seçim sizin ama ben olsam alırdım bir EVGA FTW keyfime bakardım.:)
Düşük güç tüketimi dediğinde 50 watt az yakıyor olması 1.400 tl kart alacak kişiler için HİÇ sorun değil. Hesapladığın zaman günde 10 saat oyun oynasan R9 390 takıl sistem ile 970 takılı sistem arasında 31 gün yani 1 ayda tam 6 tl fark oluşturuyor. Bu hiç bir şey demek.

Nvidia teknolojilerine bir şey diyemem benim de çok sevdiğim teknoloji ama şöyle bir sıkıntı var. Nvidia 980 bile Witcher 3 gibi bir oyunda bu teknolojiyi açtığında 30 fps ye kadar geriliyor. Bu yüzden daha Etik olmayan teknoloji var ortada. Belki Pascal mimarisi ile bunu çözecekler.

Nvidia sürücü konusunda öndeydi taaki Windows 10 çıkana kadar. Şimdi baktığımızda her 2 firmada Windows 10 için sürücü çıkarmış bulunuyor. Her ne kadar Nvidia'nın ki hatalı bir sürücü olsada 2 gün önce düzeltildi. Ayrıca AMD'nin sürücüleri artık Windows 10 Update üzerinden geliyor. Şu anda en son Windows 10 üzerinden gelen sürücü 8. ayın 18 idi. 5 günlük bir sürücüden bahsediyoruz.

Nvidia'nın optimizasyon programının aynısı AMD de var.

Daha soğuk çalışması da üreticinin çözümü ile alakalı. Powercolor R9 390 PCS+ yük altında iken 64 derecenin üzerine çıkmıyor.

@Serkan Doğan Powercoler kötü marka mı? Öyle bir şöylemişsin ki. Zaten kaliteli bir firma. Benim düşünceleri mi sorgulamak sana düşmez. Ben olsam GTX 970 alırdım. Eminim bir çok kişide böyle düşünüyordur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4. Dakikaya gel. Sıcaklık kaç derece oluyor bak. 67 derece çok iyi bir değer. Ama sen 63'ü geçmiyor diyordun?

@Serkan Doğan Powercoler kötü marka mı? Öyle bir şöylemişsin ki. Zaten kaliteli bir firma. Benim düşünceleri mi sorgulamak sana düşmez. Ben olsam GTX 970 alırdım. Eminim bir çok kişide böyle düşünüyordur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
4. Dakikaya gel. Sıcaklık kaç derece oluyor bak. 67 derece çok iyi bir değer. Ama sen 63'ü geçmiyor diyordun?
Nvidia kartlar daha soğuk çalışıyor diyen kişiyi dikkate almam çok yanlış. :yokartık:
GTX 970 Gta 5 performans testini açıp izlemeni öneririm. GPU sıcaklığı 68 dereceye ulaşmış durumda.
Ayrıca dikkatinizi çekeceğim unsurlar var.
İlk önce paylaşmış olduğunuz videoyu tamamen unutun. Technopat ta MSİ R9 390 sahibi arkadaş var ve inceleme yapmış. https://www.technopat.net/sosyal/konu/msi-r9-390-gaming-8g-İnceleme.218128/

Şimdi ilk başta GTX 970 Gta 5 performans testinde sadece Msaa 8x de ve bazı ayarlar en yüksekte olmasına rağmen Reflection Quality , Reflection MSAA , Water Quality , Grass Quality , Soft Shadows , Post Fx ve Tesellation ayarları kısıkta olmasına rağmen 67 derece ve 37 - 40 FPS alıyor.

Fakat R9 390 nın MSİ modeli Bütün ayarlar olabileceği en son ayarlarda olmasına rağmen hem 30 fps nin altına çok ama çok nadir düşmesine karşın (Genellikle 32 33 fps alıyor.) hemde bu ayarlarda 61 derece alması hem GTX 970 den daha güçlü hem daha az ısınıyor. Ayrıca bütün bunların da Kaydı MSİ Afterburner ile olduğunu unutma. Kayıt yapmadığın zaman en az 35 FPS vereceğini tahmin ediyorum.

Zaten normal araba sürerken 40 fps altına inmiyor ama çimlik bir bölgeye gittiğinde 30 fps veriyor. O da Grass Quality dediğimiz ayarın ultra olmasından kaynaklanıyor.

Kim bilir GTX 970 de Reflection Quality , Reflection MSAA , Water Quality , Grass Quality , Soft Shadows , Post Fx ve Tesellation ayarlarından sadedce Grass Quality ayarını ultra olsaydı oda 20 fps lere kadar gerilerdi.

Günün sonunda kazanan R9 390.

Buyur izle incelemeyi

@Batuhan A.Bu ar
Ya kardeşim sen ne kadar olumsuz birisin. GTX 970'i lekelemek ne demek ya ? Yeter senin şu yorumlarından bıktım. Nvidia fanatiği olduğun çok belli ama gerçekleri görmezden gelme artık. Kendi kullandığım kartı neden lekelemeye çalışayım ? Daha hiçbir şeyden haberin yok .GTX 970'in avantajlarına sıcaklık ve optimizasyon programı yazmışsın. AMD Gaming Envolved AMD'nin geliştirdiği optimizasyon programıdır. Sıcaklık olarak R9 390 1-2 derece sıcak çalışır. Bir iki kere şu tarz yorumlarını gördüm insanların sinirini zıplatmaya mı çalışıyorsun anlamadım. Biraz tarafsız ol tarafsız.
Ben sizin adınızı ağzıma bile almadım sizin seviyenize düşmek istemiyordum daha öncede bu tartışmayı yapmıştık. Siz üstünüze alınıp cevap verdiniz demekki zorunuza gitti. Daha kendi kartınızın kaç GB VRAM'i olduğunu bilmiyorsunuz ondan sonra burada laga luga yapıyorsunuz. Daha fanboy'u olduğunuz AMD'nin programının adını bile düzgün yazamıyorken savunmanız çok garip. Ben gerektiğinde AMD'yi gerektiğinde Nvidia'yı savundum, mesela 750 Ti yerine R7 265'i GTX 960 yerine R9 380'i savunduğum da oldu. Şunu hala anlamayadınız kart 4GB 3.5GB'lık kısmı daha hızlı çalışıyor son 500MB'lık kısma göre. GTA V'i açınca grafik ayarlarında 3.5GB mı yazıyor ? Hayır. Bu arada sizin bana tarafsız ol diye emir verme hakkınız yok ben gayet tarafsızım burada kendi fikrime göre alınası olanı savunuyorum sadece. O zaman hiçbir kartı savunmayalım hepsi iyi diyelim olsun bitsin. Demişsiniz teknolojiler işe yaramıyor diye Hairworks açılınca GTX 970 R9 390X performansı veriyor ve yeni çıkan çoğu oyunda böyle teknolojiler mevcut. Yani savunmasanız bile kartı kötülemeyin ve durduk yere laflara atlayıp delikanlılık yapmayın. Sıcaklıklara gelince gayet fark var arada 1-2 dereceden fazla olabiliyor Nvidia Geforce Experience daha kaliteli bir optimizasyon programı buda bir gerçek. Tartışmayı uzattığım için hem kendi adıma hem arkadaşın adına herkesden özür diliyorum.

@Serkan Doğan Haklısınız, en baştan AMD NVIDIA' dan daha az ısınıyor diyen bir kişiyle diyaloğa girmemeliydim. FPS olarak öndedir ona katılıyorum. Ama söylediğiniz sadece buna katılıyorum. Çünkü çok boş konuşuyorsunuz.
@Serkan Doğan
Video 1 dakikalık. Sıcaklık 72 derece. Az tartışmaya girerken bir araştırma yapmayı öğren.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı