GTX970 GTA 5 Düşük FPS Sorunu

A4WPinkman

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Technopat'ın GTX 970 ile yapmış olduğu Gta V videosunu izledim, benchmark yaptığında 80-100 arası fps gözüküyordu. Geçenlerde Gta V girdim benchmark testini açtım ve 60 fps'i zar zor geçiyorum, oyun ayarlarını da videodakilerle aynı olarak ayarladım ama düzelmiyor. İşlemcim i5 6500, ekran kartım ise Asus gtx 970 o.c edition.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminizin tam özelliklerini yazarmısın bir yerde dar boğaz yapıyor senin dediginden yola cıkarak 2133mhz destekli ana kartta 2400mhz çalıştırıyorsun skylake 2400mhz'den aşşası kurtarmıyor diye biliyorum.

ben asu g550jk gibi bir laptop'ta oynadım high ayarlarda hiç bi zaman böle bir takılma veya donma yaşamadım.
Yanlış bilgilendirme. 2133 mHz'de de Skylake işlemciler çalışabiliyor.

Bana kalırsa sisteminde bir yerde dar boğaz var iyi bilen birine baktırmak gerek.
ben anakart diye tahmin ediyorum.
Anakarttan dar boğaz diye bir şey yeni duydum. Dar boğaz dediğin şey işlemci ile ekran kartında olur ki i5 6500'e GTX 970 dar boğaz yapmaz.

Eğer CPU frekansı oyunda falan orijinal frekansın altındaysa FPS düşüklüğü olabilir. Size sorum Hocam, oyunda falan CPU hızınız orjinal değerlerinde mi yoksa altında mı oluyor?

Hocam ram bellek mhz'den bile fps düşüşü kaynaklanır gtaV geniş maplı bir oyun aynı bölgelerde aldıgın fps değerleri önemli ve oyun akıcılığı sıcaklık degişimleri aşırı derece küntleşmiyorsa sıkıntı yoktur :)

Hocam hwmonitor de TZ00, TZ01, SYSTIN, TMPIN3 var bunlardan hangisi anakart'ın sıcaklığı acaba ?

Şu an h1z1 oynarken işlemci Package 60 derece ve Anakart TMPIN3 de 60 derece, az önce yine kulaklıktan bir ses gelip kilitlendi bilgisayar.

Bir tavsiye de benden. Benchmark testleri yapın ve öyle yorum yapalım.

Bir başka tavsiye daha geldi aklıma. Zor ve zahmetli olacak ama neredeyse kesin çözüm. Bir başka Ddr4 kullanan bir sistem bulun. Tüm parçalar aynı olmak zorunda değil. Sadece işlemci soketi aynı olmalı. Daha sonra tüm parçalarınızı tek tek test edin. Mesela Ram değiştirin. Sorun devam ederse bir başka parçaya geçin. Elbette aynı işlemici ve ekran kartı kombinasyonu bulmak çok zor olur. Mesela Gtx 960 olan bir sistem buldunuz. Sisteminize takın ve Gtx 960 tam performansına internetten bakıp yorum yapabilirsiniz. En sonunda donanımlar sıkıntısız çıkarsa yazılımsal bir problem vardır. Kolay gelsin.

Hocam kilitlenme hakkında teorisi olan var mı ? Az önce yine oldu ama oyun falan oynamıyordum facebook'taydım, kasadaki fan'ın yerini değiştirecektim kasayı yan yatırdım ve kulaklıktan puff diye ses gelip yine kilitlendi, güç tuşuna basılı tutmadan hiçbir şekilde kapanmıyor bilgisayar kasa açık bekliyor. @Recep Baltaş @Ali Güngör

Hocam AIDA 64 indirip kurun. Ardından (CPU bilgilerinde olması lazım) oradan CPU anlık çalışma hızını bulursunuz. O menüye/bölüme geliniz ve uygulamanın üst tarafında System Stability Test bölümüne gelerek CPU'ya stres testi uygulayımı ve bu esnada CPU frekansına bakınız.

Hocam Start'a bastım şu anda clocks bölümüne mi bakacağım ?

2 dakika önce açtım programı CPU Usage %100, Clocks 3290 gösteriyor. 10 dakika oldu aşağıya resim attım. Adsız.jpg

Son düzenleme:
Hocam diğer ihtimal ise Windows Update servisi. Svchost'un güncelleme işlemleri bazen bilgisayarı kastırabiliyor. Şimdi ne alaka diyen olur mu bilmem ama bugün sabah okulun akıllı tahtasının kasmasını bu güncelleme servisini kapatarak çözdüm. Neyse çalıştıra gelip "services.msc" yazıyoruz. Ardından Windows Update bölümüne geliyoruz. Oradan bunun üstüne sağ tıklıyoruz ve özellikler diyerek güncellemeleri devre dışı bırakıp uyguluyoruz. Bir de bunu deneyiniz Hocam, sorununuzun CPU saat hızından kaynaklı değil, hızları normal görünüyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı