Günde 4 litre su içmek su zehirlenmesine sebep olur mu?

Herkese merhabalar! Günde 4 litre kadar su içiyorum. Annem geçen günlerde o kadar su içme su zehirlenmesi olur dedi. Su zehirlenmesi tam olarak nasıl bir şey ve günde kaç litreden sonra oluyor? Şimdiden teşekkürler.
Bu biraz vücut ölçünle de alakalı diye biliyorum ama 24 saate yayarak içilirse çok da bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Merhaba,

Günlük su ihtiyacı hakkında bir sürü formül geliştirildi ancak bir doktor olarak bana sorarsanız hiçbiri direkt olarak doğru değil. 1 kilogram için 40ml su içilmesi gerektiği tavsiye ediliyor genelde ancak bu çok fazla değişkenlik gösterebilir. Tüm gün evde oturan birisi ile okulda ders anlatıp akşam spor yapan birinin ya da bir inşaatta çalışan birisinin su ihtiyacı farklı olacaktır. Doğru su miktarını ayarlamak için bence en güzel yöntem idrar rengidir. Açık sarı tonları bizim aradığımız renktir genelde. Koyuya doğru kayıyorsa az su içiyor olabilirsiniz veya metabolik bir probleminiz olabilir. Ona göre ayar çekmeniz gerekebilir.

Hiponatremi ise klinik belirtileri olan bir durumdur. Hiponatremiyi kan sodyum derişimininin 130 milimol/litre altına düşmesi olarak tanımlayabiliriz. Genelde kısa sürede çok fazla su içmek ile gerçekleşebilir veya birçok farklı sebebi olabilir.

Geri
Yukarı