Günde 4 saat çalışarak bilgisayar toplayan 16 yaşındaki öğrenci

California'da kiralar, maaşlar genel olarak diğer eyaletlerden biraz daha yüksek oluyor diye biliyorum.
Evet, ama ona bagli olarak giderler de yuksek. Elektrige ayda 300, suya ayda 200, cop toplamaya ayda 100, kiraya 4000 dolar veriyordum 2 ay onceisne kadar

Bu durumu göre göre bazı insanlarımız halen aynı şeyi yapmaya devam ediyor. Bu insanlar ya kör ya da o malum kişiyi peygamber olarak görüyorlar. Anlamıyorum arkadaş. Biz burada RX580 için nasıl çalışıyoruz, çocuk RX 5700 XT'li sistem topluyor. Cidden bu durum beni sinir ediyor.

Ben de 15 yaşındayken ilk sistemimi yazın 2 ay çalışarak almıştım. Tabii ki dolar o zaman bu kadar rekor değerlerde değildi ve hayat çok daha ucuzdu.

Aradaki alım gücü farkı kat ve kat yüksek ama bir şeyler elde etmek istiyorsak nerede yaşarsak yaşayalım çalışmamız gerektiğini söylüyor konu. Böyle bir ders alın, işinize yarasın.

Yabancı bir ülkede 4 saat çalışan çocuğun bizim ülkemizdeki 10 saat daha zor şartlarda çalışan kişilerden çok daha fazla kazanması cidden üzücü bir şey. :(

Hiç yemeyip içmese 5 haftada alıyormuş neredeyse. Aylık kazancının yarısını biriktirmiş bu şekilde. Bizde asgari ücretli çalışan birisi her ay maaşının yarısını koysa 3 ayda ancak işlemciyi alabilir.

Demek istediğim buydu, bir çocuğun bir günde çalışıp alabileceği PC demek istiyorum. Direkt olarak maaşlar yerine böyle kıyaslamalar daha iyi oluyor. Burada çocuklar 4 ay sanayi de çalışıp, zor APU sistem topluyor. Orada ise büyük ihtimalle kasa başında duruyor, kim bilir yemek ücreti bile yoktur.

Geri
Yukarı