Günde 5 litre su içme

Bu arkadaş olayı biraz fazla abartmış gibi geliyor. Ancak söylediğine göre vücut giren suyu ısıtmak için kalori yakıyor ve açlık hissini su içerek bastırmak mümkünmüş. Bunların doğruluk payı olabilir ama sabah kalkınca 4 litreyi bitirmeye çalışıyorum diyerek kendini aşırı su içmeye zorlamasa bana mantıklı gelmiyor. Ne kadar spor yaparsa yapsın.
Evet, bu doğru. Su hem açlık hissini bastırıyor hem de az bir miktarda kalori harcatıyor. Ancak dediğiniz gibi bu arkadaşınki biraz abartı olmuş. Benim önerim öğünlerden önce bir bardak su. :D

Sanırım bazı kişilerde susama hissi ya fazla gelmiyor yada geliyor ama bu kişiler susadıklarını düşünmüyorlar. Mesela ben :) içmeyi hatırlamasam muhtemelen 1 litre bile içemem. Bazen dışarıda alışveriş vs gezerken susadığımı cidden unutuyorum.

Yaşlı ve bazı hastalarda bu susama hissiyatının oluşmama durumu olabiliyormuş ama bence benim gibi az su içenlerde de bu hissiyat düşük olabilir.

Sadece spordan sonra yoğun su ihtiyacı hissediyorum. Onun dışında susama diye bir ihtiyaç çok çok az içmedikten sonra oluşmuyor yada ben hissedemiyorum.

Özellikle spor yapmayan birçok kişinin de günde 1.5 2 litre bile içtiğini pek zannetmiyorum. Yani su içmem lazım diyerek kendimizi hatırlatmadığımız sürece su açlığı ile yemek açlığı aynı şey değil bana göre.
Evet, bu doğru. Su hem açlık hissini bastırıyor hem de az bir miktarda kalori harcatıyor. Ancak dediğiniz gibi bu arkadaşınki biraz abartı olmuş. Benim önerim öğünlerden önce bir bardak su. :D

Kalkınca 4 litre içip 120 kalori yaktım diyor :) Yanlış hatırlamıyorsam video da bunu söyledi.

@Gordon Freeman Hayatımda direkt bilgi alabildiğim tek doktorsun kardeşim. Hastayı müşteri veya bir iş olarak görmeyerek onun bir hasta ve yardıma muhtaç bir insan olduğunu düşünerek doktorluk kariyerini tamamlaman dileğiyle ile teşekkürler.
Çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince sevecen bir doktor olmaya çalışıyorum. Buralarda son günlerim. Bundan sonra hesabı kuzenime vereceğim. Arada bir sağlık bölümüne uğrayıp yine vaktim oldukça yardımcı olmaya çalışacağım.
Kalkınca 4 litre içip 120 kalori yaktım diyor :) Yanlış hatırlamıyorsam video da bunu söyledi.
Öyle tek seferde 4 litre de cidden fazlaymış. Hani vücuttaki elektrolit dengesi bozmasından bahsetmeden önce o kadar su kusturur ya. Zehirlenmeye yol açabilir.
@Gordon Freeman Hocam, 5 litre su mineral kaybı bakımından bir sıkıntı yaratır mı? Kafein gibi diüretik maddelerin bunda ne kadar etkisi olur?
Çok su içmekten ziyade terlemek daha çok mineral kaybına sebebiyet veriyor. Özellikle çok sıkı spor programı olanlar ve çok terleyenler magnezyum ve sodyum eksiklikleriyle karşılaşabiliyor. Aşırı kafein de kalsiyum emilimini azaltıyor. O yüzden her şey kararında güzel.
Cevabım yanlış anlaşılmaya müsaitmiş gibi geldi 😅. Tabii ki de günlük 5 litre su tüketimi de elektrolit dengesine zarar verir. Günlük sodyum ve potasyum alımına dikkat etmek gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Canın ne kadar su isterse o kadar su iç, vucut ayarı zaten ayarlayıp senden istiyor. Ayrıca canınız su istediği zaman gazlı içecek veya meyve suyu falan içerseniz vucudu kandırmış olursunuz, vucut aldığınız sulu içeceği de filitre edeceği zaman yine su kaybedecek ve o yüzden saf su içmek en iyisidir.

Çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince sevecen bir doktor olmaya çalışıyorum. Buralarda son günlerim. Bundan sonra hesabı kuzenime vereceğim. Arada bir sağlık bölümüne uğrayıp yine vaktim oldukça yardımcı olmaya çalışacağım.

Öyle tek seferde 4 litre de cidden fazlaymış. Hani vücuttaki elektrolit dengesi bozmasından bahsetmeden önce o kadar su kusturur ya. Zehirlenmeye yol açabilir.

Cevabım yanlış anlaşılmaya müsaitmiş gibi geldi 😅. Tabii ki de günlük 5 litre su tüketimi de elektrolit dengesine zarar verir. Günlük sodyum ve magnezyum alımına dikkat etmek gerekiyor.

Hocam peki bu ölçülerde su içiminde oluşacak eksiklikleri tam olarak nasıl doldurabiliriz. Ben maden suyu içiyorum ama yeterli mi yani bunu o derecelerde su içen arkadaşlar adına soruyorum :)

Hocam peki bu ölçülerde su içiminde oluşacak eksiklikleri tam olarak nasıl doldurabiliriz. Ben maden suyu içiyorum ama yeterli mi yani bunu o derecelerde su içen arkadaşlar adına soruyorum :)
Aşırı su içimi özellikle sodyum dengesini bozar. Kaybın ne kadar olduğu kişiden kişiye değişir. Yaptığın sportif aktivite, su tüketimi vb. Dediğiniz gibi soda içmek olabilir. Beslenmeye çok dikkat etmek lazım. Eğer eksiklik belirtileri hissediliyorsa -kaslarda spazm, yorgunluk, iştahsızlık- Doktora görünebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 6-7 Lt İçiyorum, bizim sucu artık su getirmekten bıktı adam 2-3 Günde bir damacana getiriyor geçen gün dedi kardeşim durmadan çağırıyorsun sana 10 Tane damacana getireyim mi😁😁

(Not: ben de spor yapıyorum, zaten idman da tişörtün kuru yeri kalmıyor 1lt idmanda terliyorumdur rahat😄)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı