Günde 5 litre su içme

Böbrekler fonksiyonlarının %90'ını kaybedene dek sorunsuz çalışır. Tek böbreğin olmaması bir sıkıntı yaratmaz. Diğer böbrekteki nefronlar büyür, gelişir ve olmayan böbreğin fonksiyonlarını yerine getirir. Tek böbrekte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta günlük tuz tüketimidir. Tuz tüketimine sınırlama getirilmelidir.
Doktor musunuz hocam? 😀

Böbrekler fonksiyonlarının %90'ını kaybedene dek sorunsuz çalışır. Tek böbreğin olmaması bir sıkıntı yaratmaz. Diğer böbrekteki nefronlar büyür, gelişir ve olmayan böbreğin fonksiyonlarını yerine getirir. Tek böbrekte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta günlük tuz tüketimidir. Tuz tüketimine sınırlama getirilmelidir.

Hocam yani 2 böbrek ile 1 böbrek arasında su içimi açısından bir fark olmadığını söylüyorsunuz. Arkadaş sanki tek böbrekli diye daha fazla içiyorum gibisinden söylemiş yada ben yanlış anladım. O yüzden bu yanıtı verdim.

Bilgi için teşekkür ederim.

Vücudun su kaybediyorsa 5 litre içilebilir. Bazıları sanki 5 litre zorunluymuş ve bitirmezlerse öleceklermiş gibi hedef koyuyorlar kendilerine. Zorla kendilerine su içiriyorlar. Bu zararlı olabilir işte. Zaten sen su ihtiyacın olduğunda hissediyorsun, o zaman içeceksin.

Bu arkadaş olayı biraz fazla abartmış gibi geliyor. Ancak söylediğine göre içtiğimiz suyu vücut ısıtmak için kalori harcıyor ve açlık hissini su içerek bastırmak mümkünmüş. Bunların doğruluk payı olabilir ama sabah kalkınca 4 litreyi bitirmeye çalışıyorum diyerek kendini aşırı su içmeye zorlaması bana mantıklı gelmiyor. Ne kadar spor yaparsa yapsın.

Amerikada yaşıyor yabancı dili iyi ve bilimsel araştırmaları takip ediyor ama yine de bana mantıklı gelmiyor :) yada ben kendimi zorlayıp riske atmazdım açıkçası.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Dostum suyu vücudun istediği zaman içeceksin, beynin zaten sana nerede duracağını doyma hissi olarak iletiyor. Fazla abartma, her şeyi fazlası zarardır. Vücudunu çok fazla böyle alıştırma derim ben. Çünkü 5 litreyi en sağlam kardiyo'da bile kaybetmen çok zor. Bazıları zorla su içiyor bu gereksiz. Doydun mu? tamamdır, en fazla 1 su bardağı daha içersin fazlası zarar.

Hocam yani 2 böbrek ile 1 böbrek arasında su içimi açısından bir fark olmadığını söylüyorsunuz. Arkadaş sanki tek böbrekli diye daha fazla içiyorum gibisinden söylemiş yada ben yanlış anladım. O yüzden bu yanıtı verdim.

Bilgi için teşekkür ederim.
Tek böbrek diğer böbreğin görevinin çoğunluğunu üstlenir. Tek böbrekli kişilerin elindeki böbreğin sağlığına çok dikkat etmeleri gerekiyor.
@Gordon Freeman Hocam, 5 litre su mineral kaybı bakımından bir sıkıntı yaratır mı? Kafein gibi diüretik maddelerin bunda ne kadar etkisi olur?
Çok su içmekten ziyade terlemek daha çok mineral kaybına sebebiyet veriyor. Özellikle çok sıkı spor programı olanlar ve çok terleyenler magnezyum ve sodyum eksiklikleriyle karşılaşabiliyor. Aşırı kafein de kalsiyum emilimini azaltıyor. O yüzden her şey kararında güzel.

@Gordon Freeman Hayatımda direkt bilgi alabildiğim tek doktorsun kardeşim. Hastayı müşteri veya bir iş olarak görmeyerek onun bir hasta ve yardıma muhtaç bir insan olduğunu düşünerek doktorluk kariyerini tamamlaman dileğiyle ile teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı