Günde kaç saat spor yapılmalı?

Arda.66

Hectopat
Daha fazla  
Selam, Gym'e gitmeye başlayacağım, amacım estetik bir vücuda sahip olmak. Boy 1.80, kilo 70. 2 hafta önce nasıl kilo alabilirim diye konu açmıştım ve 65 kiloydum 2 haftada 4,5 kg aldım. Gym'de hangi makineleri kullanacağımı bilmiyorum amacım kollarımı büyütmek, sırtımı büyütmek ve karın kası gibi şeyler. Hangi aletleri kullanmalıyım ve haftada kaç gün yapabilirim ve günde kaç saat? Kreatin, gainer ve protein tozu da kullanacağım. (bu arada aldığım 4,5Kg'da gainer vs. kullanmadım ama bundan sonra kullanacağım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ağırsağlam 5x5 programı iyi bir program değil.

2 haftada 4.5 kg bana çok ilginç geldi. Bu kadar hızlı kilo almak için traktör falan yemen lazım, ayrıca sağlıklı da değil. Tartıda bir sorun olmasın?
Senin durumunda ben ilk başta ilk 1 ay kaslarımı alıştırmak için internete "başlangıç seviyesi Full body programı" yazarak bulabileceğin herhangi bir program ile başlar, ardından phrak's greyskull LP isimli başlangıç düzeyi güç programına geçerim. Amacın estetik bir bodybuilding usulü vücut inşa etmek olsa bile aptal olmayıp uzun vadeli düşünürsen, ilk başta güç odaklı çalışmak daha önemlidir. Bu forumda başka bir mesajımda uzunca açıklamıştım:

Bu programın ardından bodybuilding ile alakalı herhangi bir program uygulanabilir. Ben bodybuilding ile uğraşmadığım için bundan sonrasında program önerisi yapamam, forumdaki diğer bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir. @cinar_yasarrr

Evet hocam 1 haftada 4,5 kg hiç sağlıklı değil ama kilom beni çok rahatsız ediyordu kusana kadar yemek yedim. Dedikleriniz çok doğru hocam ilk 1 ay kasları güçlendirmek amacıyla fullbody çalışacağım ondan sonra vücudumun üst kısmına biraz daha önem vereceğim. Hocam kreatin ve protein tozu kullanmak istiyorum bilginiz var mı?

Ağırsağlam 5x5 programı iyi bir program değil.

Selam, Gym'e gitmeye başlayacağım, amacım estetik bir vücuda sahip olmak. Boy 1.80, kilo 70. 2 hafta önce nasıl kilo alabilirim diye konu açmıştım ve 65 kiloydum 2 haftada 4,5 kg aldım. Gym'de hangi makineleri kullanacağımı bilmiyorum amacım kollarımı büyütmek, sırtımı büyütmek ve karın kası gibi şeyler. Hangi aletleri kullanmalıyım ve haftada kaç gün yapabilirim ve günde kaç saat? Kreatin, gainer ve protein tozu da kullanacağım. (bu arada aldığım 4, 5Kg'da gainer vs. kullanmadım ama bundan sonra kullanacağım.)

2 haftada 4.5 kg bana çok ilginç geldi. Bu kadar hızlı kilo almak için traktör falan yemen lazım, ayrıca sağlıklı da değil. Tartıda bir sorun olmasın?
Senin durumunda ben ilk başta ilk 1 ay kaslarımı alıştırmak için internete "başlangıç seviyesi Full body programı" yazarak bulabileceğin herhangi bir program ile başlar, ardından Phrak's Greyskull LP isimli başlangıç düzeyi güç programına geçerim. Amacın estetik bir bodybuilding usulü vücut inşa etmek olsa bile aptal olmayıp uzun vadeli düşünürsen, ilk başta güç odaklı çalışmak daha önemlidir. Bu forumda başka bir mesajımda uzunca açıklamıştım:

5x5 programı yerine Phrak's Greyskull LP (tek değişiklik barbell row yerine cable row yapmak) öneririm. Bu ve 5x5 gibi programlar her antrenmanda ağırlık eklemeye dayanan bir ilerleme stilini içerir. Ve bu programlar sanılanın aksine powerlifting programı değil. Bir programın squat, deadlift vs. gibi temel hareketlerden oluşması onu powerlifting programı yapmaz. Bunu söyleyen kişiler powerlifterların çalışma stilini vs. bilmeyen kişilerdir.

Bu tarz programlar nörolojik adaptasyon ve güç temeli oluşturma gibi başlangıç seviyesindeki kişilerin oldukça hızlı bir şekilde yararlanabildiği bir süreçten geçtiğiniz bir programdır. Güç artışı da hipertrofi antrenmanlarında vs. daha fazla volume (çalışma hacmi, set/tekrar/ağırlık gibi değişkenlerle hesaplanır) ile çalışabilme imkanı sağladığından uzun vadede kas gelişimi için daha iyidir. Kuvvet antrenmanlarına yeni başlamış kişilere bu tarz programların önerilmesinin nedeni budur. Çünkü var olan gücünüzün doruğuna ulaşmadan hipertrofi antrenmanı vs. yapmak, düşük volume ile çalışmanıza neden olacak ve gelişiminizi sekteye uğratacak.

Ayrıca bu tarz programlar sadelikleriyle bilindikleri için disiplin konusunda problem yaşayan kişiler için idealdir.

Kilo alarak genel hacim kazanırsınız ancak bu tarz programlar fazla volume içermediğinden görüntünüze estetik anlamda çok fazla etki etmez. Ancak gücünüzün artışı az önce de de belirttiğim üzere volume artışına dolaylı etki edeceği için uzun vadede daha faydalıdır.

Bu programın ardından bodybuilding ile alakalı herhangi bir program uygulanabilir. Ben bodybuilding ile uğraşmadığım için bundan sonrasında program önerisi yapamam, forumdaki diğer bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir. @cinar_yasarrr

Evet hocam 1 haftada 4,5 kg hiç sağlıklı değil ama kilom beni çok rahatsız ediyordu kusana kadar yemek yedim. Dedikleriniz çok doğru hocam ilk 1 ay kasları güçlendirmek amacıyla fullbody çalışacağım ondan sonra vücudumun üst kısmına biraz daha önem vereceğim. Hocam kreatin ve protein tozu kullanmak istiyorum bilginiz var mı?

Kreatin bilimsel araştırmalara göre en güvenli ve en etkili takviyelerden biri olarak değerlendiriliyor. Ancak bende güç anlamında hiçbir işe yaramadı, tabii ki bu benim deneyimim. Herkes aynı tepkiyi alamaz.

Protein tozları günlük yeterli proteini alamadığınız takdirde eksiği kapatmak için kullanılabilir. Profesyonel bir bodybuilder olmadığın takdirde her gün protein tozu kullanmak gereksiz yere masraf. Bunun yerine "whole food" yani bildiğimiz "yiyecek" kaynaklarından alınan protein miktarı yeterli olacaktır.

Bu arada nedense mesajlarımızın sırası değişmiş.

Son düzenleme:
Şarkılar kişiye özeldir ve ne severse onu dinler. Hatta bunun spor etkisi üzerine araştırması var, kişi kendi sevdiği müzikleri dinlediğinde daha fazla performans alır.

Selam, Gym'e gitmeye başlayacağım, amacım estetik bir vücuda sahip olmak. Boy 1.80, kilo 70. 2 hafta önce nasıl kilo alabilirim diye konu açmıştım ve 65 kiloydum 2 haftada 4,5 kg aldım. Gym'de hangi makineleri kullanacağımı bilmiyorum amacım kollarımı büyütmek, sırtımı büyütmek ve karın kası gibi şeyler. Hangi aletleri kullanmalıyım ve haftada kaç gün yapabilirim ve günde kaç saat? Kreatin, gainer ve protein tozu da kullanacağım. (bu arada aldığım 4,5Kg'da gainer vs. kullanmadım ama bundan sonra kullanacağım.)
İlk başta temel hareketlere odaklanmalısın. Takviye gıda kullanmana gerek yok, kilon başına 1.6 gram protein al yeter. Haftada 5 gün spor idealdir, haftada en az 1 gün dinlenme yaparak vücudunun toparlanmasına izin vermelisin.

Günde 1-1.5 saat antrenman idealdir. Daha detaylı bilgi için bu rehberlerime bakabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı