Rehber Spora yeni başlayanlar için tavsiyeler

cinar_yasarrr

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci

Spora Başladın, Peki Şimdi Ne Olacak?

Öncelikle kendini diğer kişilerden aşağıda görüp, onların yanında spor yapmaya utanmamalısın. 10 senedir spor yapan kişi de eşittir, 1 aydır yapan da. Sayfamın en alt kısmında yer alan alıntıda yazan "Hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda utanç ve kötülük vardır." sözünü hatırlatmak isterim.

Muhtemelen ilk ay hareketleri öğrenmek ile geçecek. Bu dönemde hareketlere hızlıca alışman için ilk 2 hafta full body; yani tek günde tüm kas gruplarını çalıştırdığın antreman sistemini öneririm. Sonrasında ise günde 2 kas grubu çalıştırdığımız "Split" adı verilen antrenman türüne geçebilirsin.

İlk 1-2 ay iyi bir spor hocası ile çalışabilirsin. Sana hareketleri nasıl en iyi şekilde yapacağını gösterir. Ben 1.5 yıla yakın zamandır spor yapıyorum ve gittiğim salondaki spor hocası hala bana hareketin en doğru şekilde nasıl yapıldığını göstererek beni bilgilendirmekte.

1704407224438.png

Hareketleri Nasıl Doğru Yapacağım?

Şimdi dediğim gibi bir spor hocasıyla çalışabilirsin. Fakat özel ders almaya paran yok ise bunu yapmanı öneririm: Her hareketini telefonuna kayıt et, sonrasında internetten tam doğru halini izleyerek yanlışlarını düzelt. Utanmana hiç gerek yok, bu sporu doğru yapan çoğu kişi böyle yaptı.

Fakat kendini video kaydına alırken diğer kişileri rahatsız etmemeye dikkat et. Video kaydına almak yerine aynaya bakarak da hareketi yapabilirsin. Veya hareketin doğru yapılışını izlerken aynı anda sen de yapabilirsin.

Protein Tozu, Kreatin Gibi Şeyler Almalı Mıyım?

Kısaca söylemek gerekirse; Hayır. İlk önce hareketleri yapmasını öğrenmelisin ve kaslarını alıştırmalısın. Spora başladığın gibi kendini belli miktarda protein almaya zorlarsan muhtemelen spordan hemen soğuyacaksın. Bu yüzden spora alıştıktan sonra beslenmene çekidüzen verebilirsin.

Protein tozu adında olduğu gibi protein ihtiyacını karşılar. Bunu besinlerden karşılayabiliyorsan protein tozuna hiç gerek yok. Kreatin ise şahsen bir kaç ay sonra almaya başlayabilirsin.

Protein tozu ve Kreatinhakkında bilgiler edinmek istersen yazının üstüne tıklayabilir ve ne olduklarını yazdığım makalelerden güzel bir şekilde öğrenebilirsin.

1704407270832.png

Antrenmanın Saatlerce Sürmesin

Bir çok kişi bu yanılgıya düşmekte. Ne kadar çok antrenman = o kadar gelişim sanmaktadır. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Antrenmanınız (Özellikle yeni başladıysanız.) 45 dakika ile 1 saat 30 dakika arasında olmalıdır, siz saatlerce antrenman yaptığınız zaman kaslarınız ters tepki gösterir ve gelişiminiz yavaşlar.

Vücudunuza dinlenmek için süre de vermelisiniz. Her gün spora gitmek yerine haftada en az 1-2 gün vücudunuzun dinlendirmek amaçlı dinlenme günü yapın. Emin olun bunun en iyi kanıtını kendimde gördüm. Antrenman süremi kısalttım, dinlenme günleri yaptım ve gelişimim çok daha fazla hızlandı.

Doğru Vücut Geliştiricileri Takip Et

Piyasada sırf etkileşim için insanları kandıran, ürün güzellemesi yapan, hareketleri yanlış yaparak insanları hata yapmaya sürükleyen bir çok kişi var. Takip edeceğin kişiler bu sporu kanıtlara dayalı anlatan, amacı etkileşim değil insanları bilgilendirmek olan, iddia ettiği şeyleri bilimsel kanıtlarla beraber destekleyen kişileri takip edin.

Örneğin benim bilgilenmek için takip ettiğim ve sevdiğim kişilerden en iyisi bence Serkan Yimsel'dir. Kendisi bilimsel makaleler dışında bir iddiada bulunmayan, vücut geliştirme öğretmenlerine eğitim veren çok bilgili bir kişidir.

1704407304569.png

Bu Spor Sadece Kaslarına İyi Gelmiyor!

Bu sporu yaptıkça anlayacaksın ki seni bir disipline sokuyor, düzenli bir hayata giriyorsunuz, özgüveniniz büyük ölçüde artıyor, sağlığınıza iyi geliyor, testosteronunuz artıyor, enerjik bir hale geliyorsunuz.

Egoya Asla Kapılma!

Bu sporu yapanlarda bu aralar en çok gördüğüm gelişim kaslarda değil egoda oluyor. Spora başlayıp 1 hafta sonra sosyal medyada başkalarına laf atanlar, spor yaptığı için havaya girenler, insanları küçümseyenler doluyor sosyal medya. İnanın bu çok itici bir şey ve sizi çevrenizden uzaklaştırır.

Ben de aynı şekilde bu tiplerden uzaklaşmaktayım. Siz de uzaklaşın, o tiplerden olmayın. Mütevazi bir şekilde sporunu yapın ve hayatınıza devam edin. Örneğin beni Harun1453 abiye benzetmekteler. İnanın ki egolu, küfür ağzından düşmeyen tiplerden olmaktansa böyle olmak çok daha güzel.

Programın Basit Olsun

Sırf farklı olsun diye garip garip hareketler ekleme, temel hareketlerde ustalaş. Ayrıca zor hareketlerden kaçma. Örneğin zor diye bacak gününü asla atlamamalısın. Bu disiplinin için en iyi gelişimdir.

1704407335624.png

Bir Süre Sonra Vücudunda Yırtıklar Mı Oluştu?

Bu harika bir haber! Vücudunda çıkan yırtıklar senin emeğini simgelemektedir. Çıkan yırtıklar bir daha geçmeyecektir, fakat belli bir süre sonra beyazlaşacak ve görünmesi daha zor olacaktır.

Bende de bu yırtıklardan çok var, şahsen gurur duymaktayım. Bu benim emeğimden dolayı olan bir şey. Bu sporu ne kadar doğru yaparsan o kadar çok olacaktır sende. Ya da çok hızlı şekilde kilo verirseniz olur.

Ne Kadar Protein Almalısın?

Hareketlere alıştıktan sonra yer geldi beslenmeye. Bence en iyi protein kaynaklarından birisi tavuk göğsüdür. İçerisinde protein dışında vücudumuz için çok önemli olan "Amino Asitler" de bulunmaktadır.

Kilon başına 1.6 gram protein, 0.9 gram sağlıklı yağ (Zeytinyağı, balık yağı, fındık vs.), yüksek miktarda sağlıklı karbonhidrat (Pirinç, yulaf, kepekli tahıllar vs.) tüketmen uygundur. Proteini tavuk göğsü ve yumurtadan almanı öneririm.

Not: Sayfamın en alt kısmında yazan yazı derken profilim değil, kendi sitemdeki yazıdır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı