Günde kaç saat spor yapılmalı?

Haftada 5 gün spor yalnızca ağırlık antrenmanı mı anlamında sormuştum.
Evet, fakat ağırlık antrenmanından sonra kondisyon da çalışabilir. Mesela ben bacak günü hariç tüm günlerde spordan çıkınca hemen 2km eğimli koşu yaparım sokaklarda, bacak gününde boks, dinlenme günümde bazen 5-6km sokaklarda koşarım. Kesinlikle kondisyon iyi geliyor.

Evet, fakat ağırlık antrenmanından sonra kondisyon da çalışabilir. Mesela ben bacak günü hariç tüm günlerde spordan çıkınca hemen 2km eğimli koşu yaparım sokaklarda, bacak gününde boks, dinlenme günümde bazen 5-6km sokaklarda koşarım. Kesinlikle kondisyon iyi geliyor.

Ben bulk dönemimde 4 gün ağırlık antrenmanı, 2 gün yüzme ve koşu toplamda 6 gün antrenman yapardım. Şimdilerde 2 gün ağırlık antrenmanı (idmanlar uzun sürüyor ama güç odaklı çalıştığım için yine de yetiyor) ve 2 gün BJJ yapıyorum.

Bodybuilding yerine genel olarak kütle kazanma hedefinde olan birisi için haftada 4 günden fazla ağırlık antrenmanı yapmak bence doğru değil.

Bazı insanlar var haftada 6 gün yalnızca ağırlık antrenmanı çalışıyor. Çok yanlış. Bir bodybuilding programı 6 günden oluşuyorsa muhtemelen oldukça yüksek volume içerir. Çoğu insan vücudunun tolere edebileceğinden fazla çalışıyor ve "newbie gains" dediğimiz gelişimden öteye gidemediği zaman bazen dışarıdan hormon almaya vs. bile başvurmaya başlayabiliyor.

Son düzenleme:
Şarkılar kişiye özeldir ve ne severse onu dinler. Hatta bunun spor etkisi üzerine araştırması var, kişi kendi sevdiği müzikleri dinlediğinde daha fazla performans alır.

İlk başta temel hareketlere odaklanmalısın. Takviye gıda kullanmana gerek yok, kilon başına 1.6 gram protein al yeter. Haftada 5 gün spor idealdir, haftada en az 1 gün dinlenme yaparak vücudunun toparlanmasına izin vermelisin.

Günde 1-1.5 saat antrenman idealdir. Daha detaylı bilgi için bu rehberlerime bakabilirsin.

Çok teşekkürler hocam. Takviye toz kullanmak istememin sebebi her gun protein ihtiyacımı karşılayamayabilirim aile evinde kalmıyorum. Gym'e ilk defa gideceğim önerileriniz var mıdır?

Kime göre neye göre? Gyme yeni başlayıp sporla ilgisi olmayan bir kişi için gayet ideal. Soğutmaz ve gerekli şeyleri öğretir. Sonrasında öğrendikçe herkes kendine uygun programı hazırlıyor. Amaç temeli öğrenmek.

Egzersiz dagilimi dengesiz, set-rep semasi daha da gelistirilebilir.

Çok teşekkürler hocam. Takviye toz kullanmak istememin sebebi her gun protein ihtiyacımı karşılayamayabilirim aile evinde kalmıyorum. Gym'e ilk defa gideceğim önerileriniz var mıdır?
Başka konuya atmıştın sanırım ama bu işine yarayacaktır.

Selam, Gym'e gitmeye başlayacağım, amacım estetik bir vücuda sahip olmak. Boy 1.80, kilo 70. 2 hafta önce nasıl kilo alabilirim diye konu açmıştım ve 65 kiloydum 2 haftada 4,5 kg aldım. Gym'de hangi makineleri kullanacağımı bilmiyorum amacım kollarımı büyütmek, sırtımı büyütmek ve karın kası gibi şeyler. Hangi aletleri kullanmalıyım ve haftada kaç gün yapabilirim ve günde kaç saat? Kreatin, gainer ve protein tozu da kullanacağım. (bu arada aldığım 4, 5Kg'da gainer vs. kullanmadım ama bundan sonra kullanacağım.)

Başlangıçta takviye kullanmanın manası yok

Yeni konular

Geri
Yukarı