Günlük 120g protein almak ortalama ne kadar tutar?

Cihen

Decipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel i5-11400F
GPU: PNY GeForce RTX 3060
Anakart: ASUS PRIME H510M-E
RAM: PNY 8GB XLR8x2 3200MHz DDR4 RAM
Kasa: POWER BOOST X58RGB
PSU: High Power 750W 80+ Gold Performance
SSD: Kioxia Exceria NVMe M2 500GB
Klavye: Hadron G502
Fare: Bloody A90
Kulaklık: Bloody G580
Telefon: Xiaomi Redmi Note 9
Spora başladığımda günlük yaklaşık 120g protein almam gerekecek. Bunun için ne yemem gerekir ve bu yiyeceklerim aşağı yukarı ne kadar tutar?

Spora başladığımda günlük yaklaşık 120g protein almam gerekecek. Bunun için ne yemem gerekir ve bu yiyeceklerim aşağı yukarı ne kadar tutar?
Sabah: yulaf süt yumurta ananas muz nescafe gold kahve
Sprdan önce; ton balıklı salata yiyip gidebilirsin
Akşam (spordan sonra); tavuklu pilav
Ben bu saydiklarimi aylık alıorum buzdolabimda sakliyorum .aylik 700 lira civari tutuyor

Sabah: yulaf süt yumurta ananas muz nescafe gold kahve
Sprdan önce; ton balıklı salata yiyip gidebilirsin
Akşam (spordan sonra); tavuklu pilav
Ben bu saydiklarimi aylık alıorum buzdolabimda sakliyorum .aylik 700 lira civari tutuyor
Sporumu evde yapacağım hocam. Ton balığı dediğiniz konserve olarak satılanlar mı? Bir de tavuk ne kadar, nereden alıyorsunuz?

100 Gr tavukda 27 Gr protein bulunuyor. Ona göre hesap edin. Kasaptan alabilirsiniz direkt, tavuk göğüs olarak tercih etmeniz daha iyi olur yağsız olduğu için. Haşlama olarak da yemeniz en sağlıklısı. Pilavı da yağsız yapmanız gerekli tavuğu üstüne isteğe bağlı didikleyerek yiyebilirsiniz.

Evde spor için bu kadar protein almanız gerekmiyor. Hele tüketmeseniz daha iyi. Kilonuz civarı tüketin yeter. Kilonuz yüksekse ve kilo vermek istiyorsanız zaten ona çok gerek yok bile, yağ ve karbonhidratı azaltın yeter. Evde yapılan sporda 120g protein tahmin ettiğim ortalama kiloya göre çok fazla. Boşa gider ve yağa dönüşür.

Evde spor için bu kadar protein almanız gerekmiyor. Hele tüketmeseniz daha iyi. Kilonuz civarı tüketin yeter. Kilonuz yüksekse ve kilo vermek istiyorsanız zaten ona çok gerek yok bile, yağ ve karbonhidratı azaltın yeter. Evde yapılan sporda 120g protein tahmin ettiğim ortalama kiloya göre çok fazla. Boşa gider ve yağa dönüşür.
Hayır, aksine kilo alacağım. Sadece mekik, şınav yapmayacağım. Ağırlık seti, barfiks demiri ve direnç bandı almayı düşünüyorum ekipman olarak. Vücut ağırlığım kadar protein spor yapmazken almam gereken miktar, neden spor yaparken 60g protein alayım?

@TechnOm4n Evde spor yapacağımı duyunca bir anda saldırıya geçtiniz gibi oldu hocam. Gerekli ekipmanı alınca ev ve salon arasında yüksek farklar yok diye biliyorum.

Son düzenleme:
Hayır, aksine kilo alacağım. Sadece mekik, şınav yapmayacağım. Ağırlık seti, barfiks demiri ve direnç bandı almayı düşünüyorum ekipman olarak. Vücut ağırlığım kadar protein spor yapmazken almam gereken miktar, neden spor yaparken 60g protein alayım?

@TechnOm4n Evde spor yapacağımı duyunca bir anda saldırıya geçtiniz gibi oldu hocam. Gerekli ekipmanı alınca ev ve salon arasında yüksek farklar yok diye biliyorum.
Saldırıya geçmedim. Normalde kilo kadar protein evet gündelik insan için diye geçiyor ama gündelik insana belli bir seviyeye kadar hareket de dahil zaten. Fitness salonu gibi yoğun ve ağır bir antrenman yapmadıkça katlamanız gerekmiyor. Hele orada bile genellikle 1,5 katı yeterli yani 90. Ben de zamanında evde spor yapıp aradaki büyük gelişim ve verimlilik farkını anlamış biriyim. O yüzden söyleyebilirim. Evde spor yapmak için o kadar tüketmenize gerek yok. Fazla protein yağa dönüşür. Ben fitnessa gittiğim zamanda bile 1-1,5 kat arası tükettim ve 6-8 ayda 16 kilo aldım, sonra biraz yavaşladım ve Covid dolayısıyla bıraktım(hiçbir tür supplement tüketmedim). Baştaki 3 ayda sadece makinalar ile çalışmama rağmen böyle oldu. Bu bir tavsiye. Uzun yazı görünce hemen öfke veya karşılık anlamayın.

Ve belli bir zamandan sonra alışınca zaten vücudunuz ne kadar yemeniz gerektiğini ezberler, yemeniz gerektiği kadar yersiniz. Ama uzun bir aksaklık falan olursa da bunu kısmak zor olur.

Hele orada bile genellikle 1,5 katı yeterli yani 90. ben de zamanında evde spor yapıp aradaki büyük gelişim ve verimlilik farkını anlamış biriyim. O yüzden söyleyebilirim. Evde spor yapmak için o kadar tüketmenize gerek yok. Fazla protein yağa dönüşür. Ben fitnessa gittiğim zamanda bile 1-1, 5 kat arası tükettim ve 6-8 ayda 16 kilo aldım,

Eksiğiniz var gibi biraz. Salonda verimli çalışıp 90gr protein ile yağlandıysanız ya beslenmenizde hata var ya da çok verimsiz çalıştınız. Hele haftada 5 gün spor yapan biriyseniz 90gr protein hiç olmaz. 90gr protein ile kilo almak için sizin 55-60kg falan olmanız lazım. Proteini az carb fazla tüketmiş olabilir misiniz?

Beslenme tarzına göre değişir.
Mesela sabah 4 yumurta + yulaf ezmesi yaparsın = 30 gr protein
Öğlende sağlam bir tavuk pilav yapsan zaten 90 gr alırsın. kolay yani ama evdeyken bu kadar proteine ihtiyacın olacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:
Sabah 4 yumurta yerseniz, 26 gram civarı protein almış olursunuz.
200 gram tavuk ızgara yapın, 54 gram protein gelir.
150 gram ton balıklı salata yapın, 123 gram civarına denk geliyor.

Salatayı ister öğlen ister akşam yiyin size kalmış.

Geri
Yukarı